OI (Ž): Francuska izborila finale protiv SAD-a

Ženski turnir u košarci na Olimpijskim igrama u Londonu bliži se kraju. Danas se igraju polufinale utakmice, a prve su finale izborile košarkašice Sjedinjenih Američkih Država. Navečer su saznale i svoje protivnice, a to su košarkašice Francuske.

Australija – SAD 73:86 (22:20, 47:43, 59:65)

Australija: Cambage 19, Jackson 14, Harrower 12, O’Hea 10, Batkovic 6, Richards 5, Jarry 5, Snell 2
SAD: Charles 14, Taurasi 14, Bird 13, Moore 9, Augustus 8, Catchings 7, Parker 7, Whalen 6, Fowles 4, McCoughtry 4

Australija je bila bolja ekipa u prvom poluvremenu, koje je riješila u svoju korist, i slutilo je da bi moglo doći do iznenađenja. Međutim, u drugom poluvremenu Taurasi i Charles uzele su inicijativu i stvari stavile na svoje mjesto.

Povela je Amerika, ali su se u vrlo izjednačenoj igri obje ekipe smjenjivale u vodstvu s koš-dva razlike. Pred kraj prve četvrtine Australija je koševima svoje najefikasnije igračice, i najefikasnije igračice utakmice, Cambage došla u vodstvo i četvrtinu završila prednošću 22:20.

Cijelu drugu četvrtinu Australija je bila u vodstvu, SAD je uspjela preko Catchings izjednačiti rezultat na 32:32, ali to je bilo sve jer je raspoložena Cambage nemilosrdno punila koš Amerikanki i prvo poluvrijeme je završilo prednošću Australije 47:43.

SAD su na početku treće četvrtine izjednačile košem Jackson na 48:48 i bile u vodstvu sve do 4 minute prije isteka ovog dijela utakmice kada je Batkovic dovela Australiju u vodstvo 56:55. Mnogo boljom i angažiranijom igrom Amerikanke su rezultat preokrenule u svoju korist 65:59.

U istom tempu i nadmoći Amerikanke su odigrale i četvrtu četvrtinu, a točku na i stavila je Taurasi iz dva slobodna bacanja i postavila konačan rezultat 86:73.

Prednost iz prvog poluvremena Australke nisu uspjele sačuvati, imale su previše tehničkih pogrešaka, odnosno izgubljenih lopti (20), što nije moglo rezultirati povoljnim ishodom jer su iskusne i fizički spremnije Amerikanke znale iskoristiti svaku pogrešku.

Kod Australije efikasne su bile Cambage (19), Jackson (14) i Harrower (12), a SAD su predvodile Taurasi i Charles s po 14 koševa i Bird (13). Double-double učinak postigle su dvije igračice. Na strani Australije Jackson (14 koševa i čak 17 skokova), te kod Amerikanki Charles (14 koševa i 10 skokova).

Rusija – Francuska 64:81 (15:24, 31:38, 51:59)

Rusija: Danilochkina 13, Hammon 13, Kuzina 8, Vieru 8, Zhedik 7, Vodopyanova 6, Belyakova 5, Petrakova 3, Grishaeva 3
Francuska: Lawson-Wade 18, Gomis 15, Gruda 11, Dumerc 11,Yacoubou 10, Miyem 10,Ndongue 4, Godin 2

Francuska je drugi finalist košarkaškog turnira za žene na Olimpijskim igrama u Londonu, a izborile su ga uvjerljivom pobjedom nad Ruskinjama 81:64.

Utakmica je započela odličnom serijom Francuske od 8:0 i dok su se Ruskinje snašle i preko naturalizirane Amerikanke Becky Hammon pokušale stići rezultat danas raspoložena Edwige Lawson-Wade odlično je asistirala i tricom završila prvu četvrtinu rezultatom 24:15.

Nikakve neizvjesnosti nije bilo ni u drugoj četvrtini. Lawson-Wade je s dvije trice zaredom rezultat odvela na 13 koševa razlike, Danilochkina i Hammon pokušavale stići, no na odmor se otišlo s prednošću Francuske 38:31.

Treću četvrtinu dobile su Ruskinje 21:20. U nekoliko navrata došle su samo do dva-tri koša razlike (40:42, 45:48 i 50:53), ali je onda Dumerc tricom u zadnjim sekundama treće četvrtine povisila rezultat na pristojnu razliku od 8 koševa (59:51).

U zadnjoj četvrtini utakmice Francuskinje su samo potvrdile svoju nadmoć nad Ruskinjama. Efikasna Lawson-Wade nastavila je pogađati trice i slobodna bacanja pa je rezultatska prednost neprestano rasla sve do 20 koševa razlike, 4 minute do kraja – 76:56 za Francuskinje, koje su potom rutinski utakmicu privele kraju i izborile finale s Amerikankama.

Najefikasnije igračice utakmice bile su kod Francuske Edwige Lawson-Wade (18) i Emilie Gomis (15), a kod Rusije Alena Danilochkina i Becky Hammon s po 13 koševa. Po pet asistencija imale su Lawson-Wade (Francuska) i Hammon (Rusija), a najviše skokova, po osam, Natalya Vieru (Rusija) i Sandrine Gruda (Francuska).