A2 Sjever: Međimurski derbi Međimurju

Košarkaši Međimurja bili su bolji od Rudar Cimpera na gostovanju u Murskom Središću u utakmici punoj preokreta. Čakovec je u derbiju kola slavio protiv Podravca, a Vindija je iznenadila Petar Zrinski u Vrbovcu. Mladost, Grafičar i Bjelovar ostvarili su očekivane pobjede. Strijelac kola je Željko Novak iz Vindije s 30 postignutih poena.

Rudar Cimper – Međimurje 77:88 (14:22, 30:41, 63:55)

Rudar Cimper: Hrkač 20, Tkalec (cap) 17, Dodlek 12, Varga 10, Radiković 8, Perčić 8, Vinko-Novak 2,Cilar, Brodar, Levačić, Lesar, Korbelj
Međimurje: Krajačić 28, Novak 22, Jambrović 15, Martinović 7, Miko 7, Pađan 4, Vrus 3, Gašparić 2, Keresteš, Ranteš, Jelenić, Lončarić

Prava derbi utakmica odigrana je u Murskom Središću između domaćeg Rudar Cimpera i Međimurja iz Čakovca. Iako su na dan utakmice saznali da će igrati bez centra Saše Srneca, igrači Rudar Cimpera nisu se dali obeshrabriti protiv favoriziranog Međimurja.

Utakmica je počela izjednačeno, ali kod rezultata 6:6 Međimurje radi seriju 9:0 i ima vodstvo 6:15. Počeli su tada igrači Rudara igrati bolje te su smanjili zaostatak na 3 poena razlike, ali završnica četvrtine ipak pripada gostima iz Čakovca koji taj perio dobivaju rezultatom 14:22. Početak druge četvrtine pripada domaćem sastavu koji serijom 8:0 poravnava rezultat na 22:22, ali od tog trenutka pa sve do kraja druge četvrtine, Međimurje igra puno bolje i do poluvremena rade seriju 19:8, a na poluvrijeme odlaze s 11 poena prednosti.

Treću četvrtinu trener Rudar Cimpera mijenja obranu s čovjeka na zonu 1-2-2, što zbunjuje igrače Međimurja koji se nisu snalazili na tu vrstu obrane koja je već polako zaštitni znak domaćeg sastava. Serijom 14:0, Rudar Cimper preokreće rezultat i prelazi u vodstvo, ali nisu tu stali, nego su do kraja četvrtine još povećali prednost na 8 koševa, a junior Rudara Tomislav Perčić propustio je u posljednja dva napada još i povisiti prednost promašivši dva zicera. Rudar je treću četvrtinu dobio rezultatom 33:14 nošen bučnim navijanjem svojih navijača. Jedini problem za domaći sastav bili su problemi s osobnim pogreškama skoro svih igrača, dok je Međimurje imalo duplo manje dosuđenih prekršaja na utakmici.

Prve tri minute posljednje četvrtine, Rudar Cimper održavao je prednost, ali najiskusniji u redovima Međimurja, Danijel Krajačić i Mario Novak polako smanjuju prednost domaćih i polako prelaze u vodstvo. Nakon što je Rudar Cimper prvo ostao bez Saše Dodleka zbog pet osobnih pogrešaka, zatim bez prvog juniora Perčića, a nakon njega i bez prvog razigravača Alena Varge (sve igrači iz prve petorke), Međimurju je put prema pobjedi bio znatno olakšan. Iako je Rudar bio na 5 poena zaostatka, 2 minute do kraja utakmice, taktika sa brzim napadima i osobnim pogreškama na igračima Međimurja nisu dali ploda jer su gosti precizno pogađali slobodna bacanja i na kraju zasluženo pobjedili rezultatom 88:77, a posljednju su četvrtinu dobili identičnim rezultatom kao i Rudar Cimper treću.

Danijel Krajačić predvodio je Međimurje s 28 koševa, 22 je postigao Mario Novak, a 15 dodao Patrik Jambrović. Kod Rudara najbolji Nikola Hrkač s 20 poena, Mladen Tkalec zabio je 17, a Saša Dodlek 12. Izostao je učinak najboljeg strijelca Rudara iz prvog dijela sezone, mladog Tomislava Radikovića koji je zabio samo 8 koševa.

