Ženska košarka: Uvjerljivi Zadar i Novi Zagreb

U nedjelju su odigrane još dvije utakmice 5. kola prve hrvatske košarkaške lige za žene. U tim susretima su uvjerljivo slavile košarkašice Zadra kod kuće protiv Pletera i igračice Novog Zagreba koje su bile gošće kod Trešnjevke.

[rezultat zid=29]

Na samom startu susreta Zadranke rade seriju 12:0, a da se gošće još nisu uspjele  ni snaći. Tada se događa kratkotrajno buđenje ekipe iz Rijeke i njihove igračice postižu deset uzastopnih koševa. Nakon toga  Zadranke postižu osam koševa u nizu i da nije bilo trice sa sirenom koju je postigla Mia Mašić bila bi to savršena četvrtina. Ovako se na mali odmor otišlo rezultatom 20:13.  U drugoj četvrtini se u zadarske redove uvukla mala nesigurnost i u jednom trenutku su gošće stigle na 28:28, no od tog trenutka do kraja utakmice na terenu je postojala samo ekipa Zadra. Već do poluvremena je prednost narasla na jedanaest poena. Semafor je pokazivao 47:36.  Drugo poluvrijeme je počelo kako je i prvo završilo – furioznom igrom domaće ekipe koja je u svakom trenutku znala što želi i kako do toga doći. Nakon četiri minute treće četvrtine Zadranke odlaze  na velikih 56:38. Do kraja četvrtine se igralo ujednačeno i na odmor se pošlo sa „samo” 69:56.  Zadnju četvrtinu su domaće igračice odigrale maestralno kao i skoro cijeli susret i ni u jednom trenutku nisu dozvolile Riječankama da se približe.  Na kraju je rezultat iznosio 87:68 i Zadranke su otrčale jedna drugoj u zagrljaj i proslavile pobjedu plesom na sredini terena.  Posljednje dvije minute na susretu je zaigrala i Josipa Sesar koja se vratila košarci nakon dugotrajnog oporavka od ozljede. Zadranke su ispraćene ogromnim pljeskom svih dvjestotinjak  gledatelja i zasluženo otišle  slaviti pobjedu u svoju svlačionicu.

Kod Zadra su najefikasnije bile Davorka Balić s 25 poena i Antonia Erslan s 20 ubačaja, dok je Pleter predvodila Katarina Mrčela s 14 postignutih poena.

[rezultat zid=27]

I danas dobro ispunjene tribine Kutije šibica vidjele su susret dvije neravnopravne ekipe. Novi Zagreb je rutinski i s lakoćom pobijedio Trešnjevku čak 50 koševa razlike. Ako bismo analizirali gdje je to Novi Zagreb imao toliku prevlast, onda je vidljivo da su Lupice imale čak 30 skokova više, da su imale 16 asistencija više, doduše više i izgubljenih lopti – 21 u odnosu na 11 Trešnjevke, ali su igračice Deana Nemeca danas imale katastrofalno loš šut, posebno za tri poena – od 20 šutnutih pogodili su samo jednu (5 posto) i to Lea Fabbri. Trener Novog Zagreba Vladimir Ivanković mogao je i odmarati svoje igračice za euroligaški susret u srijedu protiv Praga. To se posebno odnosi na Mateu Vrdoljak i Sandru Mandir pa su Lana PačkovskiDunja Prčić, Antonija Jurić  i Zrinka Brkljačić danas dobile solidnu minutažu na parketu. Lea Fabbri i Sara Plavljanin pogodile su po 10 koševa za Trešnjevku, a kod Novog Zagreba opet je bila odlična Latoya Sammone Williams sa 22 koša te Sena Pavetić 12. One dvije postigle su i double-double učinak. Williams je imala 11 skokova, a Pavetić 13. Dunja Prčić je uz njih također bila dvocifrena sa 11 postignutih koševa. Vrijedi zabilježiti prvoligaški debi nove Amerikanke u redovima LupicaLeilani Mitchell, koja je prvi nastup okončala sa tri postignuta koša za 20 minuta igre.

[rezultat zid=30]

U prvoj utakmici petog kola prve Hrvatske košarkaške lige za žene u dubrovačkoj dvorani Gospino polje domaće igračice su svladale gošće iz Pule. Prva četvrtina je protekla u potpuno izjednačenoj igri. Igralo se koš za koš i na kraju je rezultat iznosio 18:17 za domaće cure. Prvih pet minuta druge četvrtine je donijelo nastavak igre iz prve četvrtine. No, tada u sljedeće tri minute Dubrovčanke rade seriju od 14:0 i bježe na 36:23. Do poluvremena su i gošće zabile 5 poena pa se na veliki odmor otišlo sa 38:29. U drugom poluvremenu igračice trenera Zdravka Kitina su krenule s pet koševa u nizu i povele s 44:29.  U nastavku četvrtine gošće iz Pule nikako se nisu uspijevale približiti igračicama Raguse i rezultat je nakon trideset minuta igre bio 59:45. Posljednja četvrtina je krenula s puno boljom igrom Puljanki koje su nakon četiri minute u posljednjoj četvrtini došle na zaostatak od samo 4 poena. Tada na scenu stupaju Emilija Babun i Ivona Matić koje postižu narednih petnaest koševa za svoju ekipu, dok se s druge strane nitko nije priključio Tanji Ličini i prednost je porasla na sedam razlike dvije minute do kraja. Samo završnicu susreta su Dubrovčanke rutinski  odigrale i na kraju zasluženo slavile rezultatom 81:72.
U pobjedničkim redovima najbolje su bile Matić s 23 poena i 10 skokova i Babun s 22 koša. Kod poraženih Tanja Ličina je postigla 24 poena  i 13 skokova, a njoj uz bok je bila i Martina Zubak sa 12 koševa i 15 skokova.

