Odigrano 2. kolo VTB lige

Sve su se europske lige već zahuktale, a tako je i s VTB ligom, koja je došla do svog drugog kola. Od hrvatskih igrača najbolje su partije pružili Zoran Planinić i Krešimir Lončar u dresu Khimkija.

Skupina A

U 5 susreta odigranih u skupini A vidjeli smo 3 domaće i 2 gostujuće pobjede. Na domaćem parketu slavili su Donetsk, Lietuvos Rytas i Astana, dok su u gostima pobjede upisali  Khimki i Spartak.

Unics je na domaćem parketu doživio tijesan poraz od odličnog Spartaka iz St. Petersburga. Iako su imali samo jednog dvoznamenkastog igrača Loukasa Mavrokefalidisa koji je postigao 12 poena, gosti su ostvarili pobjedu  51:52. Za poraženu momčad su po 13 poena postigli Terrell Lyday i Charles Eidson, dok je Ian Vougioukas dodao 10. Naš Marko Banić ponovno nije nastupio zbog ozljede. Ova pobjeda te visoko slavlje u prvom kolu nad L. Rytasom su definitivno dokaz da trener Jurij Zdovc radi odličan posao sa svojom ekipom.

Donetsk je ostvario rutiniranu pobjedu nad estonskim Kalevom. Do prve pobjede su ih predvodili bivši NBA igrač Darius Songaila s 13, te D’Or Fischer s 12 poena. Kod Kaleva je jedini raspoložen bio Gary Wilkinson sa 17 poena.

Lietuvos Rytas je nakon smjene trenera (Aleksandra Džikića zamijenio Darius Maskoliunas) poslije početna 2 poraza uspio upisati prvu pobjedu. Iako su nakon prve četvrtine bili u minusu od 14 poena, domaći igrači su se na poluvremenu trgnuli te sjajnom trećom četvrtinom koji su dobili sa 17 razlike uspjeli doći do bodova. Slavili su s 81:70, a imali su čak petoricu dvoznamenkastih. Najefikasniji su bili Steponas Babrauskas s 13 te Reinaldas Seibutis s 12 poena. Kod gostiju je Chester Simmons zabio 31 dok je Omar Thomas dodao  11 poena. Naš Leon Radošević je za 16 minuta postigao 2 poena (šut 1/6) uz 6 skokova.

Ruski Khimki naših Lončara i Planinića je na gostovanju u Poljskoj ubilježio i drugu pobjedu. U Zgorzelecu su bili bolji od domaćeg Turowa 79:86 zahvaljujući odličnoj drugoj četvrtini koji su dobili 15-28. Sergey Monya sa 17 i Kelvin Rivers s 15 poena predvodili su pobjednike, dok su za poražene raspoloženi bili Michal Chylinski koji je postigao 23 poena te Ivan Žigeranović s 22 poena. Lončar je za 12 minuta na parketu postigao 11 poena, dodao 2 skoka te po 1 blokadu i izgubljenu loptu, a Planinić je na terenu proveo 22 minute što je bilo dovoljno za  8 koševa, 3 asista, 2 skoka i 1 izgubljenu loptu.

Kazahstanska Astana je iznenađujuće dobro startala u prvenstvo. Na omjeru su 2-1, a u ovom kolu su nanijeli već drugi poraz vrlo dobroj ekipi ukrajinskog Azovmasha. David Simon je za domaćine postigao 18 poena, a bivši ”vuk” Rawle Marshall 13. Za Ukrajince je Miroslav Raduljica također zabio 13, a prošlogodišnji  član Unicsa Lynn Greer i Kyrylo Natyazhko po 12 poena.

Skupina A, 2. kolo:

Unics – Spartak  51:52
(Lyday 13, Eidson 13, Vougioukas  10; Mavrokefalidis  12)

Donetsk – Kalev  67:46
(Songaila 13, Fischer  12; Wilkinson 17)

L. Rytas – Krasnye Krylia  81:70
(Babrauskas  13, Seibutis  12; Simmons  31, Thomas  11)

Turow – Khimki 79:86
(Chylinski  23, Žigeranović 22; Monya  17, Rivers  15)

Astana – Azovmash 75:72
(Simon  18, Marshall 13; Raduljica 13, Greer, Natyazhko  12)

Skupina B

U skupini B vrijedi izdvojiti domaća slavlja Nymburka, Žalgirisa, CSKA te gostujuće pobjede Nizhny Novgoroda i VEF Rige.

