Napadački neraspoložen Zadar poražen protiv Krke

Zadrani su usprkos 20 izgubljenih lopti Krke u Novom Mestu doživjeli težak i uvjerljiv poraz. Odigrali su košarkaši Zadra dobru obranu, no očito neraspoloženi i previše neodlučni u protunapadima loše kaznili Krkaše i loše nadogradili svoju dobru obranu što je bilo premalo za prvo slavlje na gostujućem terenu.

Zadrani su otvorili susret košem Romea Travisa s poludistance, no to im je bio jedini koš do tri minute prije kraja četvrtine. Srećom pružali su Zadrani vrhunsku obranu, izgubili su košarkaši Krke 9 lopti u prvoj četvrtini, ali Zadrani nisu uspjeli to kazniti. Na drugoj strani domaćini su nakon brzo ispunjenog bonusa gostiju s crte slobodnih bacanja punili koš i vodili nakon sedam minuta rezultatom 12:2. Post je prekinuo drugi Amerikanac u redovima Zadra Chaisson Allen, međutim Zadrani i dalje neuspješno šutiraju iz igre te do kraja pogađaju tek tri slobodna bacanja za konačnih 14:7. U prvih deset minuta Zadrani su šutirali nevjerojatno slabih 2-14 iz igre, no dobrom igrom u obrani uspjeli su zadržati priključak sa Slovencima.

U nastavku susreta Murić i Vladović su glavni akteri Krke u napadu, no Ante Delaš prvom tricom Zadra ne dozvoljava domaćim igračima da odu ponovno na dvoznamenkastu prednost. Nakon dvije uzastopne trice Ivana Batura došli su Zadrani na svega 3 poena razlike, a imali su i protunapad za minimalni zaostatak u kojem, kao što je danas bila praksa, Zadrani ne uspijevaju u leđa poentirati. Igrači Aleksandra Sekulića znali su to kazniti. Četiri uzastopna poena zabio je Jaka Klobučar i održao svojoj momčadi 7 poena prednosti.

Treću četvrtinu otvorili su igrači Krke s dvije trice, što je dalo naslutiti da bi nas mogla čekati ‘kiša trica’, a nažalost po navijače Zadra to se i dogodilo. Pozvao je Ante Nazor odmah minutu odmora, postavio na prvi pogled nerazumljivu zonsku obranu, što je u početku dalo rezultata i Zadrani su vratili tih šest poena. Nakon treće trice, druge uzastopne Eda Murića, prelazi se u obranu čovjek na čovjeka, ali Krkaši i dalje zabijaju iza crte 6,75. Četvrtu u trećoj četvrtini zabija Klobučar pa još jednu Edo Murić za 50:36. Izgubio je Allen loptu i u želji da zaustavi Klobučara radi nesportsku pogrešku što je bio početak kraja. Doduše gosti nisu uspjeli kazniti pogrešku Allena, smanjio je Ramljak na 12 razlike, ali ispod toga se nije išlo jer još jednu, šestu tricu zabija Jurica Golemac.

Raspala se i tvrda obrana Zadrana, pokušavali su Dalmatinci na sve moguće načine spustiti se ispod 12 poena, no neuspješno. Po jednu tricu su još zabili Domen Lorbek i Jakov Vladović koji je danas bio glavni krvnik zadarske momčadi. Razlika se popela preko 20 koševa, što je praktički riješilo i pitanje pobjednika, a predaju je na neki način pokazao i trener Zadra koji do kraja susreta više nije ni tražio minutu odmora. Na kraju je Toni Prostran s dvije uzastopne trice ublažio poraz za konačnih 16 poena razlike.

Dojam, pogotovo u prvom dijelu, bio je da su Zadrani mogli izvući puno bolji, možda i pozitivan rezultat. No, činjenica jest, ukoliko će htjeti doći do gostujućih pobjeda morat će uz odličnu obranu koji su pružili danas u prvom poluvrjemenu, puno kvalitetnije kažnjavati izgubljene lopte, popraviti realizaciju u protunapadu i smanjiti broj promašenih slobodnih bacanja.  Isto tako nije nezanemariv izostanak Franka Kaštropila i Ive Ivanova, kao i brze tri osobne greške Joze Brkića što je uvelike poremetilo planove zadarskog stratega. I uz sve hendikepe Zadrani imaju iza sebe utakmicu iz koje moraju izvući pouke, vidjeti što i kako popraviti – u prvom redu tranzicijsku igru. Neke stvari daju optimizam za bolje gostujuće dane, a među njih ubrajamo i skupinu Tornado koja je bodrila svoje ljubimce od prve do zadnje sekunde.

Najbolji u redovima Zadra bio je Marko Ramljak koji je uz solidnu obranu pridodao 13 poena i 3 skoka. Romeo Travis je zabio 13 poena, ali ova utakmica mu neće dugo ostati u sjećanju. Nije bio na razini, potrošio je čak 17 lopti, ali treba naglasiti kako je, kao i veći dio momčadi, zaslužio dobru ocjenu igrom u obrani. Najveće razočaranje bio je sigurno Goran Vrbanc koji je danas bio iznimno neraspoložen. Odigrao je tek 11 minuta, bez obzira što mu je Ante Nazor pokušavao naći napadački ritam, ali naš reprezentativac danas nije bio na nivou. Podbacio je također i jedini centar Jozo Brkić koji je iz igre šutirao 0/6, slobodna tek 3/8,  a pozitivno za izdvojiti je 9 njegovih skokova (5 napadačkih). Što se tiče Krke vidjeli smo još jednom da Zadrane kažnjavaju “njihovi”. Vladović je u prvom dijelu, kada je malo tko uspio zabiti, pronalazio put do koša kao i slobodne igrače. On je također započeo seriju trica u trećoj četvrtini. Na kraju je završio sa 16 poena, 5 asistencija i 6 skokova.  Današnji junak susreta Edo Murić je bio konstantan od prvog ubačaja, završio je s 21 poenom i 8 skokova, dok je Jaka Klobučar zabio 5 trica, ukupno 16 poena i pritom uhvatio 6 skokova. Dodajmo još kako je Jure Lalić završio susret s 8 poena i 4 skoka.