Najava Eurobasketa: Skupina C

Grupa C će nama sigurno biti najzanimljivija jer upravo u ovoj grupi igraju izabranici Jasmina Repeše, a sigurno će ponuditi zanimljive dvoboje. Uz nas tu su još aktualni europski prvaci Španjolci, domaća reprezentacija Slovenije, Gruzija, Poljska i Češka.

Sutra u dvorani Zlatoroga prvi dvoboj će odigrati Gruzija i Poljska. Potom slijedi u 17,45 dvoboj naše reprezentacije i reprezentacije Španjolske, a večer je ostavljena za domaćina koji će u svoj pohod krenuti protiv Čeha.

Poljska

Poljake s klupe vodi iskusni Njemački stručnjak Dirk Bauermann koji je puno toga prošao ( i dobrog napravio) s reprezentacijom Njemačke. Tada je doduše imao u rosteru Dirka Nowitzkog, ali i ovaj sastav ima mnogo toga za ponuditi. Na prošlom Eurobasketu u Litvi Poljaci su zauzeli tek sedamnaesto mjesto.

Glavna snaga ove reprezentacije leži u centarskoj osovini. Marcin Gortat i Maciej Lampe čine sigurno jedan od najboljih parova ispod obruča na ovom natjecanju. Gortat je iskusni NBA igrač ima snagu i znanje za zatvoriti reket, a niti u napadu nije loš. Može poentirati s distance ili iz reketa, a sigurno je kako je on najbolji igrač ove momčadi. Isto tako je sigurno da će se protivnička obrana morati fokusirati na ovog igrača te će tako biti više prostora za ostatak ekipe. Partner mu je Lampe, također jedan vrlo iskusan igrač koji je promijenio mnogo klubova, a okušao se i u NBA ligi. Krasi ga dobar šut za dva i tri poena.

Poljska je igrala dobro na pripremama i za očekivati je da će na prvenstvu biti još bolji. Imaju naturaliziranog Thomasa Kelatija koji je ubojiti šuter. Forsirat će igru ispod obruča što će otvarati prostor za vanjske igrače. Gore navedeni centarski par napravit će svoj dio posla, a ako vanjski igrači budu pospremali u koš otvorene situacije nikome neće biti lako protiv Poljaka.

Sastav:  1 Krzystof Szubarga (178, 29), 1 Lukasz Koszarek ( 187, 29), 2 Michal Chylinski (196, 27), 2 Adam Waczynski ( 199, 24), 3 Thomas Kelati ( 195, 31), 3 Mateusz Ponitka ( 196, 30), 3 Przemyslaw Zamojski (193, 27), 4 Michal Ignerski ( 207, 33), Maciej Lampe ( 211, 28), 5 Marcin Gortat ( 211, 29), 5 Adam Hrycaniuk ( 206, 29), 5 Przemyslaw Karnowski ( 215, 20)

Gruzija

Još jedna momčad u našoj grupi koja dolazi s istoka Europe. Za razliku od Poljaka, Gruzijci nemaju toliko izraženu individualnu kvalitetu i jednog ili dva igrača na kojem će moći bazirati igru, ali zato imaju momčad.

Viktor Sanikidze je jedan od najboljih igrača ove momčadi. Vrlo je dobar u svim segmentima igre, a posebno ubojit može biti izvana. Ima iskustvo igranja košarke na najvišem nivou. Prošlu sezonu proveo je u Sieni i bio vrlo dobar. Društvo na vanjskim pozicijama pravit će mu Ricky Hickman i Manuchar Markoishvili. Prvi je vrlo dobri američki bek koji je lani igrao za Maccabi iz Tel Aviva, a Markoishvili nam je dobro poznat pošto je igrao i za Union Olimpiju. Obojica su ubojiti izvana i igraju dobro fizičku košarku u fazi obrane.

