Hrvatska izbacila Grčku nakon dva produžetka!

Konačno smo dočekali i susret protiv Grčke u kojem bi pobjedom osigurali pobjedu i utakmicu protiv Ukrajine u četvrtfinalu. Pobjedu protiv Grčke čekamo dugih 18 godina, možemo li danas prekinuti taj post?

Izbornik Jasmin Repeša na teren je poslao standardnu petorku: Roko Ukić, Bojan Bogdanović, Krunoslav Simon, Damir Markota i Ante Tomić. Grci su počeli sa: Vassilisem Spanoulisem, Nikosom Zisisem, Georgiosom Printezisom, Michailom Bramosom i Yannisom Bourousisem.

Susret smo otvorili odlično, tricom Simona, dok je Grčka svoja prva četiri napada promašila. Priliku za 5:0 propustio je Bogdanović promašenim zicerom ispod koša, a za kaznu primamo koš Bourousisa uz prekršaj i pogođeno dodatno bacanje. Nakon toga smo imali kontru 3 na 2 ali je Ukić odlučio to sam riješiti, ali bio je neuspješan. Naši košarkaši igraju nervozno i nepotrebno gube lopte. Grčka je povela 7:5, ali mini serijom 6:0 Ukića i Bogdanovića vraćamo vodstvo. poveli smo 11:7, ali grci uzvraćaju serijom 5:0 za novo njihovo vodstvo. Naš post prekida Ukić polaganjem i pogođenim dodatnim bacanjem za naše novo vodstvo 14:12. Bramos tricom i Kavvadas polaganjem odvode Grčku na 17:14, a Draper postiže posljednje koševe u četvrtini, šut za dva poena. Nakon prvih deset minuta Grčka ima 17:16. Ništa posebno ne igraju grci, naši se samo moraju malo više koncentrirati i biti odlučniji.

Odlični igra Draper koji je na početku druge četvrtine zabio sedam koševa, dva je još dodao Lukša Andrić koji je zamjenio Luku Žorića koji si je u jednoj gužvi rasjekao arkadu. Vodimo 25:21, a u igri je i Ante Delaš koji je zamjenio Ukića koji je loše krenuo u utakmicu. Nakon tri i pola minute igre u drugoj četvrtini ušli smo u bonus. Grčka je u dva navrata u drugoj četvrtini otišla na pet poena prednosti, a vraćali su nas Andrić i Bogdanović koji je sa dvicom i tricom vratio prednost na našu stranu. Posljednjih desetak sekundi drugog perioda rezultat je bio 34:34, a lopta u našem posjedu. Koš u posljednjoj sekundi postigao je Tomić za vodstvo Hrvatske na poluvremenu 36:34.

Mogli smo imati i veće vodstvo da nismo imali čak 11 izgubljenih lopti u prvom poluvremenu, pucali smo i samo jedno slobodno bacanje za razliku od Grčke koja ih je šutirala 15, a pogodila 12. Grci su izgubili samo dvije lopte. Imamo 23 skoka, od toga četiri napadačka, dok ih je Grčka uhvatila samo 12. Šut iz igre je na strani Hrvatske. Hrvatska ima puno rezervi i mogla je imati puno veću prednost na poluvremenu. Ako u drugom poluvremenu smanjimo broj izgubljenih lopti i prestanemo raditi nepotrebne osobne pogreške zbog kojih grci imaju puno slobodnih bacanja, dobiti ćemo utakmicu, nastavimo li ovako biti će jako teško.

Ništa se nije promjenilo niti u trećoj četvrtini u koju smo krenuli izgubljenim loptama Tomića i Simona, a ova su dvojica igrača odmah napravila i osobne pogreške. Grčka koševima Bourousisa i Spanoulisa vodi 39:36. Nebi Hrvatska bila Hrvatska da ne igra ovako loše protiv Grčke koja se nudi da je dobijemo. Uspavani smo u obrani, Ukić igra loše, a Draper još uvije sjedi na klupi. Razbudio nas je Dario Šarić s blokadom i oduzetom loptom na Spanoulisu, a iz te je akcije Tomić zabio koš uz dodatno bacanje, sljedeći napad Šarić opet krade loptu, poentira Simon za našu seriju 7:0 i vodstvo 43:41.obranili smo još jedan napad grka, a Tomić atraktivnom akcijom, košem na drugi obruč preko Bourusisa pogađa koš, dobiva i dodatno bacanje za naše vodstvo 46:41. Obranili smo još jedan napad, ali Ukić opet nepotrebno gubi loptu koju prejako baca u kontru Šariću. Trebamo spomenuti i suca Jovčića koji izmišlja osobne pogreške našim igračima. Nakon koša uz dodatno Šarića, branimo napad Grčke kod plus šest za nas, ali Ukiću opet lopta bježi u aut.

