Novi Zagreb slavio u derbiju MEL lige

U Trnskom je u subotu navečer, pred zavidnim brojem gledatelja, odigrana utakmica za košarkaške sladokusce – dvoboj drugo i trećeplasirane ekipe srednjeeuropske lige, dvoboj dva euroligaša koji imaju ambicije za prolazak u play off Eurolige. Na veliko veselje Lupica i dobrano ispunjenog Trnskog, Lupice su bile uspješnije u ovoj utakmici, koja je s pravom ponijela epitet kola, te zasluženo slavile.

Od samog početka Lupice su povele i držale prednost od 3-5 poena do samog kraja poluvremena, koje je završilo 35-34 za domaću ekipu. Prava drama odvijala se u drugom poluvremenu.

Šopron je na zonu Lupica odgovorio sa dva vezana šuta Hawkins i Farris te tricom Ciglar i natjerao trenera Ivankovića da već u drugoj minuti zatraži time out. Šopron je tada otišao na velikih 6 razlike (35-41). Držao je Šopron prednost od 5 poena i kod 47-42, kada Lupice rade parcijalnu seriju od 14-0 i odlaze na, činilo se nedostižnih 56-47. Teške je šuteve u toj seriji pogodila Ivezić, nadovezale su se Babkina, Jurić i Ivanković i Lupice su tu prelomile utakmicu.

Još se jedan ključan trenutak dogodio tijekom zadnje četvrtine, a to je pogodak Semren, gotovo iz “nule”, s istekom napada, preko Sare Krnjić, za 63-56, kada se učinilo da bi Šopron mogao zaprijetiti.

Odlučio se trener gošći na udvajanje i utrajanje Luce Ivanković, no ona je svejedno postigla 8 poena i svojim pasevima otvarala prostor za šut i prodore Ivezić, Dabović, Komplet, Babkinoj i Jurić.

Na kraju je Milica Dabović sa 6 slobodnih bacanja, te Luce Ivanković sa jednim, sigurno privela utakmicu kraju. Semafor na kraju susreta je pokazivao 70:63.

Lupice u MEL-u još nisu slavile protiv euroligaša, zato je ova pobjeda, a ponajviše igra i borbenost, pravi poticaj ekipi, a i poziv publici da u srijedu napuni Trnsko i pomogle Novom Zagrebu da pobijedi Prag u Euroligi i napravi potreban iskorak prema drugom krugu. Bode u oči mali broj asistencija Lupica, ali to samo govori o individualnoj kvaliteti pojedinih igračica, za koju gošće nisu imale rješenja.

Hvala mojim suigračicama, treneru, upravi. Bila je ovo teška utakmica, protiv odličnog protivnika, koju možda nismo odigrale na najvišem nivou, ali smo se borile od prve do zadnje minute i ostvarile zasluženu pobjedu. – rekla je nakon utakmica junakinja pobjede, sa 24 poena najbolji strijelac utakmice, Jelena Ivezić.

Nevjerojatno sam sretna i zahvalna što sam došla u Novi Zagreb. Ovaj tim je na okupu samo 9 dana, a uspjeli smo pobijediti odličan Šopron. Ne smijemo stati, moramo nastaviti ovako, tek smo počeli. – riječi su Eline Babkine, koja se zagrebačkoj publici predstavila u prilično dobrom svjetlu.

Ovo nam je četvrta utakmica u 7 dana, i malo sam je se plašio, što zbog odličnog protivnika, a ponajviše zbog umora. Praktički smo od prošlog petka na putu, kako sam već rekao, 3000 km u kombiju, dvije teške i evo sada još jedna teška utakmica. Međutim, energetski smo bili na fantastičnom nivou, 40 minuta teške borbe protiv protivnika koji ima kvalitetu, što potvrđuje njegovo mjesto u MEL-u, mađarskom prvenstvu, ali i tri pobjede u Euroligi.

Vidljivo je da još nismo uigrani i da na tome trebamo raditi, ali velika borbenost moji igračica, i kvaliteta više koju smo dobili dolaskom Ivezić, Babkine i Semren je, uz standardno dobre Dabović, Ivanković, Buru, Karčić i Jurić, u ovom susretu presudila. Naša obrana u drugom dijelu bila je uporna i gotovo odlična, prisilili smo protivnice na 20 izgubljenih lopti, i u tome je ključ naše pobjede. Naime, protivnik je bolje šutirao, više skakao, više asistirao, ali mi smo bili uporniji u obrani. Sad je vidljivo da smo u prijelaznom roku napravili dobar posao. Čestitke mojim igračicama. Sad ćemo se nastojati kvalitetno pripremiti za utakmicu sa Pragom i dati sve od sebe da i tu utakmicu dobijemo. – rekao je nakon utakmice trener Vladimir Ivanković.