Otpisani pregazili Finsku

Hrvatska je u prvom susretu drugog kruga skupine F deklasirala Finsku s 25 koševa razlike. Osim uvodnih par minuta susret je bio jednosmjerna utakmica. Prednost smo povećavali iz minute u minutu i samo smo u posljednje dvije, tri minute dopustili fincima da dođu do zraka.

Hrvatska je susret otvorila petorkom: Roko Ukić, Bojan Bogdanović, Krunoslav Simon, Damir Markota i Ante Tomić dok je Finska počela sa: Petteri Koponenom, Shawn Huffom, Sasu Salinom, Gerald Leeom i Tuukka Kottiem.

Susret smo otvorili polaganjem Bogdanovića, a nakon skoka Tomića u sljedećem napadu i koša imamo 4:1. Nakon što su finci poravnali na 4:4, radimo seriju 4:0 i vodimo 8:4. Vratili su se finci i tricom Koivista i poveli 9:8 na tri i pola minute do kraja četvrtine. Naša je trica do tog trenutka bila 0:8, ali odmah potom Damjan Rudež zabija našu prvu tricu za 11:9. Do kraja četvrtine Rudež je zabio još jednu, Bogdanović je dodao dvicu, Luka Žorić jedno bacanje i nakon prvih 10 minuta imamo 17:11. Spomenimo da smo u prvoj četvrtini uhvatili već osam skokova u napadu i da igramo odličnu obranu.

Odlično smo otvorili drugu četvrtinu, posebno u obrani. Nakon tri i pola minuta igre radimo seriju 6:0 (Rudež, Ukić, Tomić). Finci u napadu ne mogu zabiti ništa jer je naša obrana odlična. Nastavljamo s dobrom igrom i s nova četiri koša Darija Šarića idemo na najvišu prednost na utakmici do tog trenutka, 25:11. Našu seriju prekida Lee s jednim pogođenim bacanjem. Na drugoj strani Tomić također pogađa jedno od dva bacanja, zatim Ukić krade loptu i lagano polaže u kontri i nakon još jednog obranjenog finskog napada Tomić na asistenciju Rudeža pogađa za najviših na susretu 30:12. Četiri minute do kraja drugog dijela Finska konačno daje koš iz igre, tricu i smanjuje na 33:15. Uzvraća Simon svojom prvom tricom, a na drugoj strani još jednu pogađa Rannikko. Markota uzvraća pospremanjem odbijanca za naših 35:18. Do kraja poluvremena zabili smo još četiri poena, a Finska dva iz slobodnih bacanja i na odmor odlazimo s 39:20.

Kakvu obranu Hrvatska igra može se vidjeti iz Finskog šuta, za dvicu su šutirali 2:14, za tricu 3:15, a to znači da su na užasnih 17,2 posto. Hrvatska je u prvom poluvremenu uhvatila 12 napadačkih skokova i 20 obrambenih dok je Finska samo 16 puta uspješno skočila, šest puta u napadu. Čak devet hrvatskih igrača se upisalo u listu strijelaca, najviše Rudež 8, Tomić je dodao 7, a Bogdanović i Ukić zaustavili su se na 7. Ne sjećamo se kada je Hrvatska igrala bolje.

Odmah na početku drugog poluvremena odlazimo na najvišu prednost na utakmici do tog trenutka, 41:20, polaganjem Markote. Salin uzvraća tricom za 41:23, ali na drugoj strani Bogdanović pogađa svoju prvu tricu. Nakon osobne u napadu Leea, odličnu akciju odigrali su Markota i Bogdanović koja je završila zakucavanjem Bogdanovića, odmah poslije Simon pogađa novu tricu za 49:23 za najviših +26! Nismo se opuštali niti u posljednjim minutama četvrtine već smo poveli s +28, točnije 63:35. Četvrtina završava tricom Koponena.

Odlično otvaramo i posljednju četvrtinu, serijom 6:0 odlazimo i na više od 30 razlike, poveli smo 69:38. Lukša Andrić nam polaganjem i svojim prvim košem na EuroBasketu donosi +33. Nakon najviše prednosti na utakmici dozvolili smo fincima da malo dođu do daha i smanje prednost na 27 poena razlike. Na +30 vraća Rudež svojom petom tricom. Finci tricom Huffa smanjuju na -28, a Ante Delaš pogađa svoju prvu tricu. Finci uzvraćaju sa svoje tri trice. A.Delaš prekida naš post dvicom, a Huff pogađa još jednu tricu. Susret završava prvom pogođenom tricom Ukića od table za konačnih 88:63.

Jedino što će izbornik Repeša zamjeriti igračima je opuštanje u zadnjih par minuta, ali to se dešava nakon visoke prednosti kakvu smo imali. Najbolji strijelac bio je Rudež koji je ušao s klupe i zabio 17 poena, od toga pet trica. 15 koševa uz pet skokova zabio je Bogdanović. Tomić je zabio 11 uz sedam skokova, a Ukić se zaustavio također na 11 koševa uz četiri skoka. Draper je bio naš najbolji asistent s četiri asistencije. Svi naši igrači upisali su se u listu strijelaca. Kod Finske jedini dvoznamenkasti Huff s 10 koševa.