Eurocup: Oproštaj Cedevite od Europe

Par dana nakon velike pobjede nad Barcelonom u domaćem prvenstvu, košarkaši španjolske Gran Canarije novim slavljem nad Cedevitom osigurali su prolazak u četvrtfinale Eurokupa.

Herbalife Gran Canaria – Cedevita Zagreb 75:72 (16:19; 40:39; 61:56)

Zadatak sustizanja zaostatka od osam koševa iz prve utakmice na trenutke je izgledao izvedivo. Košarkaši zagrebačke Cedevite dobro su otvorili utakmicu, kao i u prvom međusobnom susretu, te polaganjem Nemanje Gordića (6p, 2sk) minutu prije kraja prve dionice dolaze do prednosti od 6 koševa – 9:15.

Nažalost, domaći igrači preko Kylea Kurica već u sljedećoj minuti sustižu prednost Cedevite, a koševima Brada Newleyja početkom druge dionice i preuzimaju prednost. Igra Zagrepčana se do kraja četvrtine bazirala na koševima Roka Ukića i Stanka Baraća koji dvije minute prije poluvremena zabija koš i dodatno slobodno bacanje za vraćanje minimalne prednosti – 34:35. No, vrlo brzo Gran Canarija vraća prednost na svoju stranu zaključivši prvo poluvrijeme rezultatom 40:39.

Nada se ponovno javlja početkom drugog poluvremena kad Cedevita serijom 8:2 u prve tri minute treće četvrtine odlazi na +5. Međutim, ni to nije dugo potrajalo. Kao ni vodstvo u koje je zagrebačku momčad doveo Fran Pilepić slobodnim bacanjima pet minuta prije samog kraja utakmice. Španjolci zaostatak dostižu serijom 8:0 i u potpunosti prelamaju utakmicu u svoju korist.

Rekao sam da nismo još u stanju koje je neophodno da bi se prošle ovakve utakmice, ovakvi protivnici i da bi se otišlo do kraja. Tjelesno nismo na nivou super atletskih i super spremnih ekipa. To je razlog zašto imamo propadanja tijekom utakmice i zašto onda dolazi malo i do nervoze i razbija se timsko jedinstvo. Normalno, svaka tjelesna potpuna nespremnost odražava se i na mentalnu i u tom momentu dolazi do određenih poena. Trudili su se dečki, no ja mislim da smo u obje utakmice mogli bolje. Čestitam Gran Canariji na zasluženom prolazu dalje. Mi smo svoju šansu propustili, no imamo pred nama sljedeće izazove. Prije svega u ABA ligi završiti na što boljoj poziciji i pokušati podići formu, kvalitetu igre i kvalitetu igre igrača pojedinačno, što nam je krucijalno da igrači mogu stajati na parketu u dobrom intenzitetu, s dobrom koncentracijom i onda očekivati nešto ozbiljnije“, izjavio je trener Cedevite Jasmin Repeša nakon susreta.

U redovima Cedevite najučinkovitiji je bio Stanko Barać s 13 koševa i 4 skokova. Roko Ukić postigao je 11 koševa, pridodavši tome 7 asistencija i 2 skoka. Jedini preostali dvoznamenkasti Vitamin bio je Tomislav Zubčić s 10 poena i 4 skoka.

Igrali smo bolje nego u prvoj utakmici, no nije bilo dovoljno“, dodao je kapetan Roko Ukić nakon utakmice. “Na kraju smo malo energetski pali i to nas je koštalo možda završnog momenta da bi mogli preokrenuti utakmicu. Nismo igrali lošu utakmicu, no ipak je osam razlike bila dosta velika razlika za uhvatiti. Možda nam je to podsvjesno bilo u glavi i eto, nije bilo dovoljno. Idemo se sada dalje skoncentrirati na ABA ligu i to je to.

U gostujućem sastavu odličnu predstavu pružio je Kyle Kuric s 20 koševa (šut 7/9, 3/5 za tricu), Newley je pridodao 15, a Ian O’Leary 13 poena.