Meksiko iznenadio i osvojio Američko prvenstvo

Američko prvenstvo, koje se proteklih dva tjedna održavalo u Venezueli, došlo je do svoga kraja. Sinoć je u utakmici za treće mjesto Argentina svladala Dominikansku Republiku, a Meksiko je bio bolji od favoriziranog Portorika i uzeo zlatnu medalju.

Dominikanska Republika – Argentina 93:103 (20:26, 45:45, 68:69)

Dominikanska Republika: Sosa 20, Martinez 17, Coronado 16, Feldeine 14, Baez 9, Vargas 6, Fortuna 5, Santana 4, Towns 2

Argentina: Campazzo 31, Scola 23, Gutierrez 17, Safar 14, Delia 10, Mainoldi 2, Espinoza 2, Fernandez 2, Mata 2

Počnimo s utakmicom za treće mjesto. Bilo je to vrlo atraktivna utakmica visokog ritma u kojoj je Argentina rezultatom 103:93 uspjela svladati Dominikansku Republiku. Iako su izgubili, Dominikanci neće biti tužni jer je glavni cilj bio ulazak u polufinale, koje je svim ekipama donijelo plasman na Svjetsko prvenstvo u Španjolskoj iduće godine.

Argentina nije uspjela kontrolirati obrambeni skok (15 skokova više Dominikanske Republike), ali su zato vrlo dobrim šuterskim izdanjem i sjajnom timskom igrom (16 više asistencija Argentine) uspjeli doći do srebrne medalje. Provela je Argentina veći dio susreta u vodstvu, ali sve je to bilo od tri do sedam poena, tek su na kraju uspjeli povećati svoju prednost na preko 10 poena i mirno susret privesti kraju.

Sjajnu utakmicu za pobjednike odigrao je Facundo Campazzo s 31 poenom (šut za tricu 5/6, ukupan 8/10) i 11 asistencija, a standardno dobar bio je i Luis Scola s 23 poena, 9 skokova i 5 asistencija. Dominikansku Republiku predvodio je Edgar Sosa s 20 poena.

Portoriko – Meksiko 89:91 (18:26, 45:48, 71:66)

Portoriko: Arroyo 23, Barea 20, Balkman 14, Holland 10, Santiago 9, Galindo 5, Ayuso 4, Sanchez 4

Meksiko: Harris 23, Ayon 20, Mata 14, Gutierrez 11, Martinez 9, Alonzo 7, Stoll 4, Mendez 3

Prvi favorit natjecanja, ekipa Portorika, dominirala je tijekom cijelog turnira, ali u finalu je reprezentacija Meksika bila bolja za jedan koš i tako odnijela pobjedu. Slavio je Meksiko rezultatom 91:89 u vrlo uzbudljivoj utakmici.

Meksiko je od početka pokazao ozbiljne namjere te su nakon prvih 10 minuta igre imali osam poena prednosti. Nije dugo trebalo da Portoriko anulira tu prednost i preuzme vodstvo, koje je pred ulazak u posljednju četvrtinu iznosilo pet poena. Tijekom zadnjih šest minuta susreta ekipe su se svakim napadom izmjenjivale u vodstvu.

U posljednjim sekundama svi poeni postizali su se s linije slobodnih bacanja. Prvo je Daniel Santiago smanjio zaostatak Portorika na jedan poen, a zatim je Paul Stoll ubacio jedno od dva bacanja za malo povećanje vodstva. Imao je Portoriko pet sekundi za posljednji napad, ali šut Alexandera Galinda nije prošao kroz obruč i počelo je veliko slavlje Meksika.

Pobjedničku momčad predvodio je Gustavo Ayon s 20 poena i 16 skokova, a vrlo dobar bio je i Jovan Harris s 23 poena. Kod Portorika najbolji je bio Carlos Arroyo s 23 poena, dok je J.J. Barea ubacio 20.