Pod koševima se ističe jedno ime, a to je ono Giorgia Shermandinija. Igrač koji je promijenio puno klubova ove se sezone skrasio kod našeg Damjana Rudeža u Zaragozi. Vrlo je dobar u defenzivnim zadatcima, ali nije loš niti u fazi napada. Jedna ekstra kvaliteta ove momčadi.

Gruzija ima momčad, ali kao što smo gore već spomenuli nemaju klasnog igrača u momčadi koji može sam pobijediti protivnika i to bi im mogao biti problem, posebno ako budu ulazili u napete završnice i kada se postavi pitanje tko rješava utakmicu. Neće biti lagan zalogaj nikome, a igra će im dosta ovisiti i o raspoloženju Amerikanca Hickmana.

Sastav: 1 Ricky Hickman ( 189, 28), 1 Otar Pkhakadze ( 190, 20), 1 George Tsintsadze ( 192, 27), 2 Besik Lezhava ( 192, 27), 2-3 Anatoli Boisa ( 194, 30), 3 Manuchar Markoishvili ( 196, 27), 3 Levan Patsatsia (198, 25), 3 Duda Sanadze ( 196, 21), 3 Viktor Sanikidze ( 203, 27), 4 Nikoloz Tskitishvili ( 212, 30), 4 Nika Metreveli ( 211, 22), 4 Beka Burjanadze (203, 19), 5 Giorgi Shermandini (216, 24)

Češka

Česi nisu loši, ali niti oni kao i Gruzijci nemaju neku ekstremnu kvalitetu. Kao momčad su dosta dobro pokriveni i biti će zanimljiv vidjeti kako će funkcionirati spoj mladosti i iskustva. Iako tu ima poznatih igrača kvaliteta istih je znatno opala, a oni koji su ih trebali naslijediti nisu ( još uvijek) na tom nivou.

Danas vjerojatno najpoznatiji Jan Vesely on je iz Geoplina otišao u Partizan i tamo jako napredovao. Nakon Partizana otisnuo se preko bare, ali stvari se nisu nastavile odvijati u željenom smjeru. Vesely je upao u prosječnost, a u slabom Washingtonu nije se baš puno naigrao. Mladi Čeh odličan je all-around igrač, ali nije koš igrač i nije igrač koji može sam puno toga kreirati niti za sebe niti za druge.

Dvojica veterana Lubos Barton i Jiri Welsch su bili odlični igrači, ali njihovo vrijeme je odavno prošlo. Nekada davno igrali su za ekipe poput Barcelone, Skippera ili Unicaje dok su danas njihovi timovi Braunschweig i Nymburk. Sigurno je da će obojica značiti ovoj momčadi, ali ne toliko kao prije.

Česi imaju više solidnih igrača, ali teško da bi mogli do iznenađenja i prolaza skupine.

Sastav: 1 Tomas Satoransky (200, 22), 1 Jakub Kudlacek (193, 23), 2 Vojtech Hruban (200, 24), 2 David Jelinek ( 197, 23),  2-3 Jiri Welsch ( 200, 33), 3 Lubos Barton ( 199, 33), 3 Pavel Pumprla (197, 27), 4 Pavel Houska (206, 29), 3-4 Jan Vesely (211, 23), 5 Kamil Svrdlik ( 204, 27), 4-5 Petr Benda ( 204, 31)

Španjolska

Kada se priča o Španjolcima na ovom prvenstvu jednostavno se mora krenuti od otkaza. Pau Gasol, Juan Carlos Navarro, Serge Ibaka, Felipe ReyesVictor Sada i Nikola Mirotić nisu na ovom prvenstvu. I dok Navarra mogu nadoknaditi fenomenalni bekovi poput Calderona, Rodrigueza, Lulla, Rubia i Fernandeza , centarski trojac je za njih ne nadoknadiv. Svoju priliku na ovom Eurobasketu dobiti će Rey, German i Aguilar, a vraćen je i Alex Mumbru.

Kada govorimo o sadašnjem rosteru moramo krenuti od bekovske linije. Gore pet navedenih igrača su sigurno među najboljima u Europi pa i u svijetu. Mogućnosti rotacija na pozicijama jedan i dva su beskonačne kao i opcije koje se pružaju izborniku Španjolske reprezentacije.

