Mlađe kategorije: Odlični muškarci, juniorke razočarale

Array

Osvajanjem juniorskog zlata završene su reprezentativne akcije za mlađe kategorije. Ukoliko smo u ženskoj selekciji donekle podbacili, ponajviše ciljajući na juniorke, onda to zasigurno ne možemo reći za muškarce koji su još jednu godinu u nizu pokazali pregršt talenta te osvojili tri medalje.

MUŠKARCI

U-20

Mlađi seniori su pod vodstvom Nikše Bavčevića imali iznimno važan zadatak vratiti našu reprezentaciju u diviziju A. Hendikepirani ozljedama i neigranjem nekolicine mlađih košarkaša, zadatak je samim time bio još teži.

Iz startne skupine s Bjelorusijom, Velikom Britanijom i Portugalom prenijeli smo tek dva boda u drugi dio natjecanja izgubivši od Britanca rezultatom 78:90. Drugi dio natjecanja otvorili smo susretom protiv Danaca i uvjerljivom pobjedom te tako uzeli stvari u svoje ruke što se tiče proboja u polufinale i osiguranja glavnog cilja – povratka u diviziju A. No, nakon toga slijedio je bolan poraz od Čeha koji su pregazili naše dečke s 25 koševa razlike, zbog čega su naši momci bili prisiljeni u posljednjoj utakmici protiv Finaca slaviti s barem 22 poena razlike za prolaz dalje. I uspjeli su, pobijedili su s 25 poena, te se plasirali u polufinale. Nakon toga je sve je bilo puno lakše, pala je Bugarska, da bi se u finalu osvetili Česima i pobijedili 88:80 za prvo reprezentativnu medalju ovog ljeta.

Henrik Širko je u osam odigranih utakmica u prosjeku bilježio 16,1 poen, 5,9 skokova, 2,9 asistencija i 2,3 ukradene lopte po utakmici te bio naš najbolji igrač. Odmah do njega je naš organizator Roko Rogić s 13,1 poenom, 4,1 asistencijom i 4 skoka. Stipe Krstanović je dodao 11,3 poena i 6,5 skokova, dok je Domagoj Vuković bilježio 10,6 poena i 5,6 skokova.

Rezultati:

Hrvatska – Bjelorusija 77:73
Hrvatska – Velika Britanija 78:90
Hrvatska – Portugal 79:65
Hrvatska – Danska 75:54
Hrvatska – Češka 67:92
Hrvatska – Finska 94:69
Hrvatska – Bugarska 85:79
Hrvatska – Češka 88:80

Konačni poredak: 1. mjesto

U18

Najsvježije, najslađe, najuvjerljivije,najbolje. Nekako tako bi opisali našu posljednju medalju, najdominantniju ovog ljeta. Hrvatska je na krilima najboljeg igrača turnira, Darija Šarića, u Litvi osvojila zlatnu medalju, pobijedivši domaću reprezentaciju u finalu s uvjerljivih 88:76. Ono što je važno za napomenuti je kako se nekoliko dana prije početka ovog natjecanja završilo svjetsko prvenstvo naših košarkaška do 17 godina, gdje je dominirao dubrovački biser Mario Hezonja, a veliku pomoć imao je dvojcu Karlo Žganec i Tomislav Gabrić, koji su se bez zasluženog odmora odmah priključili i juniorskoj reprezentaciji.

U skupini nismo imali previše problema, odnosno nismo ih imali kroz cijeli turnir. U uvodu je pala Poljska, s najvećom razlikom smo pobijedili susjednu Sloveniju, da bi prvo mjesto potvrdili pobjedom protiv Rusa s kojima smo se kasnije susreli i u polufinalu. U drugom dijelu pobijedili smo Tursku i Latviju što nam je osiguralo prvo mjesto prije četvrtfinalnih susreta, zbog čega je izbornik Vulić odlučio odmoriti naše stožerne košarkaše što je rezultiralo nebitnim porazom protiv Bugarske.

