OI (M): Nigerija ne posustaje, Amerikanci i Rusi uvjerljivi

Košarkaši Nigerije pobjedom su otvorili muški dio natjecanja u košarci na ovogodišnjim Olimpijskim Igrama. U istoj skupini susret su odigrali prvi favoriti turnira, momčad Sjedinjenih Američkih Država koja je uvjerljivo svladala Francusku 27 poena razlike. Današnji košarkaški dan će okončati Argentina protiv Litve.

Skupina A

Nigerija – Tunis 60:56 (18:7, 31:15, 45:31)

Nigerija: Aminu A. 15, Diogu 13, Aminu AF 10, Skinn 7, Obasohan 6, Dagunduro 6, Oyedeji 2, Oguchi 1.
Tunis: Rzig 18, Ben Romdhane 12, Kechrid 12, El Mabrouk 8, Hafsi 4, Mejri 2.

Nigerijci nastavljaju pisati svoju lijepu košarkašku priču. Nakon što su iznenadili svijet plasiravši se na Olimpijske igre kroz nedavne dodatne kvalifikacije, Nigerijci su uspjeli slaviti i u uvodnom susretu protiv Tunisa. Izabranici Ayodele Bakare u uvodnim su minutama poveli rezultatom 8:0, da bi Tunis tricom Kechrida tek iz sedmog pokušaja uspio postići svoj prvi koš. Do kraja četvrtine Nigerijci su uspjeli razliku povećati i na lijepih 11 poena prednosti, da bi u nastavku Adele Aminu pokrenuo novu seriju Nigerije koja je pred kraj poluvremena imala i visokih 19 poena viška.

Pokušavali su Tunižani smanjiti prednost i uhvatiti priključak, što im je i uspjelo početkom posljednje četvrtine kada su zahvaljujući nizu od devet poena došli na svega pet koševa zaostaka, a nakon trice Rziga i na samo dva poena minusa. Uspjeli su samim time dovesti i susret u napetu završnicu gdje su Nigerijci zabili četiri iznimno važna slobodna bacanja. Ben Romdhane na drugoj strani nije uspio poentirati za minimalni zaostatak, što je pružilo šansu Al-Farouku Alminu da s jednim slobodnim bacanjem potvrdi pobjedu svoje momčadi. Braća Aminu su kombiniralo postigli 25 poena i 19 skokova, dok je Ike Diogu uknjižio 13 poena i 10 skokova. Kod poražene momčadi kapetan Amine Rzig je upisao 18 poena (trica 4/5), dok je Ben Romdhane susret završio s double-doubleom od 12 poena i 12 skokova.

SAD – Francuska 98:71 (22:21, 52:36, 78:51)

SAD: Durant 22, Love 14, Bryant 10, James 9, Westbrook 9, Anthony 9, Chandler 8, Harden 5, Paul 5, Williams 3, Davis 3, Iguodala 1
Francuska: Traore 12, Parker 10, Diaw 9, Pietrus 8, Batum 7, De Colo 7, Turiaf 7, Galebale 4, Bokolo 4. Seraphin 3

Košarkaški “Dream Team” Sjedinjenih Američkih Država bez ikakvog je problema na otvaranju Olimpijskih igara slavio protiv vrlo dobrih Francuza. U 1. kolu skupine A SAD je pobijedio rezultatom 98:71.

Muški Dream Team je poput ženskog jučer (protiv Hrvatske) “prespavao” prvu četvrtinu i tek onda krenuo igrati. Prvih 10 minuta okončano je minimalnim zaostatkom Francuza (22:21), ali već do poluvremena razlika raste na + 16 (52:36).

Kevin Durant bio je taj koji je najviše vukao, barem što se koševa tiče, SAD ubacivši 22 poena. Kevin Love pridodao je 14, a Kobe Bryant 10. Jedini sudionik Igara iz momčadi NBA prvaka (Miami Heat), LeBron James, bio je podjednako raspoložen na svim “frontovima”, pa je tako upisao devet koševa, pet skokova, te osam asistencija.