Grčka se vratila na 49:49, a suci sude na štetu Hrvatske. Bogdanovića mlate, ne sudi se ništa, a nakon još jednog prekršaja u nizu ispod koša na polaganju, Bogdanović dobiva tehničku, Grčka na našu sreću postiže samo jedno bacanje i ne koriste napad. Obranili smo napad na četiri sekunde do kraja, Ukić je povukao loptu i postigao je koš uz polaganje ali i još jedan prekršaj koji nije bio suđen na njemu. Vodimo 51:50 nakon treće četvrtine.

Sve i svašta smo vidjeli u posljednjoj četvrtini, ali suđenje je stvarno bilo sramotno. Grci su ispucali čak 29 slobodnih bacanja, Hrvatska cijelih sedam! Imali smo tri poena prednosti 20 sekundi do kraja, a Grčka napad. Umjesto da radimo faul, branili smo i primili tricu. Zadnji napad je upropastio Ukić koji umjesto da je išao na prodor šutira preko Fotsisa, a lopta ne dira niti obruč. Igra se produžetak.

Grčka je na krilima sudaca došla do plus tri nešto više od 30 sekundi do kraja, 77:74. Loptu je tada u ruke uzeo Bogdanović i pogodio tešku tricu preko ruke za 77:77, 25 sekundi do kraja. Polaganje je promašio Zisis i utakmica je otišla u drugi produžetak. Podsjetimo, Grčka igra bez Spanoulisa koji je tri minute do kraja prvog produžetka dobio peti prekršaj, ali je dobre dvije minute bio u igralištu i protestirao kod sudaca, ali tehničku naravno nije dobio.

Bogdanović je uzeo sve u svoje ruke u drugom produžetku i s dva pogođena slobodna bacanja i jednom dvicom ispod koša preko Bramosa donosi nam plus četiri, 81:77. Kaimakoglou smanjuje na minus dva, a Bogdanović pogađa još jednom za novih +4. Branimo napad, a Rudež nam pogođenom tricom donosi plus sedam! Odmah tricu uzvraća Zisis, promašujemo sljedeći napad, a Žorić radi prekršaj na Zisisu koji pogađa oba bacanja i smanjuje na minus dva, minutu 30 do kraja. Markota promašuje napad, a Bourousis poravnava na 81:81.

Do kraja je ostala minuta. Draper promašuje tricu, ali loptu hvata Bogdanović i imamo novi napad u kojem Draper pogađa dvicu za +2, a Zisis promašuje čisto polaganje 19 sekundi do kraja. Grci rade faul na Bogdanoviću koji ima dva bacanja 18 sekundi do kraja, a pogodio je oba za 90:86. Tricu promašuje Zisis, a Simon ima dva slobodna bacanja devet sekundi do kraja. Promašio je oba, a Žorić 1,7 do kraja radi prekršaj Kaimakoglou koji je pogodio prvo, namjeravao promašiti drugo, ali je bacio jako u tablu i lopta je ušla u koš. Napravili su grci faul na Rudežu koji pogađa oba 1,2 do kraja za našu pobjedu 92:88.

Hrvatska je konačno mentalno bila jaka u susretu gdje su suci sudili jako na našu štetu i uspjela je izvući pobjedu nakon dva produžetka. Izbacili smo tako Grčku koja dogodine neće biti na Svjetskom prvenstvu, a slovencima smo poklonili najtežeg protivnika u četvrtfinalu, Francusku. Nama ide najlakši mogući protivnik, Ukrajina koja je izuzetno atletski jaka, ali i neiskusna.