U četvrtfinalu je pala Italija, pa nakon toga spomenuta Rusija da bi naše momke u finalu čekalo 7000 domaćih navijača i najteži mogući protivnik, reprezentacija Litve. Imali smo zaostatak od dva poena početkom treće četvrtine, jedini zaostatak na susretu, no izuzevši te dvije, tri minute, sve ostalo je više manje bilo pod našom kontrolom, odnosno kontrolom Darija Šarića koji je odigrao vrhunsku utakmicu upisavši 39 poena, 11 skokova, 4 asistencije, 3 ukradene lopte i 2 blokade. Tako je naša generacija 1994. uspjela obraniti kadetskog zlato i ponuditi si mogućnost da za dvije godine ostvare hattrick i potvrde dominaciju u mlađim kategorijama.

Kao što smo rekli Dario je bio MVP turnira, potpuno zasluženo, uz odličnu partiju u finalu, Dario je bio konstantan kroz cijeli turnir. U prosjeku je bilježio 25,6 poena, 10,1 skok i 3,3 asistencije. Kapetan Mislav Brzoja je bio na brojkama od 15 poena i 3 skoka, dok je Jakov Mustapić dodao 11 poena, 4 skoka i 2,9 asistencija po utakmici.

Rezultati:

Hrvatska – Poljska 86:74
Hrvatska – Slovenija 105:80
Hrvatska – Rusija 74:63
Hrvatska – Turska 78:62
Hrvatska – Latvija 82:62
Hrvatska – Bugarska 65:84
Hrvatska – Italija 76:69
Hrvatska – Rusija 61:57
Hrvatska – Litva 88:76

Konačni poredak: 1. mjesto

U17

Premijerni nastup naših košarkaša na svjetskom prvenstvu do 17 godina ćemo pamtiti po brončanoj medalji, no i po nesretnom polufinalu te porazu protiv Australije. Izabranici Ante Nazora su ubrojivši prošlogodišnje Europsko prvenstvo imali nevjerojatan niz od 15 uzastopnih pobjeda i dijelila ih je isključivo još jedna utakmica da ta savršena generacija izbori dvoboj protiv najboljih –  dominantne ekipe Amerike. No, nisu uspjeli.

Prvenstvo smo otvorili s 21:0, protiv Argentine, da bi na kraju ublažili pobjedu na 78:68. U drugi krug smo prenijeli sve bodove pobjedama protiv Kanade i Južne Koreje. Jednu od najtežih utakmica smo odigrali u drugom dijelu, protiv domaćina Litve, slavili su naši momci s 82:78, dok su prije zaključne faze natjecanja pobijedili Španjolce i Čehe. Nakon toga je slijedio loš dan protiv raspucane Australije, kojoj smo dodatno pomogli s 19 izgubljenih lopti i izgubili toliko željeno finale. Pogotovo jer je bio dojam da jedino Hrvatska može parirati atletsko dominantnoj Americi. Za treće mjesto smo se još jednom susreli sa Španjolcima, pobijedili 93:61, i sasvim zasluženo osvojili još jednu medalju.

Predvodnik generacije 1995 je bio već spomenuti Mario Hezonja (član najbolje petorke turnira) koji je s 20,8 poena bio drugi najbolji strijelac prvenstva, a uz to je bilježio i 7 skokova. Karlo Žganec je dodao 14,2 poena i 9 skokova (drugi skakač prvenstva) po utakmici, dok je mladi Marko Arapović bilježio 10,8 poena i 6,9 skokova. Domagoj Bošnjak je zabijao 9,5 poena, a Tomislav Gabrić 8,5 poena po susretu. Dodajmo još kako je Splićanin Paolo Marinelli s 4,4 asistencije bio peti dodavač turnira.

Rezultati:

Hrvatska – Argentina 78:68
Hrvatska – Kanada 66:53
Hrvatska – Južna Koreja 124:68
Hrvatska – Litva 82:78
Hrvatska –Španjolska 73:68
Hrvatska – Češka 94:71
Hrvatska – Australija 71:83
Hrvatska – Španjolska 91:61

Konačni poredak: 3. mjesto

U16

Iako su prethodne tri reprezentacije osvojile medalju, to nije pošlo za rukom našim kadetima koji su prije turnira zasigurno bili u tom krugu, no loš start izabranike Hrvoja Vlašića koštao je boljeg plasmana.