Čakovec – Podravac 77:71 (21:20, 37:31, 56:54)

Čakovec: Novak M. 25, Kranjčec 22, Terek 8, Momčilović 6, Biševac 5, Prprović 4, Novak N. 4, Juras (cap) 3, Glumac, Pustić, Lepen, Drk.
Podravac: Šiprak 22, Kenđelić 16, Nikolić 9, Molnar K. 6, Koščić (cap) 6, Halusek 5, Šestak 4, Baruškin 3, Drljanovčan, Hrženjak, Molnar D., Arlović.

Na početku sezone napisali smo da su glavni favoriti za naslov prvaka Čakovec, Podravac, Grafičar i Mladost. Između ta četiri sastava riješava se prvenstvo, a Čakovec je prvu prepreku od preostala tri pretendenta na naslov riješio uspješno. Bili su bolji od Podravca iz Virja, koji je s petim porazom kako izgleda, definitivno otpao iz borbe za prvo mjesto.

Čakovec je prvu četvrtinu koja je bila potpuno izjednačena, dobio s minimalnih 21:20. Drugu su dionicu domaći košarkaši stisnuli još bolje u obrani dopustivši gostima iz Virja samo 11 postignutih poena, dok je Čakovec bio malo bolji, postigavši 16. Na poluvrijeme se otišlo s prednošću Čakovca od 6 poena razlike.

Podravac predvođen Ivanom Šiprakom, dobiva treću četvrtinu s 23:19 i dovode utakmicu u neizvjesnost uoči posljednje četvrtine. Iako je najbolji igrač Čakovca, Luka Prprović postigao samo 4 poena na utakmici, odgovornost su preuzeli Matija Novak i Stjepan Kranjčec. Nije Čakovec dopustio Podravcu da preokrene rezultat u posljednjih 10 minuta. Dobili su posljednji period s četiri koša razlike i na kraju pobjedili rezultatom 77:71.

Čakovec je do pobjede došao najviše zahvaljujući Novaku koji je zabio 25 koševa, a odmah do njega bio je i Kranjčec s 22 postignuta poena. Goste su predvodili Ivan Šiprak s 22 poena i Kenđelić s 16.

Koprivnica – Mladost 32:92 (10:26, 22:45, 30:68)

Koprivnica: Zlatar 10, Klačinski 10, Sabol 6, Hrašćanec 4, Šimunović 2, Sikavica, Kovačić T. Indir, Špiranec, Kozulić, Grbeš, Kovačić M
Mladost: Lovrak 12, Beljan 12, Baković 11, dautanec 10, Jančijev 9, Cenkovčan 9, Krajinović 7, Capek 7, Zadravec 7, Međimorec 4, Buković 4, Puštelja

Mladost je očekivano slavila kod posljednje na ljestvici, Koprivnice. Igrači Koprivnice pružali su kakav takav otpor u prvom poluvremenu nakon kojeg su zaostajali 23 poena razlike. Drugo poluvrijeme su gosti iz Đurđevca stisnuli i dozvolili Koprivnici samo deset postignutih poena, osam u trećoj četvrtini i samo dva poena u posljednjoj dionici.

Zlatar i Klačinski po 10 poena kod domaćina, a Lovrak i Beljan po 12 za goste. Treneru Mladosti, Tomrlinu, ovo je bila prilika da svim igračima da priliku za igru, a u sljedećem kolu očekuje ih Podravski derbi u kojem dočekuju Podravac iz Virja kojeg su u prvom dijelu sezone pobijedili u gostima.