Španjolci igraju brzu košarku, košarku tempa s puno šuteva u prvim sekundama napada i tu je njihova prednost jer imaju igrače koji su u stanju i pogađati takve šuteve. Izuzetno dobra i agresivna obrana omogućuje brzu tranziciju i lagane koševe. Cilj protivnicima će biti primiriti španjolsko divljanje i svest ih na igru pet na pet.

Dodatna snaga Španjolske biti će Marc Gasol igrač koji će pokušati pokriti izostanak ostalih visokih igrača. Mlađi brat Paua je protekle godine strašno napredovao u Memphisu, imao je odličnu sezonu i na individualnom i na klupskom planu. Proglašen je za najboljeg defenzivnog igrača lige i sigurno je jedna od najvećih zvijezda natjecanja pred nama. Također ga krasi i dobra tehnika te ubojit šut s poludistance.

Španjolci brane zlato iz Litve i iako nisu u najjačem sastavu sigurno spadaju u prvi krug favorita za zlato. Imaju dugačku klupu, igrači mogu odgovoriti na sve zahtjeve moderne košarke, puno igrača može odlučiti utakmicu i kao takvi jako su opasan protivnik.

Sastav:  1 Jose Calderon ( 192, 32), 1 Sergio Rodrguez ( 188, 27), 1 Ricky Rubio ( 190, 23), 1-2  Sergio Llull (192, 26), 2-3 Rudy Fernandez ( 195, 28), 2-3 Fernando San Emeterio (199, 29), 3-4 Alex Mumbru ( 202, 34), 4 Victor Claver ( 205, 25), 4-5 German Gabriel (207, 33), 4-5 Pablo Aguilar ( 208, 24), 5 Marc Gasol ( 215, 28), 5 Xavier Rey ( 209, 26)

Slovenija

Slovenci nikad nisu, unatoč odličnim ekipama, uspjeli ostvariti uspjeh na velikom natjecanju. Ovo je prava prilika za njih. Imaju odličnog trenera Božu Maljkovića na klupi, savršeno izbalansiran roster, domaći teren i zasigurno puno podršku publike, ali i cijele domaće javnosti.

Jedini minus ove reprezentacije je neigranje Erazema Lorbeka koji je jedan od ponajbolji visokih igrača Europe u ovome trenutku.

Goran Dragič je prva zvijezda ove momčadi. Bek koji igra odlično u zadnje vrijeme, na svom putu do Amerike igrao je za Murciu i Olimpiju. Dragič je u stanju sve napraviti na parketu. Dobar je u prodoru, solidno šutira s vanjskih pozicija, može razigrati ekipu, igra dobru obranu, jednom riječju kompletan igrač.

Puno će toga ovisiti prvenstveno o njemu, a zatim i o tome hoće li slovenska momčad moći pratiti ritam beka Phoenix Sunsa.

Razloga za brigu ne bi trebalo biti. Jedan od glavnih igrača trebao bi biti i Boštjan Nachbar. Visoko krilo koje je nakon odlične sezone u Njemačkoj potpisao za veliku Barcelonu. Iskustvo imaju u Jaki Lakoviču koji je i dalje ubojit šuter, a za ostale stvari na bekovskim pozicijama trebali bi se pobrinuti Zoran Dragič, Jaka Blažić i Edo Murič. Oni su vrlo potentni i fizički moćni igrači u oba smjera i također bi trebali donesti kvalitetu više.

Pod koševima bi Slovenija mogla imati poteškoća iako ima jednog od boljih defanzivaca u Europi Mirzu Begića, ali ostatak rotacije nije na razini. Uroš Slokar i Gašper Vidmar su već godinama u padu pa je za očekivati da će Murić i Nachbar provesti određeno vrijeme na poziciji četvorke.