Otvorili smo turnir porazom protiv Italije koji je dao naslutiti kako nas ne očekuje još jedno, treće uzastopno kadetsko zlato. Da bi stvar bila još gora, slijedio je poraz od Turske (prvaci turnira) i to nakon dodatnih pet minuta. Prolazak dalje se tako tražio protiv Engleske, što je i ostvareno uvjerljivom pobjedom. U drugom dijelu smo konačno odigrali prema očekivanjima, pobijedili Španjolce, Latvijce i Ukrajince što nam je u polufinalu donio susret protiv Francuske (viceprvaci turnira). Krenuli smo odlično, prije kraja prvog dijela imali i visokih 16 poena prednosti, međutim sve smo prosuli u užasno lošoj trećoj četvrtini (24:9). Bez obzira na zaostatak, izjednačili smo šest minuta prije kraja, no nakon tri promašene trice i dvije izgubljene lopte, Francuzi su otišli na pet poena, koje smo mogli i neutralizirati uspješnom tricom pred krajem susreta. No, nije to bio naš turnir, što su potvrdile i posljednje dvije utakmice, dva poraza i nerealno konačno osmo mjesto.

Član prve petorke turnira i drugi strijelac turnira bio je Marko Arapović, sin proslavljenog košarkaša koji je u prosjeku bilježio 19 poena, 7,7 skokova, 2,9 asistencije i 3,2 ukradene lopte po utakmici. Još jedan Cibonin talent, godinu mlađi Lovro Mazalin je bio na brojkama od 15 poena, 6,2 skoka te 4,1 asistencije, dok je Luka Božić bilježio 13,6 poena i 8 skokova po utakmici.

Rezultati:

Hrvatska – Italija 63:77
Hrvatska – Turska 95:98
Hrvatska – Engleska 78:54
Hrvatska – Španjolska 79:67
Hrvatska – Latvija 76:72
Hrvatska – Ukrajina 70:67
Hrvatska – Francuska 64:67
Hrvatska – Poljska 76:82
Hrvatska – Španjolska 72:79

Konačni poredak: 8. mjesto

ŽENE

U18

Naše juniorke su ipak hrvatsko žensko košarkaško ovoljetno razočarenje, bez obzira što košarkaški analitičari ističu da je osvojeno sedmo mjesto u europskoj A diviziji najbolji plasman ove selekcije u povijesti Hrvatske.

Na startu Europskog prvenstva nije se očekivao poraz protiv vrlo dobrih Nizozemki. Pačkovski, Džankić, Tikvić, Begić i Majstorović (petorka s kojom je trener Željko Ciglar najčešće započinjao utakmice) uspjela se iskupiti pobjedama u skupini protiv Češke i Slovačke. No,kasnije će se u drugom krugu ispostaviti da je poraz od Nizozemki bio jedan od ključnih. U drugi krug natjecanja prenijele su “samo ” dva boda.

Drugi ključni poraz bio je onaj protiv Srbije u utakmici u kojoj zbog ozlijede gležnja protiv Slovačke nije mogla nastupiti ponajbolja hrvatska juniorka na ovom prvenstvu Ivana Tikvić. Pobjede protiv Italije i Slovenije u drugom krugu nisu mogle nadomjestiti poraze protiv Nizozemske i Srbije jer je Hrvatska u međusobnim susretima s Italijom, Nizozemskom i Srbijom imala najgoru poziciju i s 8 bodova, koliko su ih na završetku natjecanja u drugom krugu imale i spomenute reprezentacije, zauzela četvrto mjesto – najtežu poziciju koja ju je u četvrtfinalu vodila izravno na najtežu prepreku – na Francusku, kasnije europske prvakinje.

Nije moglo gore ni teže. Hrvatska je odlično započela tešku utakmicu protiv Francuske, prvo poluvrijeme su riješile u svoju korist, ali samo raspoložene Begić i Tikvić u drugom poluvremenu nisu bile dovoljne za pobjedu. Četvrtu četvrtinu Francuskinje su dobile rezultatom 15:8, pobijedile na koncu i Hrvatsku eliminirala iz polufinala. Tako je Hrvatskoj ostao još samo utješni ali vrlo važni cilj – boriti se za 5. mjesto s Turskom koje vodi na svjetsko U19 prvenstvo dogodine u Litvi.

