Hrvatska sjajnom drugom četvrtinom do nove pobjede

Hrvatska košarkaška reprezentacija nastavlja s pobjedama u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo koje se sljedeće godine održava u Sloveniji. Večeras su naši košarkaši u Slavonskom Brodu svladali Ukrajinu rezultatom 84:80.

Hrvatska – Ukrajina 84:80 (20:25, 48:35, 63:55)

Andrić 16, Bogdanović 15, Šarić 12 (8 skokova), Ukić 10 (6 asistencija), Stipčević 9, Simon 8, Markota 7

Iako to konačan rezultat ne pokazuje, Hrvatska je većinu susreta provela u mirnom vodstvu i pokazali su kvalitetu više u odnosu na Ukrajinu koju su i okrunili pobjedom. U Ukrajini nam je bio potreban produžetak za slavlje (80:79), a ovoga puta smo ipak mirnije priveli susret kraju iako je bilo uzbuđenja pred kraj. Hrvatska je dobila samo drugu četvrtinu 28:10, u svim ostalim su Ukrajinci postigli više poena od nas, ali nije im to bilo dovoljno za slavlje.

Hrvati su uspavano otvorili utakmicu te nam je najviše problema stvarao razigravač Steven Bertt, koji je lakoćom probijao našu prvu liniju obrane i asistirao suigračima za lagane poene. Najveća prednost Ukrajine u prvoj četvrtini, ali i cijeloj utakmici, bila je osam poena, koliko su imali u dva navrata (21:13 i 23:15).

U drugoj četvrtini pak dolazi do buđenja Hrvatske. Prvih 10 poena naše reprezentacije u drugom periodu postigao je Bojan Bogdanović, koji je tricom doveo Hrvatsku u vodstvo 30:29. Uskoro mu se pridružio i Dario Šarić s tricom i polaganjem u kontri te se Hrvatska počela odvajati.  Šutom Roka Stipčevića naši su reprezentativci došli do 44:33, nakon serije od 11-0. Sa zvukom sirene šut je pogodio Lukša Andrić i na veliki odmor se otišlo s prednošću Hrvata 48:35.

Dobar protok igre u napadu iz druge četvrtine nisu Hrvati uspjeli ponoviti i u trećoj četvrtini. Obrana je još i funkcionirala, ali napad je zastao te Ukrajina nakon pet minuta igre dolazi na samo 4 poena zaostatka, a košem Kravtsova iz slobodnog bacanja smanjili su zaostatak na samo dva poena. Odmah Šarić odgovara pogođenih šutom, a i Andrić je s pet uzastopnih poena pridonijeo odvajanju na 8 poena prednosti pri ulasku u zadnju četvrtinu.

Posljednjih 10 minuta otvaramo s pet brzih poena i Ukrajina mora zvati minutu odmora jer se činilo da će utakmica do kraja biti samo odrađivanje posla. S tim se pak nije slagao večeras sjajni Bertt koji je pogađao trice sa svih pozicija, te je s dvije uzastopne ponovno vratio svoju momčad u igru. U posljednju minutu susreta ušlo se s prednošću Hrvatske od osam poena, ali prvo Bertt, a zatim i Pecherov pogađaju te je naša prednost na samo četiri poena 13 sekundi prije kraja. Od tada Ukrajinci više nisu napravili prekršaj i zaustavili vrijeme, iako su imali nekoliko prilika za to, te je Hrvatska proslavila svoju šestu pobjedu i potvrdu prvog mjesta u skupini.

Najefikasniji u hrvatskim redovima bio je Andrić sa 16 poena, 15 je dodao Bogdanović, a 12 Šarić. Najbolji junior Europe dobio je uz Ukića najveću minutažu na susretu, 30 minuta, a uz spomenutih 12 poena uhvatio je i 8 skokova (najviše na utakmici) te podijelio 2 asistencije.

Najveće muke zadavao nam je Bertt koji je sa 6 pogođenih trica došao do brojke od 22 postignuta poena, a podijelio je i 7 asistencija. Dobar je bio i Gladyr s 14 poena.

Hrvatska do kraja kvalifikacija ima još dvije utakmice, u subotu, 8. rujna, protiv Mađarske u gostima te u utorak, 11. rujna, protiv Austrije u Crikvenici.