Krka uvjerljivo do prvog naslova u kupu

Danas je u Mariboru završio finalni susret pokala “Špar” u kojem je Krka iz Novog Mesta uvjerljivo slavila protiv favorizirane Union Olimpije. Susret je završio rezultatom 83:70.

Union Olimpija – Krka 70:83 (21:24, 35:48, 49:72)

Union Olimpija: Stephenson 14, Salin 10, Bubnić 8, Joksimović 7, Omić 7, Rupnik 6, Gailius 6, D.Murić 4, Jackson 3, Vladović 3, Drobnjak 2, Brodnik.

Krka: E.Murić 21, Bečirović 20, Klobučar 15, Buljan 9, Lapornik 6, Hukić 4, Rojc 3, Booker 3, Bolčina 2, Kastrati, Pavić, Pajić.

Prve poene na susretu postigao je naš Dražen Bubnić za vodstvo Union Olimpije 2:0. Uzvratio je Sani Bečirović, a nakon 58 sekundi igre, ljubljančani su imali prednost od 6:2. Sljedeće dvije minute nešto bolja Krka, a rezultat u trećoj minuti prvog perioda bio je 8:7 za Union Olimpiju, a bilo je to ujedno i njihovo posljednje vodstvo na susretu. Edo Murić je postigao tricu za prvo vodstvo Krke, a rezultat na 10:10 poravnao je Bubnić. Do kraja četvrtine Krka nešto bolja i nakon prvih 10 minuta bilježimo njihovo vodstvo od 21:24.

Olimpija se držala na zaostatku od tri do četiri poena u prve četiri i pola minute druge četvrtine, a od tada pa na dalje Krka je polako dizala prednost. Najzaslužniji za dobru igru Krke u tom periodu bili su Bečirović, Murić i naš Zvonko Buljan. Razlika se do kraja prvog poluvremena popela na 13 koševa u korist Krke.

Treća četvrtina otvorena je pogođenim tricama s jedne i druge strane. Prvo je pogodio Murić i odveo Krku na plus 16, a u sljedećem napadu uzvraća Nebojša Joksimović. Zatim je uslijedila mini serija Bečirovića koji je prvo pogodio tricu, a zatim i dvicu dok je za Olimpiju tricu promašio Dragiša Drobnjak. Seriju Krke nastavljaju Jaka Klobučar dvicom te pogođenim bacanjem i Murić tricom. Još jedan poen u seriji dodao je Christopher Booker. Bila je to serija od 12:0 za vodstvo od 38:63 ili točnije plus 25. Iako je do kraja utakmice preostalo 16 minuta, susret je tu bio riješen.

Posljednju četvrtinu igrači Krke uspješno su održavali stečenu prednost iz prve tri četvrtine, a Union Olimpija je samo ublažila poraz do kraja susreta koji je na kraju iznosio pristojnih 13 koševa minusa. Pred kraj susreta zabilježili smo jedan nervozan potez Sasu Salina, koji se prvo poriječkao sa Bečirovićem, a nakon toga ga odgurnuo laktom za što je dobio nesportsku osobnu.

Najbolji u redovima pobjednika bili su Murić s 21 poenom, četiri skoka i asistencije te jednom izgubljenom i dvije osvojene lopte, a Bečirović je dodao 20 poena, sedam skokova, tri asistencije, jednu osvojenu i tri izgubljene lopte. Naš Buljan igrao je 20 minuta, a za to vrijeme postigao je devet poena, imao je po jedan skok i asistenciju, ali i dvije osvojene i izgubljene lopte.

Kod Union Olimpije jedini donekle raspoloženi bili su Arthur Stephenson s 14 poena, pet skokova, jednom asistencijom i osvojenom loptom te čak pet blokada. Salin je dodao 10 koševa, tri skoka i dvije asistencije. Spomenimo i Hrvate u redovima ljubljanskog sastava. Bubnić je igrao 16 minuta, postigao je osam koševa, jedan skok i jednu osvojenu loptu. Jakov Vladović nije bio na razini, a za 12 minuta igre postigao je tri poena, dva puta je asistirao, osvojio je jednu loptu i tri je izgubio. Paolo Marinelli nije bio u sastavu.

Za kraj par zanimljivosti. Krki je ovo bilo četvrto finale kupa i tek prvo osvojeno. Sva tri prijašnja finala su izgubili baš od Union Olimpije. Ova dva sastava susrela su se do sada šest puta u kupu Slovenije, a najteži poraz Krka je doživjela u sezoni 2009/10 kada su bili domaćini. Union Olimpija ih je tada razbila rezultatom 62:33. Sezonu poslije u Škofjoj Loki ova dva sastava sastala su se već u četvrtfinalu, a u rijetko viđenoj drami slavila je opet Union Olimpija rezultatom 122:113 nakon čak tri produžetka. Krki je ovo danas prva pobjeda uopće protiv Union Olimpije u kup natjecanju. Ovo je inače bilo već 29 finale ukupno (prvenstvo, kup i superkup Slovenije) između ova dva sastava, a Union Olimpija vodi u pobjedama 16:13.