Petrović na klupi Cedevite startao s porazom

Cedevita nije uspjela iznenaditi moćni Efes ni s novim trenerom na klupi. Aco Petrović je tako startao s porazom koji ne spada u sferu tragičnih, ali kao i svaki poraz, ni ovaj nije ugodan. Loši periodi igre i odlična šuterska večer gostujućih bekova bili su previše za zagrebačku momčad.

Cedevita – Anadolu Efes 73:81 (24:21, 35:44, 55:59)

Dobro je počela prva četvrtina za domaću momčad. Otvorio je Bracy Wright tricom pa dvicom. Igrala se brza i efikasna košarka s puno šuteva s vanjskih pozicija. Tricom Gelabalea otišla je Cedevita na 10:6 i to je bila njihova najveća prednost do tada. Green je odlično razigravao svoje suigrače i Cedevita je izgledala jako dobro tijekom cijele četvrtine. Probleme je stvarao Shipp koji je zabio 6 poena u prvoj dionice igre. Tricom Gelabalea u zadnjoj sekundi napada Zagrepčani bježe na 17:11, ali na drugoj strani također tricom odgovara srpski internacionalac u redovima Efesa Duško Savanović. Pred sam kraj četvrtine u igru je ušao i Jordan Farmar koji se odmah upisao na listu strijelaca. Priliku u turskoj momčadi dobio je i naš Stanko Barać koji se vratio nakon mjesec dana pauze zbog operacije lakta. Izvanredna je bila trica Cedevite u prvoj četvrtini i od četiri pokušaja zabili su četiri trice. Četvrtina je završila 24:21 u korist domaće momčadi.

Druga četvrtina počela je s dvije serije; prvo je Efes napravio 0-4, a zatim je Cedevita vratila istom mjerom. Još jednom tricom Francuza Gelabalea s velike udaljenosti i s istekom napada odvojili su se domaćini ponovo na plus 5. Neprepoznatljivog Bilana zamijenio je Lukša Andrić koji je odigrao dobru rolu. Andrić je na kraju poluvremena bio na solidnih 7 poena. Unatoč borbenoj i dobroj obrani Cedevite, gosti su bili strašno precizni s vanjskih pozicija što i nije čudo kada u momčadi imate igrače poput Lucasa, Vujačića i Farmara. Upravo je Vujačić pogodio za plus 5 Efesa. Kako se približavalo poluvrijeme, koncentracija Cedevite je padala i to je iskoristio ponajviše Farmar koji se do kraja razigrao, a njegovim košem u zadnjoj sekundi odveo je Efes na velikih 9 poena razlike.

Otvorio je treću četvrtinu Efes s dvije trice, a strijelci su bili Vujačić i Shipp. Bili su gosti iz Istanbula u tim trenutcima na nevjerojatnih 75% za tri poena. Mini-seriju gostiju na trenutak prekida Wright, ali na drugoj strani zakucavanjem Erdena prednost gostiju se vraća na plus 15. Aco Petrović bio je primoran pozvati minutu odmora kako bi smirio svoje igrače i upravo je to i postigao. Isforsiranom tricom Wright budi domaće igrače, nakon čega zakucava Bilan, a seriju nastavlja Lukša Andrić na asistenciju Vlade Ilijevskog. Seriju Cedevite zaustavlja Erden pogođenim jednim slobodnim bacanjem. Nije to zbunilo Cedevitu koja je nastavila zabijati sa svih pozicija; još jednom fantastičnom tricom Wright spušta razliku na samo minus 5. Odličnu četvrtinu završio je Ilijevski s linije za slobodna bacanja i vratio svoju ekipu u sami egal.

Andrić je uhvatio promašaj Ilijevskog i smanjio na samo minus 2 te vraća potpunu neizvjesnost u utakmicu na početku posljednje dionice igre. Brzo se Efes oporavlja i preko Baraća, Farmara i Gonluma odlaze ponovo na velikih plus 10. Gelabale i Wright po tko zna koji put u ovoj utakmici vraćaju Cedevitu u utakmicu. Konstantno je Cedevita bila blizu, ali nikako nisu uspjeli do kraja slomiti Efes i prebaciti prednost na svoju stranu. U zadnje dvije minute ušlo se s rezultatom 70:75 za goste iz Istanbula. Erden polaže za plus 7 i činilo se kako se utakmica prelomila. Ipak, u sljedećem napadu Ilijevski postiže novu tricu i vraća kakvu takvu nadu momčadi iz Zagreba, ali na tome je samo i ostalo. Vujačiću izlazi lopta iz obruča, ali Erden je uhvatio skok, a iz novog napada Farmar polaže za novih plus 6. Ilijevski je logično preuzeo odgovornost, ali je nažalost promašio. Bacanjima Savanovića Efes potvrđuje pobjedu. Utakmica je završila rezultatom 73:81.

Cedevita je odigrala dobru utakmicu, ali loše zatvaranje druge četvrtine i otvaranje treće koštalo ih je pobjede u ovoj utakmici. Bili su u konstantnom zaostatku i nisu imali snage da do kraja preokrenu rezultat. Efes je s ovom pobjedom osigurao drugi krug natjecanja. U sljedećem kolu Cedevita doma igra protiv Olympicosa dok Efes doma dočekuje španjolsku Caju Laboral.