Novi poraz Caje Laboral, slavlje Siene i Barcelone

U prvoj utakmici 9. kola Top 16 Eurolige, Bešiktaš je ugostio momčad grčkog Olympiacosa, aktualne europske prvake. Dok su domaćini prije ovog kola bila na omjeru 0-8, odnosno, izgubili su sve utakmice u ovoj fazi natjecanja, gosti su nastavili seriju od sada već 5 uzastopnih pobjeda. Status favorita su igrači Olympiacosa opravdali pobjedom od gotovo 20 koševa razlike.

U drugoj utakmici, Caja je u Fernando Buesa Areni dočekala Maccabi kojem unatoč premoćnoj pobjedi nad Sienom u Izraelu u prošlom kolu još uvijek “gori pod nogama“. Prije utakmice su bili na omjeru 3-5, odnosno šesti u skupini F, iza Caje koja je bila na omjeru 4-4. Pobjeda im je bila jako bitna, jer su u ludoj završnici u Nokia Areni u drugom kolu Top 16, košem Fernanda San Emeteria, tada gosti iz Baskije, slavili 70:71.

I uzvratna utakmica je 40 minuta bila izjednačena, također ju je krasila napeta završnica i pobjeda gostiju. Ovog puta je slavio Maccabi s konačnih 62:66.

Posljednje dvije utakmice odigrane su u Sieni i Barceloni. Pobjede su ostale u domaćim rukama, Barcelona je na kraju uspjela zadržati nalete Khimkija, dok je Siena bez poteškoća slavila protiv Fenerbahčea.

Skupina F

Bešiktaš – Olympiacos 60:79 (15:13, 30:38, 51:60)

Agresivne obrane i slab vanjski šut obje momčadi, bili su garancija da u prvih 10 minuta nećemo vidjeti previše poena. Atrakcije je bilo, za nju je zaslužan Josh Powell, nisko krilo gostiju koji je blokirao pokušaj zakucavanja 210 cm visokog Slovenca Gašpera Vidmara, a sam je 2 puta zakucao, jednom nakon izvrsne asistencije Vasilisa Spanoulisa. Domaćin je imao rano vodstvo od 5 koševa, no brzo se to istopilo nakon par sterilnih napada, a Damir Markota je rano ušao u foul trouble s 3 osobne greške u nešto više od 5 minuta igre. Košarkaši Bešiktaša su uz kvalitetnu obranu demonstrirali i brzu, efikasnu tranziciju, zahvaljujući kojoj su nakon prvih 10 minuta imali vodstvo 15:13.

U prvoj minuti druge četvrtine, vidjeli smo konačno i tricu, pogodio je Cevher Ozer za 18:16. Spanoulis prva 3 koša zabija nakon što je proveo 14 minuta u igri, iz slobodnih bacanja. Grčkog razigravača je razigravač domaćina Muratcan Guler nepravilno blokirao u šutu za 3 poena. Kostas Papanikolau zabija prvu tricu Olympiacosa za 22:26.

Domaćini dvije minute ne zabijaju koš, a napadačka učinkovitost gostiju je porasla, tako da je nakon druge trice Papanikolaua rezultat 26:36, došao je Olympiacos do prvog dvoznamenkastog vodstva. U završnici su gosti imali i +12, no opet su se domaćini lakim poenima izvukli iz neugodne situacije i smanjili zaostatak na 30:38.

Na početku drugog poluvremena, svakako vrijedi izdvojiti blokadu Papanikolaua nad Rickyjem Minardom, no lopta je otišla van granica igrališta, a Patrick Christopher potom pogađa tricu za domaćine. U 3 minute, Bešiktaš je izašao iz bonusa, Markota je potpuno nepotrebno napravio svoju 4 osobnu. Georgios Printezis napravio je u napadu čak 3 koraka s loptom u rukama, što suci nisu uočili, a kad se Christopher pobunio, dobio je tehničku.

U maloj plejadi slobodnih bacanja Printezisa i Spanoulisa, gosti se odvajaju na komfornih +9 blizu sredine treće četvrtine. Vrijedi istaknuti Powella koji je tada na 12 koševa, s učinkom 5/5 za dva. Gosti nisu toliko dominantni, u rezultatskom su plusu uglavnom zbog previše nepotrebnih faulova domaćih igrača te njihovog slabog šuta za tri, dok su oni svoj značajno popravili u ovoj fazi utakmice (7/13). Polaganjem Aciea Lawa, Olympiacos je na +14. Domaćini opet u samoj završnici smanjuju na manje od 10 koševa zaostatka. Nakon 30 minuta je 51:60.

Iako su domaćini su na poluvremenu imali prevlast po broju skokova, u zadnjih 10 minuta, ne dolaze lako do napadačkog skoka, a Olympiacos u završnici ima prednost od preko 15 koševa. Igra domaćina je značajno pala, u napadu, a i u obrani, vidljivo su se mučili što sugerira i konačnih 60:79.

U porazu domaćina, najbolji strijelci bili su Vidmar i Christopher s po 13 koševa. Markota je u 9 minuta zabio 2 koša. Uvjerljivo najbolji po napadačkom učinku kod gostiju bio je Powell, s 16 koševa, slijede Papanikolaou i Printezis. Spanoulis je zabio 9 koševa, uz 8 asistencija i 4 skoka.

