Zadar u uzbudljivoj završnici došao do pobjede

Uspio je Zadar u utakmici s iznimno napetom završnicom pobijediti momčad s vrha regionalne ligaške tablice, Igokeu. Uz kombinaciju sreće i dobrih poteza u napadu, ostvarili su igrači trenera Ante Nazora vrijednu pobjedu rezultatom 61:60 i time još jednom pokazali da u regionalnom natjecanju mogu pobijediti svakoga.

Trener Zadra Ante Nazor odlučio je na teren od prve minute poslati petorku u sastavu Allen, Delaš, Ramljak, Krasić i Kaštropil, dok je Igokein strateg Dragan Bajić toj petorci suprotstavio Hammondsa, Jorovića, Štembergera, Šulovića i Joksimovića. Prva četvrtina doimala se poprilično sterilno s obje strane, uz malo koševa koji su bili posljedica neefikasnosti, te pomalo uspavanu publiku na tribinama Krešinog doma. Posebno je iritirajuće za sve zadarske navijače bilo promašivanje “zicera”, u čemu su prednjačili igrači na centarskim pozicijama. S druge strane, već od početka utakmice zadarskoj obrani je svojim poenima probleme zadavao Clifford Hammonds.

Nastavlja se igra s malim brojem ubačaja i u drugom periodu utakmice, u kojem Zadar zabija 15 poena, dok Igokea ostaje na tek sedam, koliko je, primjerice, u zadarskim redovima zabio Franko Kaštropil sam u toj drugoj četvrtini. Na odmor se odlazi s rezultatom 26:24 u korist Zadra.

Treća četvrtina donijela nam je identičan broj koševa i rezultat kao i početna, što znači da je završila 17:11 u korist momčadi iz Aleksandrovca. Igokeu su u napadačkim akcijama predvodili Šulović i Hammonds, dok se u zadarskim redovima s nekoliko ubačaja počeo isticati Goran Vrbanc.

Zadnji period utakmice donio je konstantno stizanje prednosti od strane igrača Zadra, pa se Igokea nije uspijevala rezultatski odvojiti na više od tek par koševa prednosti. Utakmica je tekla tim ujednačenim tempom sve do 38. minute kada, pri rezultatu 51:55, najbolji igrač momčadi Hammonds uspijeva promašiti četiri slobodna bacanja zaredom, te time pružiti priliku Zadru da dovede utakmicu u totalno neizvjesnu završnicu i na kraju potencijalno i trijumfira. Zadar tu priliku i iskorištava, te se prvo pogođenim slobodnim bacanjima Bariše Krasića približava na rezultat 53:55, a nešto kasnije tricom Vrbanca i na 56:57. Napad koji je slijedio nakon toga donio je napokon i prednost zadarskoj momčadi, preko Romea Travisa koji je postigao koš i donio svojoj momčadi vodstvo od jednog poena, odnosno rezultat 58:57.

Prednost Zadar nije ispuštao u zadnjoj minuti utakmice, a konačan rezultat postavio je Hammonds slobodnim bacanjima za 61:60. Iako je Zadar na kraju slavio navedenim rezultatom, mogla se situacija i zakomplicirati, s obzirom da je nakon spomenutih bacanja Hammondsa Vrbanc s druge strane promašio oba, što je pružilo Igokei priliku za poentiranje u zadnjim sekundama, no jedan od junaka susreta Romeo Travis krade loptu i osigurava Zadru pobjedu.

Treba napomenuti kako su Travis i Vrbanc u zadnjoj četvrtini bili ti koji su vodili Zadar prema pobjedi, bez obzira na to što se nisu našli u početnoj petorci, kao i na to što je Vrbanc bio pomalo indisponiran u svojim igrama na nekoliko prijašnjih susreta te činjenicu da je Travis zabio tek, za njega atipičnih, sedam poena. U klubu se sada okreću sljedećem gostovanju na vrućem terenu u Podgorici, gdje će se morati namučiti žele li doći od pobjede.