A2 Istok: Požegi naslov prvaka i A1 kvalifikacije

Dva kola prije kraja Požežani su riješili sve dileme oko prvaka drugoligaškog istoka. U derbi utakmici protiv Belišća bili su troznamenkasti i kraj su dočekali s prednosti od 27 poena. Ovo je, od osnutka 1959. godine, najveći uspjeh košarkaškog kluba iz Zlatne doline.

U muškoj košarci je ovo prvi put u povijesti kluba da igramo kvalifikacije za ulazak u prvu ligu. Grad sigurno ne može isfinancirati to bez jednog vrhunskog kvalitetnog sponzora kojega, nažalost, još uvijek u Požegi ne vidim, to je preveliki iznos. Apsolutno sam zadovoljan i time da momci nastave ovako igrati. Mislim da je primjereno našoj sredini da imamo A2-ligaša od sredine prema vrhu tablice i da se to igra u Požegi. Bilo bi dobro kada bi ova ekipa ostala na okupu i sljedeće godine ostvarila kvalitetniji rezultat jer se očekuje reorganizacija u kojoj bi mogli igrati jedinstvenu drugu ligu. To bi bio izuzetan uspjeh – rekao je za 034portal trener Vladimir Englman, a ujedno je i potvrdio priče oko promjena u sustavu natjecanja.

Pred tristotinjak ljubitelja košarke u dvorani Grabrik domaćin je izašao na parket bez ozlijeđenog Slavena Solde dok je kod Belišća nedostajao iskusni Goran Vidaković kojemu je nastradao nos u slavljeničkoj utakmici protiv Cibone prošli tjedan. Klub iz grada papira dobro se nosio prvu četvrtinu (25:23), ali do poluvremena je domaćin nagovijestio sigurnu pobjedu. U drugi dio utakmice ušli su 13 koševa prednosti.

U nastavku Požežani na zadovoljstvo svojih navijača nastavljaju s dobrom i atraktivnom igrom potvrđujući pobjedu. Darko Pezer s 26 ubačaja bio je najuspješniji, a svoj standardno dobar doprinos dali su Ante Čališ (19), Krunoslav Rimac (16) i Domagoj Norac (12). Da prvak Istoka namjerava igrati važnu ulogu u A1 kvalifikacijama potvrda je dovođenje Brune Čelebije koji je jučer upisao osam koševa. Čelebija je prošle sezone s 28.6 koševa po susretu bio prvi strijelac A2 Istok, ove je nastupao za A1 momčadi Slavonski Brod i Zabok. Visok je 203 centimetara i pokriva poziciju krilnog centra.

Bruno Čelebija pojačao Požežane –  Foto: Marija Matičević Ivanković

Županijski derbi između Vukovara i Borova pripao je trenutno boljoj ekipi Sanjina Kalaice. Nakon poraza Belišća, Vukovarci imaju priliku u posljednja dva kola potvrditi drugo mjesto.

Prvu četvrtinu je domaćin dobio +11, a drugu izgubio sa 12 poena razlike. U trećem dijelu Vukovar je razbio Borovo (34:8) i došao do sigurne pobjede. Boris Dugandžić (28) je i ovu utakmicu odigrao na visokom nivou, a dobru potporu imao je u Dini Peraici (20) i Marku Mandiću (15). Kod Borova istaknimo 17 ubačaja Tomislava Gošaka.

Odličnu i neizvjesnu utakmicu odigrali su Vinkovci i Osječki sokol. Nakon više promjena rezultata na kraju je slavio domaćin koji je ovu pobjedu više želio. No, da je ona otišla i na drugu stranu, ne bi bilo nezasluženo.

Nakon vodstva Sokolova od 7:4 Vinkovčani preuzimaju inicijativu i do poluvremena, uz par promjena vodstva u prvom dijelu, kontroliraju rezultat. Pokušavao je čestim promjenama Davor Dogan inicirati preokret, ali Vinkovčani su odlično surađivali u obrani, a u napadu su bili uspješniji od protivnika. Ipak, što nisu uspjeli u 15 minuta napravili su u samo dvije. Od -12 vrlo brzo su došli do dvoznamenkastog viška i u posljednjih 11 minuta su ušli gosti s 11 koševa prednosti.

Domaćin se ne predaje i požrtvovnom igrom, uz dobar učinak Stjepana Pezera, sredinom posljednjeg dijela sustiže goste da bi u posljednji dvije minute ušli s minimalnom prednosti. U neizvjesnoj završnici, s nekoliko promjena vodstva, osam sekundi prije kraja Osječki sokol ima 72:73 i napad. Međutim, obrana domaćih se dobro postavila i umjesto šuta za pobjedu Juraj Boras radi korake. Pokušali su u posljednjim sekundama agresivnom igrom doći do posjeda lopte, ali na kraju su Vinkovčani samo povećali prednost.

Pezer je ubacio 20 poena, Jure Primorac i Ivan Ostojić su dodali 16, a Ivan Vujeva 11 kod pobjednika, za poražene Toni Kovač je dao 17,  Vedran Došen  15, a Luka Šarić 14 koševa.

Županjci su u nervoznoj utakmici propustili pobijediti Rekord Tim. Trinaest razlike iz prvog poluvremena su izgubili vrlo brzo u nastavku, da bi u posljednjih deset minuta ušli sa -4. Presudna je na kraju bila treća četvrtina koju je domaćin bio lošiji 12:31. U posljednjoj četvrtini nisu uspjeli napraviti preokret.

Kod Županje, koja je bila izrazito nezadovoljna suđenjem, najviše su dali Filip Oršolić (22) i Ivan Stjepanović (15), goste iz Oriovca predvodili su Dominik Šamija (24) i Krešimir Herceg (15).

Virovitica - Olimp

Olimp je na krilima odličnog Kneževića (41) u Virovitici (Ferenčević 37) došao do druge pobjede u prvenstvu. Đakovo (Hrkač 20, Petrović 19) je upisalo očekivanu pobjedu protiv mladih Brokera.

Rezultate, raspored i poredak možete pogledati na ovom linku, a detaljnije o ligi (poredak u konkurenciji, strijelce, liste strijelaca) na stranici koja prati A2 lige.