Panathinaikos bolji od Zvezde, Vitoria bez većih problema protiv Rytasa

Nakon što su u jučerašnjem dvoboju snage odmjerile dvije najbolje plasirane ekipe skupine D, na red su došle i ostale četiri momčadi u grupi. Panathinaikos je u Ateni dočekao Crvenu zvezdu, a Laboral Kutxa Vitoria sastav Lietuvosa Rytasa.

Panathinaikos – Crvena zvezda Telekom 69:63 (20:21; 37:34; 52:48)

Ramel Curry 16, Gist 15 p; Nelson 16p, Katić 13

U sklopu osmog kola Eurolige, Panathinaikos, koji se nalazi na omjeru od četiri pobjede i isto toliko poraza dočekao je srpskog predstavnika, ekipu Crvene zvezde koja je u dosadašnjim izdanjima uspjela doći do dvije pobjede. U prvoj utakmici ove dvije momčadi slavio je grčki sastav rezultatom 90:86, u dosta izjednačenoj utakmici s raspoloženim napadima na obje strane.

U prvom poluvremenu gledali smo, kao i u prvom dvoboju, izjednačenu košarku u kojoj je domaći sastav bolje šutirao za tri poena i uspijevao češće doći na liniju za slobodna bacanja, dok su gosti to nadoknadili dominacijom u skoku i kvalitetnim šutom za dva poena. Na poluvrijeme se otišlo pri rezultatu 37:34.

Niti u nastavku se domaćin ne uspijeva odvojiti i slomiti otpor izabranika Dejana Radonjića. Četiri minute do kraja Zvezda dolazi do prednosti pri rezultati 59:61, ali tada Panathinaikos radi seriju, odlično igraju obranu i praktički do samog kraja ne dopuštaju Zvezdi da postigne poene. Utakmica završava rezultatom 67:63, a igrači Zvezde mogu žaliti za propuštenim prilikama i moraju poraditi na izgubljenim loptama, koji su u ovom dvoboju imali čak 20.

James Gist, s 15 poena, pet skokova, 3 blokade i po dvi asistencije i ukradene lopte odigrao je fenomenalno i nosio sastav do pobjede. Hrvatski reprezentativac Roko Ukić za skoro 30 minuta na terenu odigrao je solidno, ubacio četiri poena, podijelio pet asistencija te ukrao i izgubio dvije lopte.

S druge strane DeMarcus Nelson bio je najbolji pojedinac Zvezde sa 16 poena i po pet skokova i asistencija, dok je Boban Marjanović upisao osam koševa i uhvatio devet skokova.

U sljedećem kolu Panathinaikos gostuje kod Lokomotiv Kubana, a Zvezda će na svome terenu odmjeriti snage s  Laboral Kutxa Vitoriom.

Laboral Kutxa Vitoria – Lietuvos Rytas 79:63 (18:17; 30:38; 53:49)

Hamilton 17 p, San Emeterio 12 p; Songaila 14 p

Pred više od 10 000 gledatelja, Laboral je dočekao Lietuvos Rytas, ekipu koju su u prvom susretu prilično lagano, na gostujućem terenu svladali s 20 poena razlike. U uzvratu Laboral dolazi do nove pobjede uništivši protivnika u nastavku i za sada ima omjer od pet pobjeda i tri poraza, a litvanski predstavnik tek pobjedu na otvaranju natjecanja, nakon čega su nanizali sedam uzastopnih poraza.

S obzirom na katastrofalnu formu litvanskog predstavnika i poprilično brojno gledalište bilo je za očekivati kako će domaći sastav od samog početka pokušati preuzeti kontrolu nad susretom i stvarati prednost dovoljnu za miran završetak, ali to se nije dogodilo. Nakon izjednačenog prvog razdoblja, gosti su puno bolje odreagirali u nastavku i na poluvrijeme otišli s osam poena prednosti.

U nastavku se gosti bude, preuzimaju kontrolu nad utakmicom i serijom 17:4 prelaze u vodstvo, te treći period rješavaju u svoju koristi rezultatom 23:11. U zadnjih deset minuta nastavlja domaći sastav mljeti protivnika, odvajaju se na 14 poena razlike pet minuta prije kraja i osiguravaju važnu pobjedu.Više asistencija izabranika Sergija Scariola, dominacija u skoku i očajan šuta za tri poena gostiju bili su ključ ovog dvoboja.

Lamont Hamilton nosio je momčad do pobjede sa 17 poena i pet skokova, a pridružili su mu se Fernando San Emeterio, 12 poena  i pet uhvaćenih lopti i  Walter Hodge s osam poena i tri asistencije.

Kod gostiju s 14 poena istaknuo se Darius Songaila, a solidno je odreagirao i Zabina Dowdell, zabilježevši 10 poena i po dva skoka, asistencije, ukradene i izgubljene lopte.

U devetom kolu Laboral će na gostovanje kod Crvene Zvezde, dok će Lietuvos Rytas prekid negativne serije tražiti na vrućem terenu Maccabija.