Češki Nymburk je na domaćem parketu slavio protiv ruskog Lokomotiva iz Kubana 81:74 zahvaljujući odličnoj trećoj četvrtini koju su dobili s 31:13 te mu tako nanio drugi prvenstveni poraz. Najzaslužniji za slavlje domaćina bili su Adrian Abrams s 25 te Petr Benda i Drew Naymick s po 12 poena, dok su kod po imenima vrlo dobre ekipe gostiju Aleks Marić i Nick Calathes zabili 16, a Mantas Kalnietis 14 poena.

Žalgiris je u Kaunasu uspio preokrenuti -7 na poluvremenu protiv Triumpha te je na kraju slavio nakon produžetka s 80:76. Do slavlja su ih predvodili Ksistof Lavrinovič koji je postigao 20 koševa,a najviše mu je pomogao Tremmell Darden koji je dodao 16. Za goste je odličan učinak ostvario Yuval Naimy koji je postigao 27 poena. Naši Marko Popović i Mario Delaš su također participirali u pobjedi domaćina. Prvi je za 26 minuta provedenih na parketu zabio 2 poena, ali je imao lošu šutersku večer (dvica 1/2, trica 0/5). Tome je dodao 3 asistencije, 3 izgubljene lopte, 1 osvojenu te 1 skok. Delaš je za 18 minuta postigao 4 poena, imao 2 izgubljene lopte, 1 blokadu i čak 10 skokova, od toga 4 napadačka.

CSKA je u Moskvi  upisao rutinsku pobjedu protiv Eniseya iz Krasnoyarska. U pobjedu 77:52 Drew Nicholas je ugradio 14 poena, a Nenad Krstić 10. Za goste su Aleksey Kotishevskiy i Zabian Dowdell zabili po 10 poena.

Nizhny Novgorod je ostvario  i drugu pobjedu iz dva susreta. Do pobjede u Bjelorusiji protiv Minska predvodili su ih Primož Brezec s 20 te Obadiah Throtter i Dramir Zibirov s 13 poena. Kod poraženih su Aliaksandr Kudrautsau i Pavel Ulyanko ubilježili 17, odnosno 12 poena.

VEF Riga je u Litvi kod Neptunasa ostvarila visoku pobjedu od +26, 60:86. Najučinkovitiji u redovima gostiju bili su E.J. Rowland s 21 poenom, dok su po 13 dodali Kaspars Berzins, Antanas Kavaliauskas i Will Daniels. Martynas Mazeika je kod domaćih jedini bio iznad prosjeka. Ubacio je 19 poena.

Skupina B, 2. kolo:

Nymburk – Lokomotiv  81:74
(Abrams 25, Benda, Naymick 12; Marić, Calathes 16, Kalnietis 14)

Žalgiris – Triumph 80:76 OT
(Lavrinovič  20, Darden  16; Naimy  27)

CSKA – Enisey  77:52
(Nicholas  14, Krstić  10; Kotishveskiy, Dowdell  10)

Minsk – Nizhny Novgorod 66:93
(Kudrautsau  17, Ulyanko  12; Brezec  20, Throtter, Zibirov  13)

Neptunas – VEF Riga 60:86
(Mazeika  19; Rowland  21, Berzins, Daniels, Kavaliauskas  13)

Hrvati u VTB ligi

Marko Popović (Žalgiris) – 26 minuta, 2 poena, 1/2 dvica, 0/5 trica, 3 asistencije, 3 izgubljene lopte, 1 osvojena lopta, 1 skok, val. -2

Mario Delaš (Žalgiris) – 18 minuta, 4 poena, 1/2 dvica, 2/4 slobodna bacanja, 10 skokova, 2 izgubljene lopte, 1 blokada, val. 9

Krešimir Lončar (Khimki) – 12 minuta, 11 poena, 5/7 dvica, 1/2 slobodna bacanja, 2 skoka, 1 izgubljena lopta, 1 blokada, val. 10

Zoran Planinić (Khimki) – 22 minute, 4/7 dvica, 0/1 trica, 1/2 slobodna bacanja, 3 asistencije, 2 skoka, 1 izgubljena lopta, val. 8