Nigerija iznenadila Litvu i izbacila domaćina

Posljednje kolo prvog kruga kvalifikacija za Olimpijske igre donijelo dva očekivana rezultata, jedno malo i jedno veliko iznenađenje – poraz Angole od Novog Zelanda, te Litve od Nigerijaca. Unatoč tomu, u četvrtfinale su se kvalificirale najjače reprezentacije, a od otpalih je sigurno najveće razočaranje doživjela reprezentacija Venezuele, koja je kao domaćin turnira sigurno očekivala bolji rezultat. U četvrtfinalu će se tako sastati slijedeći parovi: Rusija – Angola, Grčka – Nigerija, Makedonija – Dominikanska Republika i Litva – Portoriko.

SKUPINA A

Portoriko – Grčka 84:98
(Ramos 15p, Barea 13p, 5as, Balkman 13p; Spanoulis 27p, 5as, Printezis 16p, Bourousis 16p)

Dvoboj ove dvije reprezentacije odlučivao je o prvom mjestu u skupini. Prvo poluvrijeme bilo je puno rezultatske neizvjesnosti, te se nijedna ekipa nije mogla rezultatski odvojiti, pa se na veliki odmor otišlo s 47:49 prednošću Grka. Grci su u drugo poluvrijeme ušli s puno više energije, ali prvu veliku seriju (11:2) rade tek krajem treće četvrtine, koju zaključuju prednošću 62:70. U posljednjoj četvrtini Grci su ubacili 28 poena, ne dopustivši Portorikancima da utakmicu vrate u neizvjesnost, te su prvo mjesto u grupi potvrdili pobjedom 84:98. U redovima pobjednika briljirao je Spanoulis s 27 poena, a uspješno su ga pratili Printezis i Bourousis s po 16 ubačaja. Kod Portorika su se istakli Ramos s 15, te NBA igrači Barea i Balkman s po 13 poena.

POREDAK:

1. Grčka 2-0 (+58)
2. Portoriko 1-1 (+27)
3. Jordan 0-2 (-85)

SKUPINA B

Litva – Nigerija 80:86
(Kleiza 22p, Jasikevicius 14p, Pocius 13p; Obasohan 20p, Al-Farouq Aminu 16p, 9sk, Skinn 15p)

Jedino veliko iznenađenje prvog kruga kvalifikacija dogodilo se upravo na ovoj utakmici. Nigerijcima je igrala samo pobjeda, a na kraju su do nje i došli. Litva je vodila do sredine druge četvrtine, kada Nigerijci uzimaju stvar u svoje ruke i boljom igrom zaključuju poluvrijeme s vodstvom 38:41. U drugo poluvrijeme Nigerija ulazi još bolje, te na kraju treće četvrtine vode s velikih +10 (57:67). Litvi taj rezultat nije nikako odgovarao, jer s porazom od 9 ili više razlike ne bi vidjeli četvrtfinala. Nešto ozbiljnija igra Litve u posljednjoj dionici uspjela je donijeti rezultat dovoljan za prolaz, ali ne i konačnu pobjedu. Kod Nigerije najbolji pojedinci bili su Obasohan s 20, Al-Farouq Aminu s 16, te bivši košarkaš Splita Tony Skinn s 15 poena. Litvu je u igri držao Kleiza, koji je susret završio s 22 poena, a donekle su ga pratili Jasikevicius s 14 i Pocius s 13 poena.

Ovim rezultatom sve tri reprezentacije natjecanje u skupini završile s omjerom 1-1, ali dalje zbog bolje koš-razlike prolaze Litva i Nigerija.

POREDAK:
1. Litva 1-1 (+12)
2. Nigerija 1-1 (+4)
3. Venezuela 1-1 (-16)

SKUPINA C

Dominikanska Republika – Rusija 69:84
(Horford 22p, 9sk, Martinez 13p, 12sk; Kirilenko 16p, 13sk, 7as, Fridzon 16p, Shved 14p, 6as)

Ova utakmica odlučivala je o prvom mjestu u skupini C, ali Rusi su bili dominantni tijekom cijelog susreta, te na kraju zasluženo slavili. Tek u nekoliko navrata dopustili su Dominikancima, predvođenima opet sjajnim Horfordom, da se približe na nekoliko poena razlike, ali konačni rezultat 69:84 u korist Rusa odražava pravu razliku u kvaliteti. Fantastičnu utakmicu kod Rusa odigrao je Andrei Kirilenko, koji je ubilježio 16 poena, 13 skokova i 7 asistencija, a dobro su odigrali i Fridzon s 16, te Shved s 14 poena. Kod poražene momčadi, već spomenuti Horford ubacio je 22 poena uz 9 skokova, a Jack Martinez opet je ubilježio double-double učinak – 13 poena i 12 skokova.

POREDAK:

1. Rusija 2-0 (+50)
2. Dominikanska Republika 1-1 (-5)
3. Južna Koreja 0-2 (-45)

SKUPINA D

Novi Zeland – Angola 68:64
(Webster 21p, Henry 15p, Loe 13p; Mingas 17p, 10sk, Cipriano 11p)

Novi Zeland je za prolaz u četvrtfinale trebao pobjedu  od 13 razlike nad objektivno kvalitetnijom Angolom, čime bi svoje afričke protivnike izbacili s natjecanja. Kako su ušli u susret (vodstva 9:0 i 14:6), ta opcija je postala izvediva, a još je izglednija bila kada je na poluvremenu na semaforu svijetlilo +14 (40:26). Međutim, Angolci su se u nastavku trgnuli, počeli lagano stizati rezultat, te utakmicu zaključili s prihvatljivim porazom 68:64. Novozelanđane je predvodio Tai Jack Webster s 21 poenom (trica 5/6), dok je kod Angole najbolji bio Eduardo Mingas s double-double učinkom od 17 poena i 10 skokova.