ALBA preokretom do pobjede, Maccabi u posljednjim sekundama

U 2. kolu euroligaške skupine B danas su u oba susreta tijesno slavili domaćini – Maccabi iz Tel Aviva i berlinska ALBA. Još jučer, košarkaši Unicaje, koje trenira hrvatski stručnjak Jasmin Repeša, kao gosti su pobijedili poljski Prokom iz Gdynije sa 77-75.

Skupina B

[rezultat id=140]

Nakon što su prošli tjedan u Malagi poraženi od Maccabija, Repešini su košarkaši u Poljskoj došli do prve ovosezonske pobjede u najjačem europskom klupskom natjecanju. Andalužani su bili bolji tijekom većeg dijela prvog poluvremena, u drugoj su četvrtini u dva navrata imali i plus 13, ali na odmor su otišli sa samo šest poena prednosti (45-39). Domaćima je u prvom dijelu velike probleme stvarao hrvatski centar Luka Žorić koji je skupio čak pet blokada.

U nastavku su Poljaci dostigli prednost Unicaje i većim dijelom drugog poluvremena je utakmica bila izjednačena. U neizvjesnoj su završnici gosti ipak pokazali više spretnosti i odnijeli vrijednu pobjedu.

Najefikasniji je kod Unicaje s 18 poena bio Marcus Williams. Naš Krunoslav Simon je utakmicu završio s osam poena, šest skokova i dvije asistencije. Na parketu je proveo 30 minuta, za dva poena je gađao 3-6, trice 0-4, a slobodna bacanja 2-2. Žorić je igrao 20 minuta i ubilježio četiri poena (šut 2-3), četiri skoka, asistenciju i spomenutih pet blokada. Kod domaćih je sa 16 koševa i osam asistencija prvo ime bio Lukasz Koszarek.

ALBA Berlin – Elan Chalon 74:71

Sjajnim preokretom u posljednjih osam minuta ALBA je potvrdila dobru formu na početku sezone. Nošeni podrškom više od osam tisuća navijača, domaćini su serijom 21-5 uspjeli okrenuti 13 poena prednosti gostiju iz Francuske, te slaviti sa 74:71.

Na početku utakmice krenulo se s igrom koš na koš, momčadi su se stalno izmjenjivale u vodstvu, a na prvi odmor otišlo se s prednošću gostiju 24:25. Gosti su bolje otvorili i drugu četvrtinu, te su nakon nešto manje od dvije minute igre imali +7 (24:31). Domaćini su se nakon toga malo pribrali, te preko Deona Thompsona i DaShauna Wooda počeli dostizati zaostatak, ali se na odmor ipak odlazi s prednošću Chalona 36:40.

U drugo poluvrijeme ušlo se s istom igrom kao i u drugoj četvrtini, ALBA je pokušavala stizati prednost gostiju, da bi se od polovice treće četvrtine raspoloženom Tchicamboudu pridružili Williams i Schilb, čime momčad Chalona kreće u seriju 12-3, koju je prekinuo Heiko Schaffartzik minutu do posljednjeg odmora, na koji se na koncu otišlo s prednošću francuske momčadi 51:59.

Gosti u boljem ritmu ulaze i u posljednju dionicu, te tricom Rusha nakon dvije minute dolaze na najviših +13 (53:66). Domaćini su se tada napokon pribrali, krenuli s boljom igrom u obrani, te iskoristili nekoliko izgubljenih lopti igrača Chalona za približavanje na -2 (64:66) u 36. minuti, a dvije minute kasnije i poveli 69:68 jednim pogođenim slobodnim bacanjem Nihada Đedovića. Prednost domaćina povećana je slobodnim bacanjima Schaffartzika i tricom Wooda, ali na drugoj strani ubačajem za tri poena uzvraća Schilb, te prisiljava domaćeg stratega Sašu Obradovića da pozove time-out 27 sekundi prije kraja utakmice. Gosti su odlučili braniti zadnji napad, što domaći igrači koriste za dugi napad, čime Chalonu nisu ostavili dovoljno vremena za pokušaj izjednačenja.

Berlinčane su do pobjede predvodili sjajni Deon Thompson s 24 poena i osam skokova, te DaShaun Wood s 19 ubačaja, ali veoma bitnu ulogu u preokretu imao Schaffartzik, koji je utakmicu završio s 13 poena i pet asista. Kod gostiju je Tchicamboud punu minutažu iskoristio za 20 poena, dok su po 14 ubacili Schilb i Williams.

Maccabi Electra Tel Aviv – Montepaschi Siena 70:68

U napadački lošoj, ali krajnje napetoj utakmici, Maccabi je poenima Rickyja Hickmana četiri sekunde prije kraja utakmice došao do pobjede 70:68 nad talijanskim prvacima.

Gosti iz Siene bolje su ušli u utakmicu, vodili cijelu prvu četvrtinu, te istu zaključili vodstvom 14:20. Igrači Ponosa Izraela loše su krenuli i u drugu četvrtinu, prednost gostiju bila je konstantno između pet i devet poena razlike, a tricom Davida Logana započela je serija 11-4 domaćina, kojom su se približili na samo dva poena zaostatka na kraju prvog poluvremena (31:33).

I u nastavak susreta ušlo se s dosta problema u napadu obje momčadi, promašivali su se otvoreni šutevi i ziceri, u čemu su ipak malo više prednjačili gosti iz Toskane. Prvo vodstvo Maccabija bilježimo tek u 36. minuti, kada 45:43 postavlja Hickman dvicom i dodatnim slobodnim bacanjem. Ipak, nisu se uspjeli značajnije odvojiti, te se na posljednji odmor odlazi poenima Pninija sekundu prije isteka vremena za 53:52. Izjednačena košarka, sa čak sedam promjena vodstva igrala se u prvih šest minuta posljednje četvrtine, a kada su gosti u samo dvije minute otišli na +6 (62:68) vjerojatno nisu mogli ni zamisliti da će to biti njihovi posljednji poeni na utakmici. U pravog junaka na kraju se prometnuo Ricky Hickman, prvo je pogodio oba slobodna bacanja za izjednačenje 38 sekundi prije kraja, a nakon time-outa gosti promašuju preko Ressa i Sanikidzea, da bi loptu u ruke za posljednji domaći napad dobio Hickman, te prodorom preko Mossa postavio konačnih 70:68. Gostima je za posljednji napad preostalo četiri sekunde, loptu je primio Marcellus Kemp, ali uspio je zakomplicirati čistu situaciju za šut, te je 11 tisuća ljudi u Nokia Areni moglo započeti sa slavljem.

Najbolji u redovima Maccabija bili su Hickman s 19 poena, te Thomas i Eliyahu, koji su na svojih 14, odnosno 11 poena, nadodali svaki po 11 skokova. U gostujućim redovima dvoznamenkasti su bili Kemp sa 16, te Brown s 11 poena, dok je Mario Kasun za nešto više od 15 minuta provedenih u igri skupio pet poena i čak 11 skokova, čemu je pridodao i jednu asistenciju te po dvije osvojene lopte i blokade.

U sljedećem kolu ove skupine sastaju se Chalon – Maccabi, Prokom – ALBA, dok Unicaja dočekuje Montepaschi.