Grci i Rusi autoritativno otvorili turnir

Prvog dana kvalifikacijskog turnira za odlazak na Olimpijske igre u Londonu reprezentacije Grčke i Rusije opravdale su status favorita i lakoćom svladali skromne reprezentacije Jordana, odnosno Južne Koreje, dok su Angola i domaćin turnira Venezuela u napetim završnicama iščupale pobjedu protiv Makedonije, odnosno Nigerije.

SKUPINA A

Grčka – Jordan 107:63

(Papanikolaou 19p, Printezis 16p, Mavroeidis 15p; Soobzokov 14p, Abbas 11p, Alawadi 10p)

Već samo otvaranje utakmice dalo je naslutiti kako će ovo biti jednosmjerna utakmica. Grci su već na kraju prve četvrtine vodili sa 21 poenom prednosti (33:12), serijom 30:2 sredinom druge četvrtine došli su 42:12, a na poluvrijeme se otišlo s velikih +33 u korist Grka (56:23). U nastavku su Grci malo popustili u obrani, ali u napadu su ostali jednako ubojiti, što je bilo dovoljno za konačnih 107:63. Najbolji strijelac u redovima pobjednika bio je Papanikolaou s 19 poena, a slijedili su ga Printezis sa 16 i Mavroeidis s 15 poena. U redovima Jordana dvoznamenkasti su bili Soobzokov s 14, Abbas s 11, te Alawadi s 10 poena.

SKUPINA B

Venezuela – Nigerija 71:69

(Vasquez 24p, Cubillan 13p, 6as; Diogu 14p, 10sk, Ibekwe 12p, Alade Aminu 10p, Skinn 10p)

U posljednjoj utakmici dana, snage su odmjerile reprezentacije Venezuele i Nigerije. Domaćinu je domaći teren donio ulogu blagog favorita, ali od početka do kraja utakmice vodila se grčevita borba. U posljednju četvrtinu ušlo se s poenom prednosti za Venezuelu (51:50), ali domaćini prednost ubrzo povećavaju na 9 razlike, te održavaju tu prednost sve do posljednje dvije minute. Međutim, tada se u njihove redove uvlači nervoza, te su Nigerijci 50 sekundi do kraja smanjili na 70:67. Međutim, slijedeća dva napada Nigerijci nisu uspjeli iskoristiti, te je Cubillan pogođenim jednim slobodnim bacanjem 10 sekundi prije kraja postavio konačnih 71:67. Kod domaćina, najučinkovitiji su bili Vasquez s 24, te Cubillan s 13 poena, dok je kod Nigerije Diogu postigao 14, Ibekwe 12, a Alade Aminu i Skinn po 10 poena.

SKUPINA C

Rusija – Južna Korea 91:56

(Kirileno 16p, 4ol, Monya 14p, Mozgov 12p, Kaun 12p; Sandrin 15p)

Moćni Rusi i skromni Korejanci sastali su se u prvoj utakmici olimpijskih kvalifikacija. Koreja je favoriziranim Rusima zadala sitne glavobolje na otvaranju susreta, ali Rusi do kraja četvrtine dižu prednost na dvoznamenkastu cifru (27:16), a već do poluvremena razliku su digli do +19 (45:26). Rusi su i u nastavku utakmice držali isti ritam, te svoju prednost povećali na konačnih 91:56. U pobjedničkim redovima najefikasniji su bili Kirilenko s 16, Monya s 14, te Mozgov i Kaun s po 12 poena. Kod Južne Koreje, jedini dvocifreni bio je Eric Sandrin, koji se u posljednji trenutak oporavio od ozljede i upao u sastav, s 15 poena.

SKUPINA D

Angola – Makedonija 88:84

(Mingas 24p, 6as, Cipriano 23p, Morais 18p, Gomes 13p, 11sk; McCalebb 21p, 5as, Antić 17p)

Viceprvaci Afrike i četvrtoplasirana momčad lanjskog Eurobasketa, odmjerili su snage u veoma napetoj utakmici, a spretnije ruke na kraju su bili Angolci. Angola je bolje ušla u susret, te su nakon prve dionice imali prednost 32:21, a serijom 7:0 sredinom druge četvrtine Angolci odlaze na +17 (46:29). Do kraja poluvremena Makedonci su smanjili na 53:40, ali već početkom nastavka Angola ponovno odlazi na +17 (59:42). Ipak, fanatičnom borbenošću Makedonci tada pomalo smanjuju rezultat, te dvije minute prije kraja susreta poenima Gečevskog prelaze u vodstvo (78:76). Ipak ih je to ganjanje rezultata stajalo umora, te su Angolci preciznim izvođenjem slobodnih bacanja došli do pobjede 88:84. Zanimljivo je da su visinski inferiorni Angolci odnijeli pobjedu i u skokovima, s čak 12 skokova više od Makedonaca (33:21). Kod Angole sjajni su bili Mingas s 24, te Cipriano s 23 poena, dok su kod Makedonije najbolji pojedinci bili McCalebb s 21 ubačajem, te Antić sa 17.