Kvarner pobjedom nad Šibenikom otvorio Ligu za prvaka

Trinaesto izdanje košarkaške Lige za prvaka otvorile su večeras na riječkoj Kozali momčadi Kvarnera i Šibenika. Bio je to, dakako, njihov treći sraz ove sezone, budući da su već ranije dvaput odmjerili snage u prvom dijelu A1 lige. Oba puta slavili su Riječani, najprije u drugom kolu u Šibeniku (81:70), a zatim i u 11. kolu u Rijeci, kada je bilo 77:71 za Kvarner.

Trener Riječana Vladimir Anzulović u ovoj utakmici nije mogao računati na svog ponajboljeg igrača Juru Škifića, što nikako nije nevažna činjenica, budući da je 25-godišnji Zadranin prosječno bilježio 15.2 koša i 5.3 skoka po utakmici u A1 ligi. No unatoč tome, večeras nije bila treća sreća za Šibenčane, koji su u zanimljivoj utakmici nekoliko puta stizali vodstvo Riječana, no na kraju, morali su još jednom pružiti ruku igračima Kvarnera.

Kvarner 2010 – GKK Šibenik  81:72 (20:13; 37:35; 60:53)

Kvarner 2010: Stipčić 11, Veljačić 7, Čakarun 18 (5sk), Salamun 18, Boban 1, Šamanić, Krivec 9 (8as), Širko 15 (9sk), Miličević, Ćuić 2, Koljanin.

GKK Šibenik: Radovčić, Andabaka, Mišić 6, Kalpić, Bašić 16, Blaće 13 (6sk), Vukičević 4 (10sk), Vujičević, Španja, Šamadan 13 (10sk), Badžim 7, Petani 13 (4as).

Koševima Dine Stipčića i Marijana Čakaruna te tricom Henrika Širka, Kvarner je već u petoj minuti susreta pobjegao gostima na dvoznamenkastu prednost (13:2). Dvije minute poslije, Šibenik se tricom Domagoja Bašića i koš-faulom Tea Petanija vraća na pristojan zaostatak (11:17). Mauro Veljačić potom pogađa za Kvarner, a Ivan Blaće polaže za Šibenik pa se na prvi predah odlazi s vodstvom Riječana 20:13.

Početkom druge dionice, Šibenčani se koševima Blaćea i Ozrena Mišića približavaju domaćinu na samo koš zaostatka (19:20), što je povod ranom time-outu trenera Anzulovića. U nastavku, najprije polaže Širko, a zatim Igor Salamun postiže deset uzastopnih koševa pa riječka momčad serijom 12:2 u 16. minuti ponovno ima dvoznamenkastu prednost (32:21). Odmah potom, bilježimo novu amplitudu na utakmici. Naime, Šibenik je s tri trice, dvije Bašića i jednom Roka Badžima, serijom 11:0 poravnao rezultat na 32:32. Ipak, polaganjem Bojana Kriveca na poluvrijeme se otišlo s minimalnim vodstvom Kvarnera 37:35.

Odmah po izlazu iz svlačionice, Riječani su krenuli silovito. Trica i zakucavanje Širka te polaganje Čakaruna donose Kvarneru u 23. minuti plus devet (44:35). Ljubo Šamadan i Petani zatim smanjuju na 39:44, no to ne sputava Riječane, koji novim koševima Čakaruna i tricom Stipčića polovicom treće četvrtine odlaze na novu dvoznamenkastu prednost (51:39), koju, krajem ovog perioda igre, Šibenik slobodnim bacanjima Šamadana i Mišića uspijeva smanjiti na 60:53.

Prve dvije minute završne dionice protekle su bez koševa. Šibenik potom koševima Blaćea i Badžima produljuje seriju s kraja treće četvrtine na 10:0 i u 34. minuti ponovno dolazi na samo koš zaostatka (59:60), što je prisililo riječkog trenera na novu minutu odmora. U nastavku, koš Stipčića i zakucavanje Čakaruna Kvarneru donosi 64:59, no polaganje Šamadana i nova trica Bašića u 34. minuti donosi novo izjednačenje (64:64). Dvije minute poslije, nakon koša Bašića, bilježimo prvo vodstvo Šibenika na utakmici(68:66).

Tri minute prije kraja Kvarner je preko Salamuna i Kriveca serijom 7:0 ponovno prešao u vodstvo (73:68). Ubrzo smanjuje Petani, no koš-faul Kriveca donosi Riječanima plus šest samo minutu i pol prije kraja. Šibenčani se više nisu imali snage vratiti pa je Kvarner tako u neizvjesnoj završnici zasluženo slavio rezultatom 81:72 i tako pobjedom startao u Ligu za prvaka.

Najbolji u redovima pobjednika bili su Marijan Čakarun i Igor Salamun, obojica s 18 koševa. Henrik Širko dodao je 15 koševa uz 9 skokova, a Dino Stipčić u pobjedu je ugradio 11 ubačaja. Kod gostiju iz Šibenika, koji uzrok večerašnjeg poraza mogu tražiti u čak 17 izgubljenih lopti, Domagoj Bašić je postigao 16 koševa, dok su Ljubo Šamadan, Ivan Blaće i Teo Petani sudjelovali s 13 koševa.

Liga za prvaka nastavlja se već sljedećeg vikenda. Kvarner će put Trnskog na noge Zagrebu, dok će šibenski Baldekin u, vjerujemo, užarenoj atmosferi dočekati zagrebačku Cibonu i svoje Šibenčane predvođene najboljim mladim igračem Europe Darijom Šarićem.