[rezultat zid=26]

Prvo poluvrijeme utakmice protiv Splita bilo je najlošije poluvrijeme što ga je ekipa Medveščaka odigrala u ovogodišnjem prvenstvu. S druge strane Splićanke su na Pešćenicu došle odlučne pokazati da nisu tek tako postali prvoligaši i to su u potpunosti uspjele u prvom poluvremenu koje su riješile u svoju korist 31:30. Inače, od izjednačenja Maje Puljić na 10:10 u 5. minuti igre pa sve do 13. minute Split je bio u vodstvu. Tada je na 20:20 izjednačila Iva Todorić ali je Split potom koševima Ivane Roje i Ane Modrić ponovno preuzeo vodstvo i čuvao ga sve do kraja prvog poluvremena. Igra Medveščaka bila je anemična i konfuzna koju ni mnogobrojne rotacije trenera Braslava Turića nisu promijenile.

Drugo poluvrijeme Medveščak je počeo puno angažiranije. Do tada neprimjetna, i dovoljno nezaliječene ozljede, Ana-Marija Begić postiže 12 koševa u trećoj četvrtini. Tada je i prelomljena utakmica nakon posljednjeg izjedančenja na utakmici u 23. minuti 34:34. Poslije toga Medveščakov play Petra Perić podiže tempo igre koji  vrlo dobre i borbene Splićanke nisu više mogle pratiti. Ana-Marija Begić postigla je double-double učinak sa 18 koševa i 11 skokova, Nina Premasunac dala je 16 koševa, Marija Radoš 14 te Anja Majstorović i Iva Borović po deset koševa. Kod Splita najefikasnija je bila Ana Modrić sa 16 i Ivana Roje sa 14 koševa uz vrlo zapaženu požrtvovnu igru splitskog playa, Imoćanke Maje Puljić. Treba napomenuti da u ekipi Medveščaka nije bilo Ružice Džankić zbog bolesti i Ivane Tikvić zbog ozljede.

“Zadovoljan sam cjelokupnim angažmanom mojih igračica i igrom koju smo pružili u Zagrebu. U početku smo se dobro nosili s Medveščakom ali smo u drugom dijelu, kad je Medveščak pojačao tempo, pali  i nismo mogli pratiti taj ritam” – rekao nam je trener Splita Boran Grgin.

[rezultat zid=31]

Obje ekipe su poprilično ležerno i s puno pogrešaka ušle u utakmicu. Unatoč tome tandem Mišura – Ivanković dovoljno je dobro funkcionirao da prvu četvrtinu završe uvjerljivim vodstvom Šibenčanki 32:14. Kako je god utakmica odmicala svome kraju, tako je i rasla razlika u korist Jollyja. Luca Ivanković bila je suverena gospodarica reketa i u napadui u obrani. Postigla je double-double učinak (29 koševa i čak 16 skokova) što joj je donijelo priznanje MVP 5. kola s valorizacijom 48. Efikasna je bila i Antonija Mišura sa 21 postignutim košem. Kod Agrama-ZG 26 koševa raspoložene Ive Mežnarić i 12 Branke Vukičević, koje su postigle 72 posto ukupnih Agramovih koševa, nije bilo dovoljno za blaži poraz.

[rezultat zid=28]

Vile Velebita lakše su nego što se to moglo i predvidjeti izborile pobjedu na uvijek neugodnom terenu u Omišu. Domaće košarkašice nisu mogle parirati raspoloženim Gospićankama niti u jednom elementu košarkaške igre i bilo je samo pitanje s kojom će razlikom završiti ovaj susret. O kakvoj se nadmoćnosti ekipe Stipe Bralića radi govori i podatak da je minutažu povjerio i igračicama koje rijetko izlaze na parket. Kod Gospićanki je najefikasnija bila Ivan Jurčević sa 22 koša i koja je od 7 šuteva za tricu pogodila čak 6 puta, zatim Monika Bosilj sa 21 košem i Emanuela Salopek 18 postignutih koševa i 7 asistencija. Josipa Bura posebno se istaknula u obrambenim zadacima i imala 12 skokova dok su u domaćoj ekipi najefikasnije bile Marta Perlić koja je postigla 15 koševa, Ivana Vrvilo 14 i Karla Kalajdžić 13 koševa.