Kvarner uvjerljivom igrom nanio Zadru drugi poraz

Možda nije najznačajnija, ali ovo je jedna od najvećih pobjeda košarkaša Kvarnera 2010 u povijesti kluba dugoj sedam godina. Riječani su ponovili prošlosezonski uspjeh iz Lige za prvaka i ponovo svladali ekipu Zadra, ovoga puta mnogo uvjerljivije, kako rezultatski (86:67), tako i izvedbeno.

Način na kojeg je domaći sastav otvorio utakmicu potpuno odudara od gotovo svih njegovih ovosezonskih početaka. Ni po čemu ne bi se reklo da je Zadar hrvatski predstavnik u ABA ligi, posebice ne po zabijenim poenima sastava Ante Nazora u prvoj četvrtini. Prvi koš iz igre gosti su zabili u sedmoj minuti. Ivan Ramljak, brat ozlijeđenog Marka (kojeg danas nije bilo u sastavu) nije krenuo u prvoj petorci, već je nedugo uoči svog koša ušao na parket. Do tada, Kvarner je vodio 12:4. Kapetan Štemberger svom je bivšem klubu zabio pet početnih poena, svojih pet u istom ritmu (trica + dvica) dodao je Špralja, a na prve Marićeve ubačaje opet se nadovezao Štemberger slobodnim bacanjima.

Primijetili ste da u prethodnom paragrafu uopće nismo spomenuli Paola Marinellija. Riječki je talisman u igru ušao u osmoj minuti i u narednih dvanaest do poluvremena zabio nevjerojatan 21 poen! Gađao je četiri trice, a pogodio tri, pogodio šest slobodnih bacanja i tri šuta iz reketa. Nestvarno!

Zadar je već do ulaska Marinellija imao problema s organizacijom napada, a do poluvremena se njihova brojka izgubljenih lopti podigla na čak 13. Nerijetko se događalo da bi Bašićev pas završavao izravno u rukama Kvarnerovih igrača, ali bi se isto tako nerijetko događao i kojekakav sudački previd. U barem tri situacije kroz prvo poluvrijeme sudačka se pištaljka morala oglasiti, a nije, na štetu Kvarnera.

Podatak koji fascinira je sljedeći: od ulaska Marinellija u igru pa do posljednjeg zvuka sirene u prvoj četvrtini Kvarner je napravio seriju 10:0 na koju se tricom spojio i Marić za 29:8 nakon jedanaest minuta igre. Zadrani su u posljednjih četrdeset sekundi prvog perioda primili čak deset poena, prodali dvije lopte i doveli se u probleme s prekršajima (treći faul Ante Delaša).

Kvarner je zbog prekršaja također dosta rano morao Špralju posjesti na klupu, a po tri prekršaja su na veliki odmor također ponijeli Marinelli i Baković.

Spomenutu seriju 13:0 prekida Kraljević (također tri prekršaja na poluvremenu!) s ukupno sedam poena u svega dvije minute, ali ga tricama stiže poništiti Marinelli pa će rezultat u 13. minuti biti 32:14 za domaće košarkaše. Marinelli nastavlja zabijati pa pogađa jednom iz prodora, odnosno stavlja slobodna bacanja na što Zadrani preko Kraljevića i Šanga uzvraćaju tricama i dolaze 38:27 što primorava trenera Mancea na pozivanje minute predaha nakon koje Marinelli stavlja novih pet poena i vraća na ugodnih 43:27, a onda Nazor zove timeout i daje oduška glasnicama…

Drugo poluvrijeme – ista priča za Zadar. U osamdeset i jednoj sekundi igre gosti su napravili četiri osobne pogreške (Marinković, Bašić, Kraljević i Šango po jednu), izgubili dvije lopte i došli na njih ukupno petnaest, a Kvarner je na tom valu napravio seriju od 8:0 i došao na prednost od 54:32. Nazor se opet samo mogao derati na svoje pulene, ali od deranja nije puno dobio.

Veljačićeva, odnosno Marićeva trica i slobodna bacanja Olivarija stavljaju Kvarner u dotad najvećih plus 26 (62:36). Svaki prekršaj gostiju od tada je značio slobodna bacanja Riječana, a s četiri prekršaja “visjeli” su visoki igrači – Kraljević i Marinković. Zadru sredinom trećeg perioda doslovce ništa osim Marinkovićevih zakucavanja nije ulazilo, čak niti Ramljakova slobodna bacanja. Njihov je kapetan i prvi razigravač Lovre Bašić prve poene zabio tek u 27. minuti.

Gosti se ipak do kraja trećeg perioda primiču na minus od osamnaest poena, posao su uglavnom Kraljević i Marinković odrađivali ispod koša, a prvi je s pet osobnih “izletio” domaćin Baković. Utakmicu je trebalo privesti kraju, a za to su bili zaduženi udarni Kvarnerovi prvotimci. Krenuli su Špralja (horuk) , Štemberger (duga dvojka) te Marić (jedna trica), a uz njih dva Veljačić i Marinelli) pa su u prve dvije minute posljednjeg perioda napravili novih 7:0.

Trener Mance ništa nije prepuštao slučaju pa je nakon dva Marinkovićeva zakucavanja (73:52) pozvao minutu predaha. Nakon nje uslijedila je Veljačićeva trica, ali i razdoblje od nekoliko desetaka sekundi praznog hoda što je kod plusa od 24 koša domaćinu izuzetno odgovaralo. Ramljakovu tricu s dva je polaganja anulirao Špralja, a Marinelli je nakon toga simbolično zakucao za 82:55, novu najveću Kvarnerovu prednost na ulasku u posljednje četiri minute. Zadrani će do kraja napraviti svojih 2:9 i stići na dvadeset poena Šangovom tricom, ali Kvarner je gostima već odavno bio otišao predaleko.

Riječani su opet visoko, samopouzdanje će opet porasti. Nedjelja u podne donosi novi obračun protiv Zagreba. Protekla četiri poraza mogu se zaboraviti, ponavljanjem današnje prezentacije bodovi iz metropole se ne čine daleko.