Tomić zabio za pobjedu Hrvatske

Hrvatska reprezentacija došla je do prve pobjede na EuroBasketu i to u infarktnoj završnici u kojoj nam je Ante Tomić donio pobjedu pogotkom devet sekundi do kraja utakmice. Konačno je i Hrvatska dobila jednu neizvjesnu završnicu, a mogla bi to biti pobjeda koja će dati dodatno krila našim igračima. Susret je završio rezultatom 77:76.

Nakon pune dvorane naših navijača jučer, danas je u dvorani tek nekoliko stotina naših, a Hrvatska je u utakmicu krenula s petorkom: Roko Ukić, Bojan Bogdanović, Krunoslav Simon, Damir Markota i Tomić, dok je Gruzija startala sa: George Tsintsadze, Giorgi Shermadini, Manuchar Markoishvili, Levan Patsatsia i Viktor Sanikidze.

Naši su odlično otvorili utakmicu, krenuli smo tricom Simona, a nakon gruzijskog koša, Ukić je zabio još četiri u nizu za 7:2. Vratila se Gruzija na 7:6, ali Bogdanović u kontri zakucava za 9:6, a nakon obranjenog napada, Ukić zabiva svoj šesti koš za novih +5 za nas nakon čega trener Gruzije zove minutu odmora. Nakon što je Gruzija smanjila na 11:8, Simon promašuje tricu, loptu hvata Lukša Andrić koji je zamjenio Tomića, lopta dolazi u kut do Markote koji se diže na tricu, ali mu lopta bježi iz ruku u aut. Sljedeći napad Markota asistira Bogdanoviću koji zakucava za novih +5 naše reprezentacije. Kod rezultata 15:10 odigrali smo prekrasnu akciju gdje lopta dolazi do Andrića koji ide na zakucavanje, ali ga promašuje jer mu lopta bježi iz ruku, a na drugoj strani primamo koš Rickya Hickmana koji ima i dodatno bacanje koje promašuje.

Gruzija izjednačava rezultat na 15:15, točnije Hickman tricom. post naših prekida Tomić polaganjem, a četvrtina završava promašenom tricom Simona. Rezultat nakon prvih 10 minuta je 17:15 za Hrvatsku, a da je bilo više koncentracije kod pojedinih igrača (Andrić) moglo je biti i više.

Drugu četvrtinu otvaramo pogođenom tricom Dontaye Drapera nakon asistencije Tomića, a nakon obranjenog napada Gruzije, Draper je brzo povukao polukontru i sjajno asistirao za Daria Šarića koji polaganjem povisuje na 22:15 što je najviša prednost Hrvatske do tog trenutka utakmice. Novom tricom Drapera, nakon pogođenih bacanja Hickmana, došli smo na najviših 25:17. Nakon toga Tomić je loše reagirao u dva navrata, prvo mu je Shermadini uzeo loptu u napadu i poentirao, a na drugoj strani je napravio korake i izgubio loptu. Gruzija to kažnjava tricom Hickmana za 25:22. Spomenimo kako Tomić igra još jednu lošu utakmicu, a Jasmin Repeša ga mijenja Lukom Žorićem. post Hrvatske prekida Bogdanović pogođenom tricom.

Prigodu za igru dobio je i Ante Delaš koji je zamijenio Simona. Umjesto Drapera u igru se vratio Ukić koji u obrani hvata Hickmana koji mu pogađa tricu, a u sljedećem napadu nakon koša Žorića i dvicu. Rezultat je 32:29 za Hrvatsku, nešto više od tri minute do kraja druge četvrtine. Posljednje tri minute pripale su Gruziji koja serijom 4:0 dolazi u prvo vodstvo na utakmici. Na poluvrijeme zahvaljujući trici Simona, ipak odlazimo vodstvom 35:34. Gruziju u igri drži naša nekoncentracija u pojedinim djelovima utakmice i skok u napadu koji su u prvom poluvremenu skupili čak osam.

Bogdanović s sedam poena najbolji kod Hrvatske, a Hickman kod Gruzije s čak 15 koševa, od toga su tri pogođene trice iz tri pokušaja.

Treću četvrtinu igrali smo opet jako loše. Gruzija je otišla na pet poena razlike, a u igri nas je odličnom igrom držao Šarić, jedino loše bila su njegova slobodna bacanja koja je pucao 0:4. Potpuna suprotnost je Tomić, koji igra katastrofalno loše, izvan je forme, radi korake, osobne u napadu, a na početku utakmice je već nakon nešto više od tri minute tražio zamjenu. Pitanje je to za izbornika Repešu zašto je to tako i što se radilo na pripremama. Treći period završio je rezultatom 50:52 u korist Gruzije.

Odlično je u prvih pet minuta posljednje dionice igrao Draper koji nas je svojim koševima odveo na +6. Nismo dugo držali prednost, već smo dozvolili Gruziji da se vrati i povede 67:68. Vodstvo tricom vraća nam Draper, a sanikidze na drugoj strani poravnava na 70:70. markota pogađa novu tricu za nas, ali nova izgubljena lopta Simona omogućava gruzijcima povratak u utakmicu i poravnanje rezultata na 73:73. Tomić nas 38 sekundi do kraja pogođenim bacanjima dovodi u vodstvo 75:73. Na drugoj strani Sanikidze na našu žalost pogađa tricu 22 sekunde do kraja za vodstvo Gruzije 76:75.

Prava drama odvijala se u posljednje 22 sekunde. Ante Tomić dobio je loptu na postu i krenuo na ulaz kojeg je pogodio i donio Hrvatskoj vodstvo 77:76, a do kraja je ostalo devet sekundi. Hrvatska je napad išla braniti i uspjela u tome te na kraju slavila izuzetno važnu pobjedu najviše zahvaljujući indisponiranom Tomiću u prve tri četvrtine koji je zabio odlučujuća četiri poena na kraju za nas i postao junak utakmice.

Najbolji u redovima Hrvatske bili su Draper s 16 poena, četiri skoka i tri asistencije, Bogdanović s 15 koševa i Šarić s 12. Kod gruzije najviše problema zadavali su nam Tsintsadze s 25 koševa, od toga 22 u drugom poluvremenu i pet asistencija, Hickman s 20, od toga 15 u prvom dijelu i Sanikidze s 15 koševa i sedam skokova.