Caja Laboral – Maccabi 62:66 (10:11, 31:28, 47:43)

Prošlotjedni MVP, Devin Smith, otvorio je utakmicu zakucavanjem. Svakom utakmicom sve dominantniji centar Maccabija na oba kraja parketa, Shawn James, prvu je blokadu ubilježio sredinom prve četvrtine. Žrtva je bio razigravač domaćina Thomas Heurtel. Trener domaćina, Žan Tabak, sigurno je bio svjestan prijetnje koju James predstavlja pod košem, no srećom i on ima jednog aduta na istoj poziciji, a riječ je naravno o Macieju Lampeu koji je kao i James dobro otvorio utakmicu. Realizacija je u prvoj četvrtini bila jednostavno ispodprosječna, vjerovali ili ne, nakon prvih 10 minuta, rezultat je 10:11.

Darko Planinić u igru je ušao u posljednjoj minuti prve četvrtine. Gosti su do poluvremena u dva navrata imali prednost od 5 koševa, no domaćini su se vraćali u egal. U zadnjoj minuti prvog poluvremena, obrnuta situacija, domaćini imaju jednaku prednost, no no oni se ne odvajaju. Smith zakucava za 31:28, a San Emeterio promašuje tricu sa sirenom za povećanje vodstva. Ostaje 31:28.

Vodeći strijelci gostiju su Smith, David Logan i James, Ricky Hickman je zabio samo jedan koš u prvih 20 minuta, očekivalo se više obzirom na prošlu utakmicu.

U nastavku se ništa suštinski nije promijenilo, do koševa se teško dolazi. Iznimke su Smith i Lampe, nakon 30 minuta, jedini igrači s dvoznamenkastim brojem koševa na utakmici. Obje su momčadi izjednačene, tako da se igra gotovo koš na koš.

Nakon 30 minuta, domaćini vode 47:43, no igrači Davida Blatta rade seriju 7-0 na prijelazu iz treće u posljednju četvrtinu. Smith tricom na polovici posljednje četvrtine dolazi do 20 koševa. U zadnju minutu se ulazi s 62:61, Logan nakon podužeg napada gostiju u kojem su se ispromašivali i uhvatili ofenzivne skokove, zabija tricu 24 sekunde prije kraja za 62:64. Domaćini ne uspijevaju zabiti u idućem napadu, a Maccabi dolazi do posjeda lopte. Faulira se Logana koji pogađa oba slobodna bacanja za konačnih 62:66.

Za pobjednike su najbolje odigrali Smith, Logan i James s 20, 16 i 11 koševa, kod domaćina je Lampe uknjižio 19, San Emeterio 11, a Heurtel 9 koševa i 7 asistencija.

Barcelona – Khimki 71:69 (21:16, 44:34, 60:48)

Košarkaši Barcelone došli su i do osme pobjede u drugom krugu Eurolige, a hrvatski reprezentativac Ante Tomić odigrao je novu sjajnu utakmicu za katalonski klub.

Nakon tri četvrtine domaći su imali prednost 60:48 i činilo se kako je pitanje pobjednika riješeno. U zadnjem periodu Barcelona je pokušala dugačkim napadima potrošiti što više vremena i koštalo ih je to serije Khimkija. No u trenutcima kada se rješavala utakmica gosti nisu imali dovoljno preciznosti i mirnoće, tako da je domaćin upisao novu pobjedu i nastavlja u svojoj potjeri ka prvom mjestu, dok je gostima ovo 4 poraz u njihovoj pokušaju da se nađu među četiri najbolje ekipe u grupi.

Juan Carlos Navarro je s 19 koševa i četiri asistencije bio prvo ime Barcelone, a odmah do njega je bio Tomić. Dubrovčanin je zaključio dvoboj sa 16 koševa, pet skokova i dvije izgubljene lopte. Iskoristio je šest od deset pokušaja za dva poena i četiri od pet slobodnih bacanja.

Kod gostiju, koji su sada na omjeru 5-4, ovom prilikom naš Zoran Planinić nije imao svoj dan. Istina, ubacio je 12 koševa i skupio pet skokova, ali i samo dvije asistencije i čak pet izgubljenih lopti. Uz to, imao je slab šut: 4/12 za dva poena i 0/4 za tricu. Krešimir Lončar je ubilježio osam poena (šut 4/6), pet skokova i asistenciju.

Montepaschi Siena – Fenerbahče 87:69 (21:18, 49:35, 65:53)

Montepaschi je u Sieni nadigrao Fenerbahče s 87:69. Nije Turcima pomogla ni još jedna velika partija našeg Bojana Bogdanovića koji se istaknuo s 22 koša i tri skoka, te isto toliko izgubljenih lopti. Imao je šut 5/9 za dva i 1/3 za tri poena, te 9/10 s crte slobodnih bacanja.

Nakon izjednačenog početka, susret se počeo rješavati u drugom periodu. Domaćin je postavio zonu, na što je turski Fenerbahče odgovorio bezglavim napadima i mnoštvom izgubljenih lopti. Na poluvrijeme se otišlo s 14 poena prednosti, a domaćin je bez većih problema priveo susret kraju. Ogromna razlika u šutu za tri poena, asistencijama i izgubljenim loptama na strani Siene odlučili su ovaj susret.

Domaćine je do pobjede vodio Daniel Hackett s 13 poena i 4 asistencije, dok su svoj doprinos dali i Benjamin Eze sa 7 poena i 8 skokovima i Aleksandar Rašić koji je predvodio domaćine u koševima sa 16 poena.

Kod gostiju uz fantastičnog Bojana ponovo je dobro odigrao i Bo McCalebb koji je postigao 10 poena, sakupio 5 skokova i iznudio 7 prekršaja. Ostatak ekipe, kao i u cjelokupnom nastavku ovoga natjecanja nije bio na razini.

Ovim porazom Fenerbahče je dodatno umanjio svoje šanse za prolazak, dok se Siena nalazi na drugom mjestu i pobjedu udaljeni za vodećom Barcelonom. U sljedećem kolu Fenerbahče će ugostiti Maccabi, a Siena će na noge Khimkiju.