Naše djevojke u završnicu turnira ulaze neporažene!

U okviru 3. kola skupine A FIBA European Challengera u Latviji, Hrvatska ženska juniorska reprezentacija svladala je Njemačku (76:71) i tako zadržala stopostotni učinak na ovom turniru.

Bio je ovo iznimno težak i izjednačen dvoboj u kojem su naše djevojke još jednom pokazale odlučnost i pobjednički karakter koji krasi ovu mladu ekipu.

Prva četvrtina dvoboja u potpunosti je protekla u znaku Hrvatske. Izabranice Tatjane Jacović sjajno su otvorile utakmicu, čvrstom obranom i vrlo efikasnim napadom, pa su vrlo brzo došle do prednosti od (16:0), a nakon prvih 10 minuta igre bilo je (30:18) u korist naše reprezentacije.

Ipak u drugu četvrtinu Njemice ulaze znatno odlučnije te malo po malo se počinju nametati na terenu i smanjivati zaostatak, kojeg su do odlaska na odmor smanjile na samo – 4 (43:47)

Nakon odlične druge četvrtine Njemačka je u istom tempu nastavila i u drugom poluvremenu susreta kojeg je većim dijelom držala pod svojom kontrolom imajući većinom rezultatsku prednost, ali ne veću od +6, i nikako nisu uspijevale slomiti otpor naše reprezentacije.

Na polovici posljednje četvrtine Njemačka je imala +5 (65:60), a na ulasku u posljednje tri minute utakmice +3 (68:65), no sve to im nije bilo dovoljno. Naše djevojke u završnici susreta fanatičnom borbom ipak uspijevaju preokrenuti rezultat.

Minutu i pol prije kraja nakon trice Nike Rodek Hrvatska je povela (70:68), potom je Marta Ostojić pogodila dvicu i odvela Hrvatsku na +4 (72:68). Njemice su pokušale uzvratiti ali u završnici ipak nisu uspjele sačuvati mirnoću, a nerealizirane napade  i slobodna bacanja Njemica, s druge strane naše su igračice uspješno kažnjavale. U posljednje 23 sekunde utakmice ušlo se sa prednošću Hrvatske (74:71). da bi točku na ovaj dvoboj postvaila Hana Mühl realiziranim slobodnim bacanjima.

“Izvsno smo otvorili utakmicu sa 21:4 na njihovu zonsku obranu, ali početna energija ekipe malo je stala promjenom njemačke obrane na čovjeka i Njemice su pogodile nevjerojatnih 10 trica do kraja polovremena te došle na samo -4. Kod naših igračica vidio se umor jer nam je ovo bila treća teška utakmica u nepunih 48 sati protiv tri jaka protivnika. Njemice su ušle u dobar ritam i bilo ih je teško pratiti. Žaja je dobila udarac u vrat, Lokica je igrala sa distorzijom zgloba, Hana Muhl je rano ušla u problem sa osobnim pogreškama te smo je čuvali za zadnju četvrtinu. U zadnjih pet minuta utakmice ekipa je pokazala karakter, uspjele su pronaći zadnje atome snage i preokrenuti rezultat u našu korist. Velika pobjeda nad jakom i rastrčanom Njemačkom sa kojima imamo jako loš skor zadnjih nekoliko godina u mlađim kategorijama. Čestitam ekipi i stožeru na važnoj pobjedi. Sad imamo dan odmora pa slijedi Rumunjska koja je nominalno najslabija ekipa na papiru te u toj utakmici planiramo proširiti roster kako bi sve igračice koje su prošle 28 dana priprema dobiju minutažu na turniru. Zadnjeg dana nas očekuje Portugal koji igra vrlo agresivnu i brzu košarku. Mi ćemo im odgovoriti na isti način, agresivnošću i čvrstom igrom te se nadam završiti turnir bez ozljeda.” – kratko je prokomentirala za naš portal Tatjana Jacović koja na ovom turniru vrši funkciju izbornika, nakon što je Žana Lelas zbog zdravstvenih problema morala ostati u Hrvatskoj.

Prvo ime susreta bila je Nika Lokica sa 21 postignutim poenom, 6 skokova, 5 asistencija i 3 oduzete lopte, Hana Mühl postigla je 15 poena, Dorja Iva Žaja 14 uz 12 skokova, dok je Marta Ostojić ubacila 11 poena.

Kod Njemica najefikasnija je bila Nicole Brochlitz sa 21 postignutim poenom, Frieda Buhner ubacila je 17, uz 12 skokova, a dvocifrena je još bila Franka Wittenberg s 11 poena.
Njemačka – Hrvatska 71:76 (18:30, 25:17, 14:6, 14:23)

STATISTIKA

Sutra je pred našim djevojkama dan odmora, nakon čega ih u subotu (31.7.2021) očekuje dvoboj protiv Rumunjske. Utakmica je na rasporedu u 13.30 sati, a možete je gledati OVDJE