Petorica hrvatskih igrača na NBA parketima

Još jednu laganu pobjedu upisali su Indiana Pacersi (27-14) protiv New York Knicksa (10-31) rezultatom 106-121 i tako ostvarili osmu pobjedu iz deset utakmica. I prije utakmice gosti su bili favoriti i to su potvrdili odličnom igrom na oba kraja terena. U napadu su dobro kružili s loptom i obrana Knicksa nije jednostavno stigla sve zatvoriti budući da su Pacersi mogli zabiti na više načina. Uz odličnu timsku kemiju, posjeduju i veliki broj solidnih rotacijskih igrača koji mogu napasti ili kreirati poene drugima. U obrani su više pažnje usmjerili na čuvanje trice i perimetra s obzirom da New York, lišen ozljedama, jednostavno nema visokog igrača koji može biti prijetnja u reketu, te su svoj napad bazirali na ulazima bekova i bacanjem povratnih na liniju 7,24. Domantas Sabonis iskoristio je manjak opcija pod košem Knicksa i ostvario doubledouble učinak (22 poena i 15 skokova) dok je Victor Oladipo dodao 19 poena uz 6 asistencija. Oba hrvatska igrača odigrali su vrlo dobru utakmicu u različitim momčadskim ulogama. Bojan Bogdanović ponovno je startao i za 26 minuta ubacio 15 poena (5/12 iz igre, 2/2 slobodna, 2/7 dvica i 3/5 trica) dodavši tome 2 skoka i po 1 asistenciju ukradenu i izgubljenu loptu. Njegov šut za tri poena i odlično kretanje bez lopte daju dodatnu opasnost u Indianinom napadu dok na drugoj strani parketa daje svoj maksimum i sve je bolji defanzivac na lopti. Za razliku od Bojana, Mario Hezonja ulazi s klupe i ovaj put je donio nešto energije svojim ulaskom, nešto što bi moglo biti njegova uloga u ovoj momčadi. Za 30 minuta ubacio je 10 poena (šut iz igre 4/12, 1/2 slobodna, 3/8 dvica, 1/4 trica), uhvatio 6 skokova, podijelio 2 asistencije uz 5 ukradenih lopti. Osim Hezonje, Emmanuel Mudiay ubacio je 21 poen za domaćine kojima je ovo 9 poraz u 10 utakmica i taj će niz probati prekinuti iduću utakmicu kada im u goste dolazi Philadephija 76ers. Indiana pak dočekuje Phoenix Sunse.

Nova mlada senzacija lige Luka Dončić i Dallas Mavericksi (20-22) spretno i sretno su se izvukli na gostovanju kod Minnesote Timberwolves (20-22) i izvukli pobjedu 115:119. Prekinuli su tako niz Wolvesa od 3 pobjede i obje ekipe se još bore za ulaz u doigravanje. Iako je Dallas oslabljen ozljedama (Dennis Smith Jr.) i u silaznoj putanji što se forme tiče, domaći nisu nikako mogli okrenuti utakmicu u svoju korist. A nije da nisu imali priliku. Povratak Derricka Rosea u rotaciju donio je osvježenje u njihovoj igri, posebno kada bi se starteri odmarali. Ali upravo je tu bio najveći problem Wolvesa, jer kad bi startna postava zasjela na klupu, Dallas bi se bez problema obračunao s njihovim rezervama i održavao prednost. J.J. Barea iako u veteranskim godinama (34 su mu na leđima) igra sjajno ove sezone i diktira igru svoje momčadi, pronalazeći uvijek najbolja rješenja (utakmicu završio sa 16 poena i 7 asista za 22 minute). Wolvesi su imali šansu na kraju utakmice, ali su usporili napad i tražili Townsa u postu koji bi zatim igrao 1 na 1 dok bi većina ostalih igrača bila statična. U obrani nisu uspjeli pokriti Dončića koji je zabijao na različite načine, ulazima, tricom, poludistancom, a uz to zabijao i kad je trebalo. Ključnom tricom za 115:117 23 sekunde do kraja donio je pobjedu svojoj momčadi jer u idućem napadu Minnesota nije uspjela zabiti i priči je tu bio kraj. Utakmicu je završio s 29 poena i 12 asistencija dok je kod domaćih najbolji bio Karl-Anthony Towns s 30 poena i 11 uhvaćenih skokova. Dario Šarić nažalost nije se proslavio i utakmicu je završio bez poena (0/5 iz igre) uz 4 skoka i po 1 dodavanje i izgubljenu loptu. Priliku za podići formu imat će već noćas kada dočekuju još jedne konkurente za doigravanje, New Orleans Pelicanse. Mavericksi slijedeću utakmicu igraju u noći s nedjelje na ponedjeljak doma protiv aktualnih prvaka Golden State Warriorsa.

