Nigerija senzacionalno izbacila Grčku, ispala Makedonija

U četvrtfinalnim utakmicama kvalifikacija za Olimpijske igre dogodilo se prvo ispadanje favorita – Grčka je u napetoj završnici poražena od objektivno slabijih Nigerijaca, te London neće vidjeti. U ostalim utakmicama Litva je teškom mukom svladala Portoriko, Rusija u laganom ritmu izbacila Angolu, dok je Dominikanska Republika, predvođena svojim NBA zvijezdama, dokazala da je ovom trenutku bolja reprezentacija od Makedonije.

Rusija – Angola 80:65
(Fridzon 18p, Kaun 17p, Kirilenko 14p, 5sk, 5as; Mingas 20p, Morais 14p, Costa 10p)

Prvi četvrtfinalni susret bio je i susret s najmanje napetosti. Angola je držala priključak u prvoj četvrtini (25:21 za Ruse), ali u drugoj četvrtini Rusi dopuštaju prvacima Afrike samo 5 poena, te time već praktički rješavaju utakmicu. Do kraja susreta Angolci se nisu uspjeli spustiti na pristojniju razliku od konačnih -15. Kod Rusa najbolji su bili Fridzon s 18 poena, Kaun sa 17, te Andrei Kirilenko, koji je pružio još jednu dobru all-around partiju s 14 poena, te po 5 skokova i asistencija. Kod Angole najučinkovitiji su bili Migas s 20 te Morais s 14 poena.

Grčka – Nigerija 79:80
(Spanoulis 25p, 7sk, 5as, Bourousis 18p; Diogu 17p, 12sk, Dagunduro 14p, Alade Aminu 13p)

Nigerijci nastavljaju s iznenađenjima. Nakon što su u skupini porazili Litvu, sinoć su ostavili Grke bez Olimpijskih igara, a njih same od Londona dijeli još samo jedna pobjeda. Početak utakmice i cijelo prvo poluvrijeme nije dalo naslutiti da bi ovdje moglo doći do iznenađenja. Grci su cijelo vrijeme vodili, nisu dopuštali Nigerijcima nikakvo približavanje, a na veliki odmor otišli su s lijepih +12 (42:30).

Nigerija se probudila sredinom treće četvrtine, te su do njenom svršetka spustili razliku na pristojnih -6 (56:50). U posljednju dionicu, obje su reprezentacije ušle u ritmu iz prošle – Nigerija je jurila rezultat, a Grčka se pokušavala obraniti. Tada se ušlo u neizvjesnu završnicu. Nigerija je u zadnju minutu ušla s prednošću 74:75, ali Bourousis 44 sekunde do kraja pogađa oba bacanja i okreće rezultat.

Već idući napad Dagunduro pogađa tricu, ali isto na drugoj strani radi Papanikolaou i 14 sekundi do kraja rezultat je 79:78 za Grke. U idućem napadu fauliran je Dagunduro, koji pogađa oba bacanja, a šut za pobjedu Grka imao je Spanoulis. Međutim, njegov pokušaj blokira Obasohan, te slavlje Nigerijaca može početi. Kod pobjednika je najbolji bio Ike Diogu s double-double učinkom od 17 poena i 12 skokova, 14 poena postigao je junak završnice Dagunduro, a 13 Alade Aminu. Kod Grka, bolji od ostalih bili su Spanoulis s 27 poena, te Bourousis s 18.

Makedonija – Dominikanska Republika 76:86
(McCalebb 35p, Ilievski 16p, Samardžiski 11p, 13sk; Garcia 28p, Horford 14p, 15sk, Martinez 14p, 13sk, Ramon 13p)

Reprezentacija Makedonije, iznenađenje prošlogodišnjeg Eurobasketa, ipak nije uspjela ponoviti podvig i na ovom turniru. Dominikanska Republika, predvođena svojim NBA dvojcem Al Horford – Francisco Garcia, pokazala se kao bolja momčad. Iako su Makedonci na poluvremenu vodili s velikih +13 (41:28), u drugom poluvremenu dolazi do potpunog preokreta i Dominikanci zasluženo pobjeđuju s konačnih 76:86. Najbolji u redovima pobjednika bili su Garcia s 28 poena, Horford (15 sk) i Martinez (13 sk) s po 14, te Ronald Ramon s 13 ubačaja. Kod Makedonaca najbolji je bio Bo McCalebb s čak 35 poena, međutim, imao je slabu potporu suigrača, od kojih vrijedi istaknuti jedino Ilievskog s 16, te Samardžiskog (13 sk) s 11 poena.

Litva – Portoriko 76:72
(Kleiza 14p, 7sk, Kalnietis 14p, Jasikevicius 11p; Galindo 17p, Arroyo 13p, 8as, Barea 13p)

U posljednji četvrtfinalni dvoboj bolje su ušli Portorikanci, te na kraju prve dionice vodili 16:22, ali Liva se tada pribrala i do poluvremena okrenula rezultat (40:38). U drugom poluvremenu igrala se izjednačena utakmica, bez velikih rezultatskih odcjepljenja, a u neizvjesnu završnicu ušlo se tricom Portorikanca Galinda za izjednačenje 71:71 minutu do kraja. Litva nije realizirala idući napad, a 36 sekundi do kraja portorikanski centar Ramos pogađa jedno slobodno bacanje za vodstvo 71:72.

Do kraja susreta Portorikanci nisu realizirali svoje napade preko Baree i Peavya, a Kleiza i Jasikevicius bili su mirne ruke, za pobjedu Litve 76:74. U pobjedničkim redovima, po 14 poena postigli Kalnietis i Kleiza (7 sk), a 11 je zabio Jasikevicius, dok je kod Portorika najučinkovitiji bio Galindo sa 17, a pratio ga je bekovski dvojac Barea i Arroyo (8 as) s po 13 ubačaja.

Polufinala su na rasporedu noćas; u 23.30 po našem vremenu sastaju se Nigerija i Rusija, a u 2.00 Litva i Dominikanska Republika. Pobjednici polufinalnih dvoboja ostvaruju plasman na Olimpijske igre, a poraženi moraju odigrati još jednu utakmicu, čiji će pobjednik dati i trećeg kvalifikanta za London.