Kod Francuza je Ali Traore bio najefikasniji s 12 koševa, dok je “zakrpani” Tony Parker ubacio 10, te upisao svega jednu asistenciju. Podsjetimo, Parker je u SAD-u ozlijeđeno oko nakon tučnjave u jednom noćnom klubu i njegov je nastup do zadnjeg trenutka bio potpuno neizvjestan.

Argentina – Litva 102:79 (24:23, 51:39, 78:61)

Argentina: Scola 32, Ginobili 21, Delfino 20, Nocioni 10, Prigioni 9, J. Gutierrez 6, L. Gutierrez 3, Campazzo 1
Litva:
Kleiza 20, Jankunas 14, Songaila 11, Maciulis 7, Kalnietis 6, Jasikevičius 6, Valančiunas 6, Pocius 5, Kaukenas 4

U zadnjoj utakmici prvog dana za košarkaše odigrala se jedna od ljepših utakmica dosadašnjeg dijela turnira. Svjedočili smo reprizi utakmice za treće mjesto s Olimpijskih igara u Pekingu prije 4 godine u kojoj je pobijedila Argentina.

Utakmicu su odlično otvorili Argentinci s odličnim šutem za 3 poena. Međutim šut je stao, Litva se vratila, a argentinske snage je predvodio u tim trenucima nezaustavljivi Luis Scola. Na kraju prve četvrtine Argentina je vodila s poenom prednosti.

U drugoj četvrtini opet je krenuo Argentinu šut za tri poena nakon 9 uzastopnih promašenih pokušaja. Predvodio ih je sjajni Carlos Delfino i zahvaljujući njemu i nesebičnoj igri argentinske selekcije stigli su i do +14 u jednom trenutku.

Litva je ušla u drugo poluvrijeme sa zaostatkom od 12 poena, ali Argentina je nastavila s odličnom igrom i završavaju dionicu sa +17. Litva nije apsolutno ništa pokazala u nastavku. Kleiza je pokušavao, ali argentinska obrana je odlično reagirala na svaki pokušaj litavske reprezentacije.

Utakmica je završila rezultatom 102:79, a pobjednike je predvodio fenomenalni Scola s 32 poena uz kojih je imao 5 skokova i 4 asistencije. Manu Ginobili je imao lošu šutersku večer, ali je unatoč tomu ubacio 21 poen.

Skupina B

Brazil-Australija 75:71 (19:20, 36:35, 56:49)

Brazil: Barbosa 16, Huertas 15, Varejao 12, Hilario 10, Splitter 7, Machado 5, Garcia 4, Giovannoni 4, Taylor 2
Australija:
Mills 18, Ingles 15, Andersen 14, Baynes 10, Dellavedova 6, Marić 4, Newley 3, Nielsen 1

Brazilci predvođeni igračima iz NBA lige te sjajnim razigravačem Huertasom uspjeli su potvrditi ulogu favorita i pobijediti Australiju na otvaranju košarkaškog turnira u skupini B olimpijskih igara.

Brazil je pobjedu osigurao puno teže nego što se očekivalo. Australci su cijelo prvo poluvrijeme odigrali na visokom nivou i pružali su sjajan otpor favoriziranim Brazilcima. Prvi dio igre sjajno je za Australiju odigrao Mills koji je postigao 10 poena. Brazilci su ipak na poluvrijeme otišli s minimalnom prednošću 36:35.

Nakon odmora Brazil je sjajno otvorio treći period igre te predvođen Barbosom i Huertasom uspio napraviti seriju 15-6 kojom je konačno prelomio utakmicu u svoju korist. Australci su na kraju utakmice pokušavali napraviti seriju kojom bi se vratili ali u konačnici ipak nisu uspjeli.