Ivančica – Grafičar 67:81 (20:18, 29:32, 46:59)

Ivančica: Sayemeldahr (cap.) 17, Morović 13, Mikac 13, Kapustić 9, Skupnjak 8, Putarek J. 7, Rajh, Kišićek, Bigec, Smontara, Rožman, Putarek Lj.
Grafičar: Novak Mar. 20, Poljak 17, Novak Man. 13, Bušić 13, Siladić 10, Dijanušić 6, Martinčević 2, Bačani, Megla, Kokolek, Orban, Mihalić

Prema informacijama iz tabora Grafičara, u dvorani u Ivancu bilo je jako hladno pa im je očito trebalo prvo poluvrijeme da se zagriju. Nakon izjednačenog prvog dijela utakmice u kojem je svaka momčad dobila po jednu četvrtinu, igrači trenera Dražena Cesara pitanje pobjednika riješavaju u trećoj četvrtini koju dobivaju s deset poena razlike i uoči posljednjeg perioda imaju +13.

Utakmica je završila pobjedom gostiju iz Ludbrega s 13 koševa viška. Mario Novak najbolji kod pobjedničkog sastava s 20 poena, a Vilim Poljak dodao je 17. Kod poraženog domaćina, kapetan momčadi Sayemeldahr 17, a Emil Morović je dodao 13 koševa. Ivančica je igrala bez dva ponajbolja igrača, Lukinića i Sakača.

Petar Zrinski – Vindija 82:85 (25:22, 40:43, 60:62)

Petar Zrinski: Fašaić 18, Topalović 13, Ljoljić 12, Popović 11, Hrandek 10, Tomić F. 9, Nushi 5, Mikac 4, Tomić M. Drvenkar, Rogović, Čulo
Vindija: Novak 30, Štefan 19, Mihalj 16, Stanić 12, Šamarija 6, Jakšić 1, Crnković 1, Skupnjak, Nakić, Filipović

Neizvjesnu utakmicu odigrali su Petar Zrinski iz Vrbovca i Vindija iz Varaždina. Svaka je momčad dobila po dvije četvrtine, domaćini neparne, gosti parne, ali malo su uspješniji ipak bili košarkaši Vindije.

Nakon prve četvrtine Petar Zrinski imao je tri poena prednosti. Vindija je u drugoj četvrtini preokrenula rezultat i na poluvremenu ima tri poena razlike. Drugo poluvrijeme u potpunosti izjednačeno, Petar Zrinski dobio je treću četvrtinu s poenom razlike, a Vindija posljednju s istom razlikom pa je tako konačna razlika u korist Varaždinaca ostala ista kao i na poluvremenu.

Još jednu dobru partiju pružao je Željko Novak koji je u pobjedu svojeg sastava ugradio 30 poena, a dobar je bio i Štefan s 19 postignutih koševa. Kod domaćina Fašaić je zabio 18, a Topalović 13.

Bjelovar – Radnik 84:68 (24:29, 43:42, 64:54)

Bjelovar: Zadravec 23, Cukrov 19, Vrinjanin 18, Božić 17, Oremović 7, Ljubičić, Pavičić, Lukčin, Jukić, Krpan, Geček
Radnik: Jericha 20, Jurić 14, Samardžija T. 12, Kirin 11, Nervo 9, Samardžija M. 2, Glamuzina, Pomper, Vragović, Serdarućić

Radnik se dobro držao u prvom poluvremenu protiv Bjelovara. Dobili su prvu četvrtinu s pet poena razlike a u toj su dionici zabili čak 29 poena. Potpuno suprotno bilo je u drugoj četvrtini u kojoj su zabili samo 13, a Bjelovar je u tom periodu postigao 19 i vodio s poenom razlike nakon prvog poluvremena. Bjelovar je u trećoj dionici utakmice prednost povisio na 10 poena razlike i tu je priči bio kraj.

Radnik se nije uspio vratiti, a Bjelovar je zasluženo slavio s 16 poena razlike. Zadravec s 23 poena i Cukrov s 19 najbolji kod domaćina, a kod gostiju iz Križevaca, Jericha 20 i Jurić 14 poena.

Na ljestvici nema bitnih promjena, Čakovec i Mladost su i dalje vodeći s identičnim omjerom, Grafičar je treći s pobjedom manje. U sredini ljestvice je najveća gužva i tu momčadi dijeli jedna pobjeda. Koprivnica je i dalje posljednja, bez pobjede.