Infarktna završnica donijela pobjedu Cedeviti

U 19. kolu ABA lige, prvu utakmicu odigrali su Zadar i Cedevita. Gosti su došli na teško gostovanje s omjerom 0-4 protiv hrvatskih momčadi, bez Derwina Kitchena. Domaćinima je na visokoj poziciji izostao Bariša Krasić, no i više nego dostojno su ga zamijenili Franko Kaštropil i Ive Ivanov.

Početna petorka domaćina je Chaisson Allen,, Goran Vrbanc, Ante Delaš Romeo Travis i Franko Kaštropil. Za goste su prvi na parket izašli Vlado Ilievski, Bracey Wright, Marko Tomas, Ante Mašić i Miro Bilan.

U prvih 10 minuta, nije bilo značajnijeg odvajanja nijedne momčadi, igralo se vćeinom koš za koš s povremenim izmjenama u vodstvu. U prvih par napada, Cedevita je iskoristila Zadrovo malo slabije branjenje pick and rolla što se moglo vidjeti i u njihovoj utakmici sa Cibonom. S druge strane, Zadar je znao da imaju mlađe, poletnije igrače, da Kitchen vjerojatno neće igrati tako da su probali nametnuti svoj, brži ritam u čemu su djelomično i uspjeli.

U prvim minutama, za domaćine zabijaju Kaštropil, s kojim Bilan nije mogao izaći na kraj 1 na 1, a nije ga faulirao te Allen na njegovu asistenciju. Cedevita je nakon prvih 10 minuta imala samo dva faula što je bilo premalo. Rezultat je 22:22 uoči druge četvrtine.

U drugih deset minuta, slična priča s tim da je Zadar bio malo izraženiji u svojoj dominaciji, imao je većinu drugih 10 minuta prednost od 3, 4 koša. Ukazao se za njih onda i Ivanov koji je kao Kaštropil zabio 8 koševa do poluvremena, sve vanjskim šutom kojeg mu je samo jednom probao Šuput braniti.

Domaćini su zabili dvije trice iz 6 pokušaja, dok je u prvih dvadeset minuta Cedevita zabila isto toliko trica no iz dva puta tolika uzetih šuteva. Spomenimo da je trener domaćih Ante Nazor već početkom treće četvrtine uvodi i trećeg razigravača u igru, ušao je Vedran Morović, nakon što su na parketu bili Toni Prostran i Allen. Za goste iz Zagreba, na poziciji razigravača je Ilievski odigrao prvih 20 minuta u cijelosti. Zadrani su već sredinom druge četvrtine izašli iz bonusa, kad je Vrbanc dva puta u obrani faulirao Tomasa. Na poluvremenu su imali 13 faulova, gosti samo 5.

Očekivali smo i svojevrsno nadmetanje Wrighta i Romea Travisa, no obojica su u prvom poluvremenu ostali na svega par koševa, napadački gotovo neprimjetni, Wright je svoj prvi koš iz igre zabio u 17. minuti.

Dok su kod domaćina u prvom dijelu centri Kaštropil i Ivanov s po 8 koševa bili najefikasniji, u redovima gostiju, su se napadački iskazali igrači nižih pozicija, Ilievski i Šuput s također po 8 koševa.

U prve tri i pol minute drugog dijela, vidjeli smo tri koša, rezultat je 38:38. Onda Vrbanc radi nesportsku na Tomasu, svoju četvrtu osobnu, Cedevita iz tog napada izlazi s 3 koša. Drugom tricom Ante Delaša, domaćini imaju 45:41, onda se pak događa tehnička pogreška Cedevite, domaćini imaju prednost 49:41 i napad koji ne uspijevaju iskoristiti, što je Cedevita kaznila, minutu kasnije, rezultat je 49:46.

Potpuni povratak gostiju se ne događa, iako obrana domaćina u dva navrata vidljivo puca, prvo je Ante Mašić imao otvorenu tricu koju je pogodio, a nešto kasnije i Baždarić pogađa još jedan trening-šut.

56:53 je rezultat nakon pola sata, to je povoljno za Cedevitu, obzirom na kretanja rezultata u završnici prvih pola sata igre.

U posljednjoj četvrtini, domaćin opet ima prednost od osam koševa (61:53) i napad. Opet to ne uspijeva iskoristiti, Cedevita se približava, no Delaš zabija svoju treću tricu. Trica, a i vanjski šut gostiju još uvijek su skromni, no Baždarić pogađa dva puta iza linije 6,75 i Cedevita preuzima vodstvo s nešto manje od četiri minute do kraja utakmice.

Momčadi se izmjenjuju u vodstvu, tako Ivanov zabija za 72:69.

U idućem napadu, Travis blokira Gorana Sutona. Gosti ne uspijevaju potom riješiti utakmicu, Mašić polaganjem smanjuje na 72:71 što ostaje neko vrijeme. Wright u završnici ne zabija tricu, Travis je fauliran, pogađa jedno od dva slobodna bacanja, a Tomas onda dvije sekunde do kraja zabija tricu za 73:74.

Nakon time-outa, ide se na Travisa koji je u duelu s Wrightom nagazio je na out-liniju, a faula nije bilo tako da Cedevita ostvaruje prvu pobjedu protiv hrvatskog kluba rezultatom 73:74.