Utakmica s Turskom bio je pravi debakl hrvatskih juniorki. Poražene su s čak 49 koševa razlike. Bolje reći košarkaški ponižene. Je li to bio loš dan, je li u pitanju bio psihološki pad ekipe nakon neprolaska u polufinale, je li Turkinjama sve polazilo za rukom a našima ne – uopće nije važno za opravdanje ovako teškog poraza.

U utakmici za 7. mjesto, zadnjoj na europskom prvenstvu u Bukureštu, Hrvatska je pobijedila Italiju 72:49 i završila natjecanje. Od juniorki se najmanje očekivalo peto mjesto i odlazak na svjetsko U19 prvenstvo. Nažalost, ni taj cilj nije ostvaren.

Ivana Tikvić bila je naša najbolja igračica s 13,6 koševa, 9 skokova i 1,3 asistencije po utakmici. Slijede je Lana Pačkovski s 9,6 koševa, 2,8 skokova i 2 asistencije po utakmici i Ana-Marija Begić s 9,2 koševa, 8,6 skokova i 2,1 asistencija po utakmici.

Rezultati:

Hrvatska – Nizozemska  43:51
Hrvatska – Češka  67:41
Hrvatska – Slovačka  73:60
Hrvatska – Srbija 63:75
Hrvatska – Italija  75:56
Hrvatska – Slovenija  77:40
Hrvatska – Francuska  43:51
Hrvatska – Turska  43:92
Hrvatska – Italija  72:49

Konačni poredak: 7. mjesto

U16

S četiri pobjede i četiri poraza vratila se U-6 ženska košarkaška reprezentacija Hrvatske s europskog prvenstva u Miskolcu. Pod trenerskom palicom Deana Nemeca i njegovog pomoćnika Ivice Molnara osvojeno je 9. mjesto u Europi.

Glavni cilj bio je sačuvati status u elitnoj europskoj A diviziji. Hrvatska je bila u teškoj skupini s Češkom, Engleskom i Francuskom. Repka je krenula pobjedom protiv Engleske i tom jedinom pobjedom u skupini (prvom krugu) osigurali su opstanak i zacrtani cilj – ostati u A diviziji. Potom je sve krenulo naopako. Doduše tijesno, ali su kadetkinje Hrvatske poražene od Francuske i Češke. U drugi krug Hrvatska nije prenijela niti boda, a četiri poraza zaredom (prvo protiv Češke i Francuske u prvom krugu, pa protiv Italije i Španjolske u drugom krugu) bili su deprimirajući. No tada Hrvatska na krilima Ivane Dojkić, Ive Slonjšak i Anite Kelava bilježi tri pobjede u nizu (Nizozemska, Švedska i Grčka) te osigurava 9. poziciju. Imajući u vidu činjenicu da su kadetkinje Hrvatske bile jedna od najmlađih ekipa, sigurno je da će dogodine igrati značajniju ulogu na Europskom prvenstvu.

Ivana Dojkić bila je naša najuspješnija i najbolja igračica sa 16,5 koševa, 6,1 skokom i 2,8 asistencija po utakmici. Potom slijede Iva Slonjšak s 14 koševa, 6 skokova i 1,6 asistencija te ukupno najbolja skakačica cijelog prvenstva Anita Kelava sa 9,9 koševa, 9,5 skokova i 1,4 asistencijom po utakmici.

Rezultati:

Hrvatska – Engleska  67:42
Hrvatska – Francuska  62:64
Hrvatska – Češka  59:65
Hrvatska – Italija  46:61
Hrvatska – Španjolska  50:65
Hrvatska – Nizozemska  62:54
Hrvatska – Švedska  69:61
Hrvatska – Grčka  61:50

Konačni poredak: 9. mjesto

Napomena: Hrvatska ženska reprezentacija nije sudjelovala na reprezentativnom natjecanju za mlađe seniorke.

Related Articles