Litva bolja od Hrvatske u zadnjoj utakmici prve faze

Hrvatska juniorska reprezentacija porazom od Litve 72:66 u trećem kolu zaključila je prvi dio natjecanja. Zbog takvog rezultata nestrpljivo se iščekuje konačni rezultat drugog današnjeg susreta naše skupine, između Grčke i Bosne i Hercegovine koji će odlučiti koja reprezentacija prolazi u drugi krug natjecanja.

Izabranici Darka Kuncea odigrali su danas svoje najbolje prvo poluvrijeme na turniru. Odlično su otvorili utakmicu, posebice Domagoj Vrkić, i početnu prednost Litve vrlo su brzo anulirali. Pri rezultatu 4:4 naši mladići rade seriju 13:0 i dolaze do svoje najveće prednosti na utakmici – 17:4. Vrkić je u tom razdoblju postigao 10 poena, a pet je pridodao Karlo Mikšić.

Održavala je Hrvatska prednost sve do polovice druge četvrtine kada Litva koševima Tadasa Sedekerskisa preuzima vodstvo koje ne ispušta do samog kraja utakmice, iako su mladi Hrvati bili blizu preuzimanja vodstva u dva navrata.

Prvi put minutu prije kraja prvog poluvremena, ali izgubljena lopta, a zatim i nemogućnost osiguravanja obrambenog skoka osigurala je priliku Litvi za odlazak na odmor s dva koša prednosti. Drugu priliku imali su naši momci pred kraj treće četvrtine nakon polaganja Vrkića za 50:50 no niti to nije bilo dovoljno blizu jer Litavci nizom od 9:3 zaključuju četvrtinu sa +6.

Posljednju dionicu samopouzdana Litva igra bez greške i već nakon par minuta stvara velikih +16 (70:54) i prelama utakmicu pet minuta prije kraja. Pokušala je Hrvatska nadoknaditi taj zaostatak, ali je nažalost do kraja ostalo premalo vremena pa su se morali pomiriti s porazom od šest koševa razlike.

Ivica Zubac upisao je treći uzastopni double-double učinak sa 17 koševa i 11 skokova, isti broj koševa upisao je i Domagoj Vrkić, dok je drugi Cibos, Bruno Skokna bio jedini preostali dvoznamenkasti Hrvat s 11 koševa.

U redovima Litve najviše koševa postigao je Sedekerskis (15), a Aistis Pilauskas i Laurynas Birutis zabili su po 14.

U-18 Litva – U-18 Hrvatska 72:66 (13:19; 34:32; 59:53)

U-18 Litva: L. Beliauskas 9, M. Dieninis 0, A. Pilauskas 14, T. Sedekerskis 15, G. Masiulis 0, M. Varnas 4, M. Echodas 8, L. Birutis 14, G. Galinauskas 2, A. Berucka 6, J. Svambaris 0.

U-18 Hrvatska: B. Skokna 11, M. Kalajžić 2, P. Dubelj 2, R. Badžim 7, F. Kalpić 0, M. Čolak 0, K. Mikšić 8, L. Buljević 2, D. Proleta 0, I. Zubac 17, D. Vrkić 17.