Hrvatska dominantna protiv Litve

Hrvatska je bila uvjerljiva protiv Litve u posljednjoj pripremnoj utakmici jednih i drugih pred odlazak na Svjetsko prvenstvo u Španjolskoj. Naši košarkaši slavili su s uvjerljivih 94:80 protiv druge momčadi Europe, a atraktivnom i vrlo dobrom igrom na najljepši se mogući način zahvalili preko 7000 navijača u zagrebačkoj Areni.

[rezultat id=571]

Hrvatska je u susret krenula petorkom Oliver Lafayette, Bojan Bogdanović, Krunoslav Simon, Dario Šarić i Ante Tomić. Dok su za Litvu započeli Simas Jasaitis,  Mantas Kalnietis, Mindaugas Kuzminskas, Donatas Motiejunas te Jonas Valanciunas.

Odmah na podbacivanju lopta je došla kod Bogdanovića koji zakucava za 2:0. U sljedećem napadu oduzeli smo loptu, a u kontri poentira Šarić polaganjem. Prvi poen za Litvu postiže Valanciunas koji pogađa prvo slobodno bacanje, drugo promašuje, ali u napadu skače Motiejunas i polaže za 4:3.

Nakon toga igrala je samo Hrvatska. Poveli smo 10:3, a od toga je bilo Šarićevih 8 poena. Seriju Hrvatske nakratko prekida Maciulis dvicom, a onda slijedi još jedan nalet Hrvatske od 11:0 u kojoj Bogdanović postiže sedam poena (dva zakucavanja u nizu i trica). Spomenimo i ozljedu Kalnietisa koji se u jednom pokušaju da prođe loptom između Tomića i Lafayetea zabio desnim ramenom u Antu koji je čvrsto stajao u bloku. Stradala je ključna kost, medicinsko osoblje je odmah imobiliziralo litavčevu ruku, a kako doznajemo, ozljeda je tako teška da neće moći igrati na Svjetskom prvenstvu. Najviša prednost Hrvatske u tom dijelu susreta bila je plus 16 kod rezultata 21:5. Prva četvrtina završila je u korist Hrvatske rezultatom 25:12. Jedina loša stvar za Hrvatsku su tri osobne pogreške Šarića u prvih deset minuta.

Drugu četvrtinu smo uspješno održavali prednost, a tek u posljednjoj minuti našom neopreznošću Litavci smanjuju ispod dvocifrene razlike. Prvo poluvrijeme završava u našu korist s devet poena razlike, rezultatom 47:38.

Hrvatsku predvode Bogdanović s 12 koševa te Šarić s 10 dok u redovima Litve najviše problema našima stvara odlični centar Valanciunas s 14 pogodaka.

Jasmin Repeša

Naši košarkaši poveli su 50:38 nakon trice Šarića, a onda smo stali i dopustili puno agresivnijoj Litvi da serijom 8:2 dođu na samo minus šest nakon samo dvije minute i 20 sekundi igre u trećoj dionici, a nakon minute odmora koju je pozvao Jasmin Repeša i na 52:48. Seriju Litve prekida Bogdanović polaganjem nakon jedne spašene lopte Šarića koji se bacio u aut za njom, a u sljedećem napadu Simon pogađa tricu i opet imamo plus devet. Šarić je napravio svoju četvrtu osobnu, a naši ne posustaju te novom tricom Bogdanovića, a napad potom nakon dobre obrane još jednom Šarića, imamo plus 15, točnije 63:48. Nakon toga nezaustavljivi Bogdanović postiže još tri trice, Simon dodaje jednu dok Litva postiže četiri poena iz slobodnih bacanja te četiri iz igre, a mi vodimo s plus 19 što je najveća prednost do tog trenutka utakmice. Litva je opet bila prisebnije u završnici četvrtine te smanjuje na 75:61.

Loše krećemo i u posljednju dionicu koju Litva otvara serijom 5:2, a bilježimo dvije izgubljene lopte, jednu Maria Hezonje i jednu kapetana Roka Lenija Ukića kojemu je to već treća. Uslijedila je minuta odmora nakon koje Simon postiže dvicu, ali uzvraća Darius Lavrinovic tricom za 79:72. Uzvraća Tomić svojim sedmim košem za novih plus devet. Litva je još jednom uspjela doći na sedam poena razlike, ali nakon toga Luka Žorić dvicom te Damjan Rudež tricom vraćaju na dvocifrenu prednost dvije i pola minute do kraja susreta. Nakon toga oduzimamo loptu Litvi, Žorić ide u kontru a po leđima ga namjerno udara Valanciunas koji zarađuje nesportsku osobnu pogrešku.

Susret je ovdje definitivno bio riješen, a za kraj u posljednja dva napada Hezonja atraktivno zakucava i diže cijelu dvoranu na noge. Slavili smo rezultatom 94:80, dominirali smo u većem dijelu susreta i pokazali da ćemo na Svjetskom prvenstvu imati što reći.

Našu reprezentaciju predvodio je sjajni Bogdanović s 24 poena, četiri osvojene lopte, četiri asistencije te tri skoka, a pogodio je pet trica iz devet pokušaja. Odlični su bili i Šarić s 16 poena te četiri asistencije, Žorić s 12 poena, koliko je zabio i Simon uz sedam skokova. Dvoznamenkast je bio i Rudež s 10 pogodaka. Kod Litve Maciulis 20 koševa, Valanciunas 16.