Hrvatska uvjerljivo poražena u Vilniusu

Hrvatska je poražena u Vilniusu. Sve osim druge četvrtine je pripalo Litvi koja je potpuno zasluženo odnijela pobjedu. Izabranici Dražena Anzulovića su pokazali solidnu igru, ali katastrofalan vanjski šut i previše izgubljenih lopti je koštalo Hrvatsku pobjede.

Kvalifikacije za SP, 2. listopada

Litva – Hrvatska 79:62 (26:11, 17:28, 24:10, 12:13)

(Seibutis 15, Echodas 12 – Bilan 12, Zubčić 11, Mustapić 10, Rozić 8)

Litva je bolja otvorila s uvodnih 6:0, ali Junaković i Bilan vraćaju Hrvatsku u igru (8:6). No, Mačiulis zatim pogađa tricu i slijedi period par nepotrebno izgubljenih lopti iz koje domaćini profitiraju. Nakon kontre Kalnietisa izbornik, možda malo i kasno, zove minutu odmora nakon što su protivnici već pobjegli na ugodnu prednost. Prva dionica završava s 26:11. Branjenje centralnog picka previše je rastezalo našu obranu pa su fizički superiorniji domaćini lagano dolazili do poena.

Bolje smo reagirali na ulasku u drugu četvrtinu te propustili dobru priliku za brzi povratak u igru. Minutu i pol prije odlaska na veliki odmor stižemo na minus sedam (40:33), ali odmah idući napad neobjašnjivo ostavljamo najraspoloženijeg (14 poena za 20 minuta) protivničkog igrača, Seibutisa, na trici (43:33). Zadnja minuta prvog dijela u znaku Jakova Mustapića – koš nakon skoka u napadu, asistencija i dva bacanja za veliki povratak Hrvatske u igru. Rezultat na poluvremenu 43:39. Prelazak u fleksibilnu zonsku obranu se isplatio.

Smanjila je Hrvatska na 44:43 nakon nešto više od minute igre u nastavku. Slijedi par poklona i promašenih šansi pa Litva bježi na 11 poena prednosti u 28. minuti susreta. Stao je napad, a domaćini ekspresno bježe na 65:49 nakon šeste trice na utakmici. Zulina minuta odmora nije previše pomogla jer se u sljedećem napadu odmah izgubila lopta, a u zadnjih deset minuta se, nakon amaterskih greški, ulazi sa 67:49. Izbornik je pokušao odmoriti najraspoloženiju petorku, ali klupa domaćina se pokazala boljom u završnici treće dionice.

Ekipa se bacala za loptama, ali stala je ona igra iz druge četvrtine pa Litva dolazi do velikih plus 20 (73:53). Vratio je Zula zonu šest minuta prije kraja, ali ni to nije pomoglo. Junaković je na kraju zaradio isključenje, a zaigrali su i Luka Božić i Marjan Čakarun. Više nije bilo rezultatske neizvjesnosti pa su domaćini mirno utakmicu priveli kraju.