Liga Endesa: Solidni nastupi Tomića i Popovića

Proteklog vikenda odigrano je peto kolo španjolske Lige Endese. Najveće iznenađenje dogodilo se u Madridu, gdje je Estudiantes na domaćem terenu šokirao Barcelonu. Odličnu utakmicu prepunu sjajnih poteza odigrali su i Murcia i Valencia. U ovom kolu nastupila su četiri naša košarkaša, te su dvojica ostvarila pobjede.

Liga Endesa, 5.kolo

Real Madrid – Unicaja 99:85 (26:20, 19:20, 31:16, 23:29)
(statistika)

Kraljevski klub nastavio je stopostotni učinak u novoj sezoni španjolskog prvenstva. Sredinom prve četvrtine Real je stekao prednost koju uspješno održava do poluvremena na pet koševa razlike. U trećoj četvrtini domaćini pale motore te dolaze na velikih 20 poena prednosti. Tu je priči bio kraj, te Unicaja uspijeva smanjiti na konačnih 14 razlike u posljednjoj četvrtini. Kod domaće ekipe najbolji Jaycee Carroll s 29 poena i tri skoka (šut za tri 5/7). Mladi Luka Dončić dodao je 18 poena, pet asistencija i šest skokova. Kod gostiju je najbolji bio Ray McCallum s 15 poena, četiri asistencije i dva skoka.

UCAM Murcia – Valencia 91:93 (12:26, 32:25, 25:21, 22:21)

Najbolju utakmicu kola vidjeli smo u Murciji gdje se domaća ekipa sjajno nosila s braniteljem naslova prvaka. Utakmica je već nakon prve četvrtine u kojoj Valencia radi prednost od 14 razlike izgledala kao jednosmjerna ulica. Ipak, srčani domaćini hrabrom igrom dolaze na samo tri poena zaostatka na ulasku u posljednju četvrtinu. Pri rezultatu 91:91 Bojan Dubljević pogađa za konačni rezultat dvije sekunde prije kraja. Murcia promašuje šut za produžetak te Valencia dolazi do pobjede. Kod domaćih najbolji Vitor Benite s 29 poena, dok su kod gostiju najviše zabili Rafael Martinez i Dubljević, oba po 17 poena.

Estudiantes – Barcelona 80:70 (16:11, 20:34, 19:16, 25:9)

Goran Suton 25 minuta, četiri poena, sedam skokova
Ante Tomić 18 minuta, devet poena, šest skokova

U ovu utakmicu Barcelona je ušla kao veliki favorit, te Estudiantesu nisu davane velike šanse. No, domaćini se nisu mislili tako lako predati te završavaju prvu četvrtinu s pet koševa prednosti. Ipak, tada Barcelona pokazuje zašto je veliki favorit te u drugoj četvrtini radi seriju 34:20. U posljednju četvrtinu gosti ulaze sa šest poena prednosti. No, tada im se događa neobjašnjiv pad u igri te Estudiantes tu dionicu igre dobiva s 25:9 te zasluženo dolazi do pobjede. Domaćine je do pobjede predvodio sjajni Sylven Landesberg s 27 poena, dok je kod gostiju najbolji bio Thomas Heurtel sa 17 poena, šest asistencija i tri skoka.

Real Betis – Fuenlabrada 70:73 (24:23, 14:13, 22:16, 10:21)

Marko Popović 20 minuta, sedam poena, pet skokova, dvije asistencije

U Betisu smo većim dijelom prvog poluvremena gledali igru koš za koš, s čvrstim obranama koje su pogotovo došle do izražaja u drugoj četvrtini. Domaćini su se prvi put uspjeli odlijepiti u trećoj dionici kada vode s osam razlike. Ipak, gosti rade sjajnu seriju 18:3 u posljednjoj četvrtini te dolaze do vrijedne pobjede. Kod domaćina najbolji Nobel Boungou-Colo sa 17 poena. Goste je predvodio Francisco Cruz koji je imao 15 poena i devet skokova. Za goste je odigrao naš Marko Popović te zabio sedam poena.