Kod pobjedničke ekipe najbolji je bio Huertas s 15 poena i 10 asistencija, Barbosa je dodao 16 poena. Centarski par Brazila također je odigrao veoma dobru utakmicu. Hilario je postigao 10 poena te uhvatio 7 skokova dok je Varejao ubilježio 12 poena i također 7 skokova. Kod Australije najbolji su bili Mills s 18 poena, Ingles s 15 i Andersen s 14 poena.

Španjolska – Kina 97:81 (19:17, 53:41, 69:60)

Španjolska: P. Gasol 21, Ibaka 17, Navarro 14, Calderon 12, Fernandez 7, Sada 7, M. Gasol 5, San Emeterio 5, Llull 2, Reyes 2
Kina: Yi 30, Z. Wang 15, Chen 12, Liu 9, S. Wang 8, Sun 3, Zhu 2, Zhang 2

Španjolska je u svojoj prvoj utakmici na olimpijskom turniru ubilježila očekivanu rutinsku pobjedu protiv reprezentacije Kine. Nakon izjednačene prve četvrtine, Španjolci su se prije poluvremena odvojili na dvoznamenkastu razliku u broju postignutih poena. U trećoj četvrtini se reprezentacija Kine približila na zaostatak od samo sedam poena, no već u prvih nekoliko minuta zadnje četvrtine se Španjolci opet odvajaju na +16 i mirno privode utakmicu kraju.

Španjolsku je tijekom utakmice iznimno služio šut iz igre (57%), posebno onaj iza linije tri poena (11/19). Osim toga, ostvarili su i veliku prednost nad protivnikom u broju skokova (39:29). Reprezentacija Kine nije imala odgovora na odličnu visoku liniju Španjolaca. Najbolji igrač Španjolske, Pau Gasol, je briljirao s 21 poenom, 11 skokova i 4 asistencije, dok je Serge Ibaka u 20 minuta na parketu ubilježio 17 poena, 5 skokova i 3 blokade. Marc Gasol je s 5 asistencija s centarske pozicije predvodio sve igrače Španjolske u tom segmentu igre.

Kod Kine je odličnu utakmicu odigrala najveća uzdanica reprezentacije na ovom natjecanju, Yi Jianlian, s 30 poena i 12 skokova, od kojih je čak pet bilo ofenzivnih. Uz Yia, solidne partije su pružili i bivši NBA igrač Zhizhi Wang s 15 poena, te Jianghua Chen s 12 poena i 5 asistencija.

Velika Britanija – Rusija  75:95  (19:24, 34:49, 58:71)

Velika Britanija:  Deng  26, Mensah – Bonsu 22, Freeland 13, Reinking 7, Clark 5, Sullivan 2
Rusija:  Kirilenko 35, Shved 16, Fridžon 13, Mozgov 9, Kaun 5, Monia 4, Ponkrashov 4, Khvostov 3, Khryapa 3, Antonov 2

Nakon što su Brazil i Španjolska ostvarili pobjede, na teren su izašle reprezentacije Velike Britanije i Rusije. Rusi su predvođeni novopečenim igračem Minnesote Andrejom Kirilenkom, rutinski ostvarili pobjedu i tako zaključili prvo kolo skupine B.

Na samome početku utakmice Velika Britanija je nekako držala priključak s Rusijom, no kako je utakmica odmicala tako se zaostatak domaćina povećavao. Na odmoru je bilo velikih 15 koševa razlike, a u nastavku domaćini nisu došli na jednoznamenkasti zaostatak.

Rusi su iz igre gađali izvrsnih 73 posto, dok je momčad Velike Britanije bila na 42 posto. Domaćin nikako nije mogao naći odgovor na obranu Rusa, a nekoliko puta su ih prisilili na grešku već kod izvođenja lopte ispod koša. Andrej Kirilenko je bio maestralan s 35 koševa, a dobar je bio Alexey Shved sa svojih 16 koševa.

Kod poraženih se očekivano istaknuo NBA igrač Luol Deng koji je zabio 26 koševa. Dobar učinak je ostvario  Mensah-Bonsu koji je zabio 22 koša i upisao devet skokova.