Lafayette i Šarić odveli Hrvatsku do pobjede protiv Kanade

Hrvatska je u dvorani Vijuš u Slavonskom Brodu odigrala prvu prijateljsku utakmicu u sklopu priprema za Svjetsko prvenstvo. Protivnik je bila Kanada, a na koncu su slavili naši reprezentativci u napetoj završnici.

Hrvatska – Kanada 69:64 (12:15; 33:35; 49:52)

Šarić 14, Lafayette 12, Hezonja 9, Andrić 8

Petorka Oliver Lafayette, Damjan Rudež, Luka Babić, Dario Šarić i Lukša Andrić otvorila je utakmicu. Očekivano, bila je to utakmica s malim brojem poena. Nakon najtežeg dijela priprema i bez prave šuterske forme teško je bilo išta drugo za očekivati. Prva četvrtina je okončana rezultatom 12:15 u Korist Kanađana. Igralo se koš za koš, a gosti su u pravilu vodili. Šarić je vukao naše i bio je najbolji strijelac u prvih 20 minuta sa sedam poena. Na veliki predah otišlo se s rezultatom 33:35.

Do poluvremena, uz naturaliziranog Lafayettea, prve minute za reprezentaciju upisali su mladi Mario Hezonja Miro Bilan. Amerikanac se pokazao kao igrač siguran na lopti koji može odlično odigrati obranu i pogoditi izvana. Mladi Dubrovčanin je pokazao da fizički može odgovoriti i da nije nezasluženo na pripremama, a Bilan je od konkurenata za centarsku poziciju Darka Planinića i Lukše Andrića pokazao najviše.

U nastavku se nije ništa promijenilo, Šarić je i dalje vukao naše, dominirao je u skoku i jedini je koliko-toliko bio raspoložen u napadu. Kada je sjeo na klupu, loptu je uzeo najmlađi, Hezonja, i doveo Hrvatsku u vodstvo nakon dugo vremena, 56:54. Igrači Jasmina Repeše potom su ponovno stali. Izgubili su nekoliko lopti, a Kanađani lakim poenima vraćaju minimalno vodstvo.

Lafayette je tricom iz kuta vratio vodstvo, a napad nakon toga Šarić također pogađa tricu za plus četiri. Gosti su potom smanjili, a Lafayette još jednom tricom 17 sekundi prije kraja podiže prednost na konačnih 69:64.

Valja napomenuti kako je Hrvatska igrala bez Bojana Bogdanovića, Roka Leni Ukića, Ante Tomića i Luke Žorića koji su se danas priključili momčadi. Sutra u 19,30 igramo protiv istog protivnika.