James Harden i Houston Rocketsi (24-17) potvrđuju svoju formu i nakon vrlo lošeg ulaska u sezonu vraćaju se na mjesto koje im i pripada, a to je u doigravanje. Cavsi (8-35) nisu bili prijetnja i utakmicu su dobili praktički u prvom poluvremenu kada je razlika bila i oko dvadeset poena, da bi na kraju rezultat glasio 141:113. Obrana Cavsa curila je na sve strane, a kada su ušle rezerve, nakon što je utakmica riješena, više nije bilo ni toliko bitno. Rocketsi su ispalili čak 52 trice (zabili 20) i imali samo 28 asistencija na 89 uzetih šuteva što dovoljno govori koliko igraju kroz izolacije i Hardenove herojske pothvate. Aktualni MVP upisao je još jedan triple-double u sezoni (ukupno ih ima 6 i drži 3. mjesto iza SimmonsaWestbrooka) s 43 poena, 10 skokova i 12 asistencija, a najbolju podršku imao je u Clintu Capeli, koji je dodao 19 poena. Cleveland i dalje drži najgori omjer u ligi te im ova sezona treba već ući u zaborav i već sad planirati što nakon nje. Ante Žižić odlično je iskoristio priliku i povećanu minutažu zabivši 18 poena (6/8 iz igre, 6/6 slobodna bacanja) uz 8 skokova i 2 ukradene lopte za 24 minute. Osim što je bio najbolji strijelac Cavsa, Žižić je izgledao dosta dobro nakon nekoliko sitnih ozljeda koje su ga nedavno zadesile i nadamo se da će ovakve nastupe pružati i u važnijim minutama i utakmicama u kontinuitetu. Iduću utakmicu idu na gostovanje kod Los Angeles Lakersa, dok Houston čeka gostovanje na istoku kod Orlando Magica.

Za kraj idemo u Salt Lake City gdje su domaći Utah Jazzeri dočekali oslabljene Los Angeles Lakerse. Kao i ostalih 14 momčadi na zapadu (ne računajući naravno Sunse) i ove dvije se bore za doigravanje i ulazak među 8 najboljih. Pa ipak borbu nisu vidjeli, bar ne sa strane gostiju i Jazz je lagano došao do pobjede 113:95. Sjajnom obranom ostavili su Lakerse na mizernih 36% šuta iz igre (37/103) uz samo 19% za tricu (5/27) te im tako nisu ni dali da se vrate u utakmicu. Odličnom drugom četvrtinom (dobili 30:15) napravili su razliku i na poluvrijeme otišli s +20 (62-41). U zadnje vrijeme sve bolje igraju i postaju sve opasnija ekipa koja bi se mogla ušuljati na sedmo ili osmo mjesto. Iako im nedostaju čak tri razigravača, prošlogodišnji rookie godine Donovan Mitchell odradio je odličan posao s loptom u rukama i s njim kao glavnim dirigentom Utah nije imala problema. Štoviše, Mithcell je ubacio 33 poena uz 9 asistencija i potvrdio sve bolju formu i nakon dosta lošeg ulaska u sezonu, u zadnjih nekoliko utakmica ne može promašiti. Zato Lakersi nisu izgledali nimalo dobro, kako u obrani tako u napadu. Vjerojatno svi željno iščekuju povratak Jamesa kako energetski tako i na terenu. Jednostavno djeluju nezainteresirano i nikako da se ova mlada jezgra uštima i dohvati pobjednički kolosijek. Ali zato Ivica Zubac nastavlja dobro iskorištavati povećanu minutažu baš kao i kolega mu Žižić. Za 14 minuta ubacio je 10 poena (4/10 iz igre, 2/2 slobodna) zajedno s 5 skokova, asistencijom i blokadom. Posebno dobru rolu odradio je u drugoj četvrtini, kada je donio malo osvježenja u obrani svojim rotacijama i izlascima na šut, dok su ga u napadu suigrači redovito tražili na rollanju nakon picka. Uz Zubca, veteran Michael Beasley zabio je 17 poena, najviše kod gostiju koji će nakon ove utakmice na dvoboj s Cavsima, a Utah dočekuje Chicago Bulllse.