Hrvatska poražena od Makedonije

Hrvatska je u prvoj pripremnoj utakmici uoči EuroBasketa u Sloveniji doživjela poraz od Makedonije u neizvjesnom susretu do samog kraja. Imali smo priliku za pobjedu, ali promašenih devet slobodnih bacanja i loš šut za tri poena rezultirali su porazom od jako dobre Makedonije s 74:78.

Hrvatska – Makedonija 74:78 (18:15, 42:37, 56:55)

Hrvatska: Tomić 15 (6sk, 4as), Andrić 4, Bogdanović 15 (7sk, 4as), Rudež 3, Tomas 6, Ukić 10, Markota, Delaš 2, Šarić 9.
Makedonija: Kostovski 6, Ilievski 3, Sokolov, McCaleb 16, Stojanovski 18, Brchov 4, Gjurovski, Krstovski 6, Shterjov, Chekovski 13, Samardziski 2.

Za početak spomenimo kako je Hrvatska igrala bez Luke Žorića koji je dobio poštedu i bez lakše ozljeđenog Dontaye Drapera. Organizatori igre tako su u ovom susretu bili Roko Ukić, Ante Delaš i u jednom dijelu Krunoslav Simon.

Kod Makedonije u sastavu nije bilo Pere Antića, prvog makedonskog NBA igrača, dok se vratio razigravač Bo McCalebb kojeg nije bilo na turniru u Sloveniji koji je igran pred nešto više od tjedan dana.

Hrvatska je otvorila susret petorkom Ukić, Bojan Bogdanović, Marko Tomas, Damir Markota i Ante Tomić, a pogođenom dvicom Tomasa s krila počela je utakmica. Prva četvrtina protekla je u izjednačenoj  igri, momčadi su se izmjenjivale u vodstvu, ali je naša reprezentacija ipak na kraju bila nešto bolja kako u obrani tako i u napadu te na kraju dobila taj period rezultatom 18:15. Ukić je postigao pet poena, a Tomić, Tomas i Simon dodali su po četiri.

Hrvatska je igrala odlično u prvih pet minuta druge četvrtine, a točno na polovici perioda imamo najviših do tog trenutka utakmice +10, ali Makedonija smanjuje nakon samo minutu igre nakon nesportske pogreške Simona i pogođenom tricom Vojdana Stojanovskog uz prekršaj Bogdanovića na njemu i dolazi na samo minus četiri. Četvrtina završava pogođenom tricom Bogdanovića sa zvukom sirene za vodstvo Hrvatske 42:37. Ukić, Simon i Dario Šarić do poluvremena su postigli svi po sedam poena, a kod Makedonije najviše Vojdan Stojanovski koji je zabio 10, dok je Čekovski zabio šest, a brat blizanac Vojdana, Damjan zaustavio se na pet koševa.

Hrvatska

Možemo reći da se igra Hrvatske u prvom poluvremenu dopala. Obrana je bila dobra, a u napadu je lopta išla brzo, do najbolje postavljenog igrača i bez obzira na neke promašene šuteve izbornik Jasmin Repeša trebao bi biti zadovoljan obzirom da je ovo naša prva pripremna utakmica.

Treća četvrtina bila je naš najlošiji period. Makedonci su krenuli odličnom obranom, udvajavši naše igrače s loptom, a tu se nismo najbolje snašli, a utakmica je brzo ušla prvo u egal. Najviše problema u tim trenucima stvarao nam je brzi McCaleb. Spomenimo da se u jednoj kontri ozljedio Šarić koji je stao na nogu makedonskog igrača i izvrnuo zglob. Utakmicu nije mogao nastaviti. Treći period je završio vodstvom Hrvatske 56:55.

Puno bolje Makedonci otvaraju posljednju dionicu igre i serijom 7:0 prelaze u vodstvo od 56:62, a pet minuta do kraja utakmice, Makedonija ima najviših +8, točnije 58:66. Kod rezultata 60:68 za Makedoniju, bude se i naši. Prvo Bogdanović postiže četiri poena u nizu, a nakon njega Simon tricu i dolazimo na samo minus jedan. U zadnju minutu ušlo se sa četiri poena razlike za Makedoniju, a Tomić smanjuje polaganjem na minus dva. Obranili smo sljedeći napad, Tomić je promašio polaganje, ali Tomas krade loptu Makedoncima u sljedećem napadu i kreće na polaganje ali je blokiran. Do kraja je preostalo desetak sekundi, dovoljno za četiri poena Makedonaca i dva naša za konačan rezultat, Hrvatska-Makedonija 74:78.

Promašili smo devet slobodnih bacanja, a šut za tri poena bio nam je 5:20, a to je dokaz da su igračima ruke teške nakon bazičnih priprema, ali to je sasvim normalno u ovom periodu priprema. Makedonci su slobodna bacanja gađali 12:12, a bili su odlični i u šutu za tri poena, ali imaju i puno više odigranih pripremnih susreta od naše reprezentacije.

Kod Hrvatske najbolji Tomić i Bogdanović s po 15 koševa, Simon i Ukić zabili su po 10, a Šarić koji se ozlijedio u trećoj četvrtini zaustavio se na 9, a do ozljede igrao je jako dobro iako je bio najmlađi na terenu. Kod Makedonije Vojdan Stojanovski najbolji s 18 koševa, a McCalebb je dodao 15.

Dodajmo kako Hrvatska protiv Makedonije i sutra igra utakmicu u Zagrebu koja će biti zatvorena za javnost.