Nakon dvije utakmice Cedevite, koja je susrete 5. i 6. kola odigrala prije negoli je natjecanje uopće započelo, čime je, unatoč razumljivim razlozima, stavljen još jedan upitnik na status, važnost, kvalitetu i regularnost dvomjesečnog hrvatskog prvenstva, večeras je u Rijeci i službeno započela Liga za prvaka ili drugi dio hrvatske lige.

Otvorili su je Kvarner 2010 i sinjski Alkar, inače sparing partneri Cedevite u spomenutim dvobojima, iz kojih su Riječani izašli s minus 12, a Sinjani s pomalo nevjerojatnih minus 53. Alkarova 2015. godina sušta je suprotnost od jesenske forme i rezultata – tek tri pobjede i sedam poraza je bilanca, s kojom je momčad Damira Milačića ušla u dvoboj s Kvarnerom.

Kao i prije dva mjeseca i posljednjeg međusobnog susreta ovih dviju momčadi, Alkar je također nastupio znatno oslabljen, ovaj put bez Nikole Gaurine, Antonija Bilića i Slavka Modrića. Ako tome dodamo da je Kozala ove sezone praktički neosvojiva tvrđava za njegove protivnike (slavili jedino Cedevita i Zagreb), onda je jasno koliki je favorit bio Kvarner uoči dvoboja sa Sinjanima.

I to je ubrzo demonstrirao na parketu. Sedam minuta bilo je potrebno igračima Marijana Mancea za prvo odvajanje, i to ponajviše zahvaljujući koševima Maura Veljačića i Marijana Čakaruna, koji Riječanima na kraju prve dionice donose vodstvo 29:20. Nakon koš-faula Davora Konjevića i prvog dvoznamenkaste prednosti Kvarnera (33:22), slijede bolje minute Alkara, koji preko Tonija Vitalija i Stipe Krstanovića hvataju priključak (34:30). Međutim, bilo je to kratkog vijeka, budući da je ubrzo uslijedio odgovor domaćina, koji je na odmor otišao s vodstvom 42:32.

Samo pet minuta nastavka bilo je potrebno Dini Cincu za 12 ubačaja, a Kvarneru za seriju 16:5 i plus 21, čime je odlučen pobjednik ovog dvoboja. Međutim, domaćin tu nije stao, već je nastavio povećavati svoju prednost unatoč tome što je Mance dao minute mladima Kalpiću, Jurkoviću, Olivariju, Kučanu, Jambroviću i Šamaniću.

Sedmorica Riječana s dvoznamenkastim učinkom vodila je Kvarner do večerašnjeg slavlja. Dino Cinac i Marijan Čakarun sa 16 ubačaja bili su najefikasniji, dok je Sinjane, koji su na Zametu izgubili čak 29 lopti, predvodili Mate Perajica a 15 te Stipe Krstanović i Josip Boban s 11 koševa.

U sljedećem kolu Kvarner gostuje u Trnskom kod Zagreba, a Alkar na Višnjiku kod Zadra.