A2 Istok: Favoritima bodovi, neizvjesno u Županji i Virovitici

Šesnaesto kolo drugoligaškog Istoka donijelo je očekivane pobjede favorita. Vodeća Požega je rutinski odradila ogled u Lenijama, drugoplasirano Belišće je odigralo još jednu tešku utakmicu u Županji, treći Vukovar je imao lak posao protiv Olimpa, a četvrto Đakovo je u samoj završnici pobijedilo Viroviticu.

Požežani nisu ništa prepustili slučaju i u Vinkovce su doputovali u kompletnom sastavu. Od rezultata 5:4 kreće njihova dominacija i s dosta rezerve u igri stvaraju veliku prednost. Vinkovčani su rano ostali bez centra Mislava Škofa, to im je četvrti igrač van stroja iz prve petorke s početka prvenstva.

Krunoslav Rimac je pokazao svoje šuterske mogućnosti ubacivši pet trica iz šest pokušaja i zaustavši se na 22 poena. Standardno dobar u momčadi je bio Antun Čališ, najbolji sportaš Požege za prošlu godinu, sa 17 poena. Kod domaćina Stjepan Pezer je uz puno pokušaja uspio ubaciti 29 koševa.

Belišće je bez kapetana Kristijana Pregleja, na za njih uvijek neugodnom gostovanju u Županji, upisalo bodove tijesno pobijedivši 91:89.

Krenuli su odlično i imali su sve do 35. minute utakmicu pod kontrolom kada Županjci smanjuju na -4. Goran Vidaković je tricom vratio na +7 da bi Ivan Stipanović ponovno smanjio i vratio domaćina u utakmicu. Ipak, na kraju nisu uspjeli doći do šuta koji bi im dao nadu za produžetak ili pobjedu.

Marko Mikulić je za Belišće postigao 28, Toni Gradinjanin 27, Vidaković 16, a zaštićeni Zvonimir Blažević 14 poena. Županjce su predvodili Stipanović (25), Filip Oršolić 21 i Josip Mitrović s 15 ubačaja.

Dvoboj Antuna Hrkača i Marina Ferenčevića pripao je đakovačkom igraču koji je ugradio 43 poena u pobjedi Đakova u Virovitici. Imali su Virovitičani šut za pobjedu, ali Ferenčevićev pokušaj za tri poena nije za njih sretno završio.

U prvom poluvremenu domaćin je u 15. minuti imao 12 koševa prednosti (47:35), a prvenstveno zahvaljujući Ferenčeviću (29 poena do poluvremena) odlazi na odmor s obećavajućih 61:51. U nastavku dominira Hrkač i momčad Marka Müllera do kraja trećeg dijela izjednačava, a u prvom napadu posljednje četvrtine Krešimir Kruljac nakon dugo vremena vrača prednost gostima (84:86). U finišu susreta Hrkač iz slobodnog bacanja postavlja konačnih 98:100.

Virovitica - Đakovo
Matija R. – icv.com.hr

Uz Hrkačev odličan učinak, dobar doprinos pobjedi su dali Kruljac (15) te Matej Češkić (15) i njegov brat Miron (14). Kod poraženog, Ferenčević se zaustavio na 37 koševa, a Vatroslav Golub na 29.

Nakon minusa iz prvih deset minuta, Vukovar (Boris Dugandžić 21) je u drugoj ostvario prednost, da bi u posljednjoj četvrtini upisao očekivanu visoku pobjedu nad Olimpom. Desetkovano Borovo (Tomislav Gošak 22) je protiv Osječkog sokola presudnu prednost za četvrtu pobjedu u nizu ostvario u prvom poluvremenu, a u utakmici van konkurencije mladi Brokeri nisu mogli parirati Rekord Timu (Matej Kljajić 25).

Sljedeće kolo najzanimljivija utakmica igra se u Belišću gdje dolazi Vukovar. Gosti bi porazom definitivno ispali iz utrke za prvaka, a pobjedom bi uz Belišće i Požegu ostali u igri za A1 kvalifikacije.

Listu strijelaca predvodi Tomislav Radoš (24,9), Đakovčanin koji trenutno s uspjehom nastupa u Slovačkoj. Slijede Robert Kujundžić (24,7), Ferenčević (23,4), Čališ i Hrkač (22,4).