Odlična večer Žorića, Nocioni ubacio 37 poena u pobjedi nad Barcelonom

U prvom danu posljednjeg kola najboljih šesnaest Eurolige, domaće pobjede su odnijeli Fener protiv Efesa, Lokomotiv protiv Bayerna i Olympiacos u napetoj završnici protiv rivala Panathinaikosa. CSKA je bio bolji od Maccabija, a u utakmici prepunoj rekorda Laboral Kutxa je pobijedila favorite usred Barcelone.

Skupina E

U rasterećenoj utakmici dviju momčadi koje su već ranije ispale iz kombinacija za četvrtfinale, Fenerbahče je u svojoj dvorani s visokih 84:65 porazio Anadolu Efes. Cijeli susret protekao je u dominaciji domaćih igrača, koji su tako najbolje iskoristili izostanak nekoliko vanjskih igrača iz redova gradskog rivala, a među njima i našeg Zorana Planinića. Treneri obaju ekipa također su dali priliku i igračima koji su tokom sezone imali manju minutažu, ali i mladim debitantima – Berk Ugurlu iz redova Fenera te Emircan Kosut iz gostujuće momčadi.

Luka Žorić predvodio je domaći sastav s 20 poena, šest skokova i dvije blokade, a njegova zamjena na poziciji centra Oguz Savas dodao je 18 uz sedam skokova. Bojan Bogdanović ubacio je pet poena i udijelio jednu asistenciju. U gostujućim redovima bolji od ostalih je s 21 poenom bio Duško Savanović.

U utakmici Barcelone i Laboral Kutxe možemo samo pričati o rekordima. Pobjedom u gostima, Kutxa je prekinula Barcelonin rekordni euroligaški niz od 31 uzastopne pobjede na domaćem terenu. Za to je najviše bio zaslužan Andres Nocioni, koji je s 37 poena postavio osobni rekord u Euroligi, što je ujedno i najviše poena jednog igrača ove sezone. Također, to je najviše poena što je neki igrač zabio u gostima kod Barcelone. S druge je strane rekorder postao Juan Carlos Navarro, koji je ubacio svoju 500. tricu karijere. Međutim, ovaj poraz Barceloni ništa ne znači budući da je već imala osigurano prvo mjesto u skupini. Spomenimo još da je to bila i prva europska utakmica u kojoj su korištene Google Glass naočale.

Osim spomenutog Nocionija, kod Kutxe je odličan bio i Fernando San Emeterio s 18 poena. Barcelonu je predvodio Navarro s 25 poena i 5 asistencija, dok je naš Ante Tomić zabio 11 poena. Gotovo 10 minuta igrao je i Mario Hezonja, koji je zabio koš i dva slobodna bacanja.

U grčkom dvoboju Olympiacosa i Panathinaikosa, u napetoj završnici pobjedu je ipak uspjela odnijeti domaća momčad te završiti ovaj dio natjecanja s četvrtom uzastopnom pobjedom. Iako je u utakmicu bolje ušao Panathinaikos i vodio čak na kraju prve tri četvrtine, ipak je uspio pasti u zadnjoj. Ovo je bio dvoboj za treće mjesto u skupini, koje je sada pripalo Olympiacosu.

Kod domaćih su najbolji bili Bryant Dunston i Kostas Sloukas, obojica s 12 poena, dok je kod Panathinaikosa najbolji bio Loukas Mavrokefalidis sa 17 poena. Naš Roko Ukić je za 17 minuta zabio 6 poena i udijelio 2 asistencije.

Rezultati:

Fenerbahče Ulker – Anadolu Efes 84:65 (Žorić 20 p, 6 sk, Savas 18 p, 7 sk; Savanović 21 p)

Barcelona – Laboral Kutxa 86:97 (Navarro 25 p, 5 as ; Nocioni 37 p, San Emeterio 18 p)

Olympiacos – Panathinaikos 68:65 (Dunston 12 p, Sloukas 12 p ; Mavrokefalidis 17 p)

Poredak: 1. Barcelona 12-2, 2. Armani 10-3, 3. Olympiacos 8-6, 4. Panathinaikos 7-7, 5. Fenerbahče 6-8, 6. Unicaja 5-8, 7. Laboral 5-9, 8. Efes 2-12

Skupina F

Ruski Lokomotiv Kuban pobjedom je nad minhenskim Bayernom održao šansu za prolazak u četvrtfinale i s nestrpljenjem čekaju sutrašnji rezultat iz dvoboja Galatasaraya i Partizana, gdje ih u četvrtfinale gura pobjeda beogradskog sastava. Kako su izgledale prve tri četvrtine činilo se da će sastav iz Krasnodara doći do lagane pobjede, ali Bavarci se poput prave njemačke momčadi ne predaju i na krilima Nihada Đedovića stižu na 74:72 tri minute prije kraja. Domaćin je ipak više motiviran za pobjedu i do kraja susreta ne dopuštaju više približavanje Bayerna te sa 84:75 stižu do sedme pobjede u drugom krugu.

Derrick Brown i Kruno Simon su s po 18 poena predvodili domaćina, a popularni Đuks je nadodao četiri skoka, tri dodavanja i ukradenu loptu. Najbolji strijelac Bayerna je sa 16 poena bio Đedović.

U utakmici između Maccabija i CSKA-a, koja niti jednoj momčadi nije bila od nekog većeg značaja, pobjedu su odnijeli Rusi. Sada se nalaze na prvom mjestu u skupini i tamo će ostati samo ako Real izgubi od Žalgirisa. S druge strane, Maccabi će sigurno ostati na trećem mjestu i u doigravanju igrati protiv Milana. Budući da su obje momčadi igrale bez nekog pritiska, utakmica je bila zanimljiva sve do zadnje minute, kada je čak dvaput došlo do izjednačenja, ali CSKA je bio bolji u samoj završnici.

Kod domaćih je najbolji bio Tyrese Rice s 15 poena i 7 asistencija, a pratili su ga David Blu i Sylven Landesberg s jednim, odnosno dva poena manje. Rusima je najbolji bio Aaron Jackson s 18 poena, a dvoznamenkasti su još bili i Sonny Weems  s 14 te Sasha Kaun s 12 poena.

Rezultati:

Lokomotiv Kuban – Bayern Munchen 84:75 (Brown 18 p, Simon 18 p; Đedović 16 p)

Maccabi – CSKA 76:81 (Rice 15 p, 7 as ; Weems 14 p)

Poredak: 1. CSKA 12-2, 2. Real 11-2, 3. Maccabi 8-6, 4. Lokomotiv 7-6, 5. Galatasaray 6-7, 6. Bayern 5-9, 7. Partizan 4-9, 8. Žalgiris 1-12