Odlična Cedevita, ali Sloukas i Spanoulis na kraju spasili Olympiacos

Četiri utakmice u Euroligi trebale su košarkašima Cedevite da dokažu da mogu. Prvo sebi, a onda i svima ostalima. Nakon dva uzastopna poraza prošli tjedan, prvo od Efesa u Turskoj, pa onda neočekivano “demontiranje” od Zadra u Domu, mnogi su se pitali kako će momčad izgledati u gostima kod aktualnog prvaka Europe. Skepticima su odgovorili na najbolji mogući način, vrlo dobrom utakmicom čiji je pobjednik odlučen u zadnjim sekundama.

[rezultat id=191]

Cedevita je počela s petorkom: Green, Wright, Babić, Šuput i Bilan. Priča prvih 10 minuta definitivno je bila igra iskusnog Spanoulisa koji je u osam i pol minuta na parketu zabio 14 koševa. Unatoč tome, Cedevita je u uvodnim minutama izgledala korektno, sve dok gosti nisu probili zonu. Bilan je u napadu uspijevao doći do pokojeg skoka kraj Papanikolaoua te ponešto i zabiti. Nažalost, krenule su i izgubljene lopte, nakon prve takve je u igru ušao Gelabale, no ipak je nakon prve četvrtine Cedevita imala 7 turnovera. Srećom, domaćini ih nisu sve kaznili, tako da je zaostatak na prvoj pauzi bio 6 koševa (22:16).

U drugoj četvrtini Cedevita je pokazala lice koje bismo češće željeli viđati od njenih igrača u euroligaškim utakmicama. Umjesto da oni gube lopte, prisilili su igrače Olympiacosa na greške u napadu i što je još bitnije, to i naplatili – jednom Wright, jednom Andrić, jednom Gelabale. Spanoulis je dvaput blokiran, jednom pri polaganju, a onda pri pokušaju šuta. Kod domaćih je na nekoliko minuta zavladala i konfuzija u obrani tako da je Andrić više puta bio sam “kao duh”, što je prvi put iskoristio kod koša za izjednačenje (31:31), a kasnije je pogodio tricu u “trening atmosferi”. Tada su Vitamini čak i poveli, 31:33, no nije dugo trajalo. Printezis i Papanikolau su dolazili na liniju slobodnih bacanja, Grcima su ušli neki šutevi, a za kraj poluvremena je Spanoulis zabio svoja prva dva koša u drugoj četvrtini. Na predah se otišlo s 42:35.

U prvih 5 minuta nastavka domaći su zabili svega 6 koševa, a Cedevita u tom periodu 10, od čega dvije trice Greena. Treba reći da je za neutralizaciju napada domaćina uvelike zaslužna lavovski agresivna obrana Cedevite, no treba biti potpuno objektivan i priznati da je domaćinima “curilo” iz koša na sve strane. Ipak, uspijevali su održati prednost pokojom tricom i izlascima na liniju slobodnih bacanja. Nakon 30 minuta rezultat je bio 56: 53.

Posljednju četvrtinu Cedevita je neočekivano otvorila serijom 8-0. Počeo je Car polaganjem, a Šuput i Green su zabili trice za 55:61. Nakon Wrightova koša za 58:65, publika je počela izražavati svoje negodovanje na što su odgovorili Spanoulis i Sloukas tricama te utakmicu vratili u potpunu neizvjesnost koja je trajala do samog kraja. U posljednju minutu ulazi se s prednošću Cedevite 72:74, no košem i pogođenim faulom Sloukasa, domaćini dolaze u vodstvo. Cedevita nije iskoristila napad i 11 sekundi do kraja Wright radi faul na Papanikolauu koji pogađa oba slobodna bacanja za 77:74.

Sloukas onda faulira Sutona koji pogađa prvo bacanje, drugo promašuje, no ipak se ne uspijeva dočepati lopte. Očekivano, Car radi faul na Sloukasu koji pogađa oba bacanja za 79:75. U zadnjih par sekundi išla je Cedevita na tricu, ali obrana Olympiacosa je reagirala, pa je šut bio daleko od preciznoga, tek je Suton uspio pokupiti odbijanac i zabiti za konačnih 79:77.