Slovenija ima jaku momčad, imaju široku rotaciju i uz domaću publiku za očekivati je da će daleko dogurati na ovom natjecanju. Za najsjajnija odličja trebat će im velike utakmice ponajboljih igrača jer za postolje uvijek netko treba odigrati vanserijski.

Sastav: 1 Goran Dragič ( 196, 27), 1-2 Jaka Lakovič ( 186, 35), 1-2 Jaka Blažić (196, 23), 2 Zoran Dragič ( 196, 24), 2 Nebojša Joksimovič ( 193, 32), 2 Domen Lorbek ( 198, 28), 3-4 Edo Murič ( 201, 22), 3-4 Boštjan Nachbar ( 206, 33), 4 Jure Balažić (204, 33), 4 Uroš Slokar ( 210, 30), 5 Gašper Vidmar ( 210, 26), 5 Mirza Begić ( 216, 28)

Hrvatska

Kada se počne predstavlja Hrvatska ne mogu se zaobići pripremne utakmice. Naša reprezentacija je taj dio odigrala vrlo loše, a ono što posebno zabrinjava je način igre Hrvatske reprezentacije. Obrana je bila loša i ne kompaktna dok se u napadu uglavnom igralo jedan na pet i išlo na individualnu kvalitetu igrača.

Da stvar bude gora, netom prije početka natjecanja ozlijedio se Marko Tomas koji je naš glavni igrač u obrambenom dijelu i sigurno najbolji branič, ali i također važna napadačka opcija Repešine momčadi.

Unatoč tome nije sve crno. Dosta naših igrača imalo je odlične klupske sezone i to daje nadu da se na Eurobasketu može nešto napraviti. Bekovska linija je tanka ali postava DraperUkićBogdanović se može suprotstaviti svakome.

Puno se očekuje od spomenutog Bogdanovića koji bi treba biti naša prva opcija u napadu. Iako je njegov Fener imao lošu sezonu, Mostarac je igrao na zavidnom nivou u svakom natjecanju. Faktor iznenađenja mogao bi biti Dario Šarić koji je u seniorskoj košarci još uvijek nepoznanica. Pitanje je da li može razigravati ekipu s pozicije trojke ili četvorke (ovisno kako ga Repeša bude koristio u nedostatku vanjskih igrača).

Prednost naše momčadi bi trebala biti ispod obruča. Ante Tomić je briljirao protekle sezone u Barceloni i bio je jedan od najboljih igrača španjolskog kluba. Ukoliko naša reprezentacija bude igrala preko Tomića, to bi moglo dati rezultata. Ante ima osjećaj za asistenciju te bi tako mogli profitirati i naši šuteri. Partner bi mu mogao (i trebao) biti Luka Žorić koji je vrlo dobar u defanzivnom dijelu i trebao bi odraditi posao oko skokova.

Problem je što dosta naših igrača igra, a da do kraja nisu spremni. Probleme su imali Krunoslav Simon, Luka Žorić, Roko Ukić, Dontaye Draper i Dario Šarić te se nameće pitanje hoće li moći izdržati strašan ritam ovog natjecanja.

Ako Hrvatska želi u drugi krug svoj prolaz mora tražiti prvenstveno preko Češke, Poljske i Gruzije s obzirom na snagu Španjolske i Slovenije njih neće biti nimalo lako pobijediti. Hrvatska ima igrače koji znaju igrati košarku, a je li Repeša uspio složiti momčad koja može funkcionirati zajedno ostaje nam uskoro za vidjeti.

Sastav: 1 Dontaye Draper ( 180, 29), 1-2 Ante Delaš ( 200, 25), 1-2 Krunoslav Simon ( 197, 28), 1-2 Roko Leni Ukić ( 196, 29), 2 Bojan Bogdanović ( 200, 24), 3-4 Damjan Rudež ( 208, 27), 3-4 Dario Šarić ( 208, 19), 4 Mario Delaš ( 207, 23), 4 Damir Markota ( 209, 28), 5 Lukša Andrić ( 210, 28), 5 Luka Žorić ( 211, 29), 5 Ante Tomić ( 217, 26).

Related Articles