OI (M): Rusija tijesno do brončane medalje

Košarkaška reprezentacija Rusije došla je do svoje prve medalje na Olimpijskim igrama, svladali su Argentinu u utakmici za treće mjesto i tako došli do brončane medalje.

Argentina – Rusija 77:81 (20:19, 38:40, 57:61)

Argentina: Ginobili 21, Nocioni 16, Delfino 15, Scola 11, L. Gutierrez 6, Campazzo 3, Prigioni 3, J. Gutierrez 2
Rusija: Shved 25, Kirilenko 20, Fridzon 19, Khryapa 9, Kaun 6, Monya 2

Kao što se moglo očekivati, utakmica je stalno bila izjednačena i niti jedna ekipa se nije uspjela odvojiti na neku značajniju prednost. Nešto bolje su susret otvorili Rusi koji nakon tri minute imaju prednost 10:4, ali nije to dugo trajalo te Argentina za tri minute prelazi u vodstvo. Ekipe su nastavile u tom ritmu, svaka je momčad nakratko bila u vodstvu i odmah od početka se vidjelo da je ovo dvoboj dvije veoma izjednačene ekipe i da će se rješavati u posljednjim trenutcima susreta.

Argentina na početku druge četvrtine odlazi na 6 poena prednosti, ali Rusija u sljedeća dva napada pogađa dvije trice i odmah vraća stvari “na početak”. Identična situacija dogodila se i par minuta kasnije, Rusija odlazi na 6 poena prednosti, a Argentina pogađa dvije uzastopne trice. Na veliki odmor otišlo se s prednošću Rusije od dva poena.

Igralo se koš na koš sve do pred kraj treće četvrtine kada Rusija odlazi na 11 poena prednosti, ali Argentina nakon minute odmora vraća svoj ritam i do kraja posljednje četvrtine smanjuje zaostatak na četiri poena. U posljednjoj četvrtini također su obje momčadi imale vodstvo, ali ono nije dugo trajalo. Prvo Manu Ginobili tri minute prije kraja pogađa tricu za 72:71 vodstvo Argentine, a zatim se koševi iduće dvije minute postižu samo sa slobodnih bacanja.

U zadnjoj minutu ponovno Ginobili postiže koš, ovoga puta lijepo polaganje, i Argentina ponovno odlazi na jedan poen prednosti, ali tada Aleksej Shved u maniri najvećeg rutinera pogađa tricu za 79:77. U sljedećem je napadu Nocioni promašio tricu, a zatim je došlo do velike gužve u kojoj nitko nije uspio kontrolirati lopti nekoliko sekundi, da bi na kraju Fridzon na asistenciju Shveda postigao polaganje za 81:77, čime je susret završen i Rusija je slavila svoju prvu olimpijsku medalju u košarci.

Kod Rusa su samo šestorica igrača postigla poene, a najbolji je bio Shved s 25 poena, a tome je pridodao i 7 asistencija te 5 skokova. Kirilenko je ubacio 20 poena, a Fridzon 19. Poražene je predvodio Ginobili s 21 poenom, dok je 16 poena ubacio Nocioni.

Preostala je još samo jedna utakmica na olimpijskom turniru, od 16 sati dvoboj za zlatnu medalju započet će Sjedinjene Američke Države i Španjolska.