Mađarska namučila Hrvatsku, Bogdanović 23 poena

Dosta teže nego što smo očekivali u prvoj utakmici Eurobasketa. Na kraju najvažnije da smo upisali prvu pobjedu, i mirno možemo čekati sutra na domaćina u našoj skupini – Rumunjsku.

Skupina C, 1. kolo, 1. rujan:

Hrvatska – Mađarska 67:58 (20:20, 19:16, 13:17, 15:5)
(statistika)

Počeli smo u petorci Ukić – Bogdanović – Tomas – Šarić – Planinić. Poveli smo s četiri poena prednosti, a nakon prve trice koju je zabio Marko Tomas vodimo 9:5. U tom trenutku drugu osobnu dobiva naš prvi centar Darko Planinić kojeg zamjenjuje Luka Žorić.

Izgledali smo dosta uvjerljivo, pa i u obrani gdje smo naizgled primali teške šuteve, ali Mađarima je ulazilo sve prvih trideset minuta. Vojvoda je činio u nekim trenucima što je htio. Hanga kažnjava loše dodavanje Popovića za prvi zaostatak 15:18. Zabili su nakon toga još jednom Mađari, ali do kraja četvrtine Simon zabija  tricu, a potom Bogdanović 1,5 sekundi prije kraja na svojoj polovici igrališta iznuđuje dva slobodna za izjednačenih 20:20.

Nije Pop dobro odreagirao na poziciji playa, brzo je Aco vratio Ukića. Imali smo u tom razdoblju problema s obrambenim skokom, čekali smo da i Dario napadne obruč, pa je u tri minute zabio sedam poena za vodstvo 35:31. Ali nikako preći preko tih +4. Uporni, i treba naglasiti borbeni Mađari došli su na poen zaostatka da bi za zadnji napad Aco stavio “četiri mala” i Darija kao centra. Što je Šiši riješio individualnom kvalitetom za rezultat 39:36 nakon polovice igre.

Nakon pauze na parketu smo u standardnoj petorci, Tomasa je zamjenio Simon. Dobro smo krenuli, držali već spomenutih četiri, no onda se Vojvoda u dva navrata poigrava našom obranom i izjednačuje rezultat. Treba isto tako naglasiti da nam je išla na ruku i pošteda Hange u nastavku susreta koji je očito obnovio ozljedu. U trećoj četvrtini imali smo problema sa stvaranjem kvalitetnog napada, osim Bogdanovića nitko nije uspio ni iznuditi dva slobodna bacanja, pa se tako pred kraj četvrtine Aco Petrović (ponovno) kroz timeout oslanja na individualnu kvalitetu Šarića koji smanjuje na poen zaostaka.

Posljednju četvrtinu otvaramo odličnim pasom Šarića do Bendera, a potom Bogdanović ponovno iznuđuje slobodna bacanja. Nakon važne trice Marka Tomasa vodimo 59:53 što je prisililo Stojana Ivkovića na brzu minutu odmora. Vidjelo se da smo stisli u obrani, Mađari su postigli svega pet poena u četvrtoj četvrtini. U nastavku je izgledalo da lomimo susret, no već toliko spomenuti Vojvoda postiže tricu sa zvukom sirene (prije toga 0/5 njegova trica) i drži svoju ekipu na četiri koša zaostatka. Pokušavao je Wittmann s dvije slične trice kao što je prethodno pucao Vojvoda, no srećom neuspješno, zbog čega mađarski izbornik troši drugi od tri timeouta u drugom dijelu.

Igrali smo zadnje minute s Tomasom i Popovićem na parketu. Uz Šarića i Bogdanovića bio je tu i Bender, vodili smo šest poena, nakon čega Pop iznuđuje prekršaj te koristi mađarski bonus za dva sigurna poena. Tricom Bogdanovića idemo na +11, dobre dvije minute prije kraja dovoljno da mirno ispratimo utakmicu.

Neugodni Mađari šutnuli su mnogo trica te ispratili sve to napadačkim skokovima. Kao što su Tomas i Bogdanović rekli za HRT nakon susreta, sami smo dozvolili da su se i razigrali. Najviše kroz taj napadački skok. Možemo slobodno zaključiti da smo već prvi dan gledali zanimljivu utakmicu. Možda neočekivano, ali dobro upozorenje da sutra već protiv domaće Rumunjske ne ponovimo situaciju da se vadimo u posljednjim minutama.

Za kraj brojke naših, najbolji je bio Bojan s 23 poena i 7 skokova, Dario ga je pratio sa 16 poena. Spomenimo još Marka Tomasa koji je imao najveći +/- učinak (+15), a susret završio s 8 poena i 5 skokova.