Polufinale: Francuska u produžetku do finala

U drugom polufinalnom susretu Eurobasketa Francuska je nakon produžetaka pobijedila Španjolsku i plasirala se u svoje treće finale u povijesti, a Španjolce poslala u borbu za broncu s Hrvatskom.

Španjolska – Francuska 72:75 (18:14; 34:20; 49:43; 65:65)

Španjolska: Aguilar 3, Fernandez 17, Rodriguez 11, Rey 2, Calderon 4, Rubio 2, Claver 3, San Emeterio 5, Llull 6, Gasol 19, Gabriel, Mumbru.

Francuska: Lauvergne 2, Batum 3, Diot 10, Petro 2, Kahudi, Parker 32, Huertel, Pietrus 5, De Colo 3, Diaw 8, Ajinca 3, Gelabale 7.

Prvu četvrtinu susreta gledali smo nešto bolju igru Španjolaca i njihovo konstantno vodstvo od dva do četiri poena prednosti, izuzev ubačaja Tonya Parkera za 12:14, kojega su Sergio Llull i Marc Gasol preokrenuli već u iduća dva napada. Na prvi odmor otišlo se s prednošću Španjolaca 18:14.

S tri uzastopne trice Španjolci su, uz dodatno polaganje Fernanda San Emeteria, stigli na velikih 31:18 tri i pol minute prije kraja prvog poluvremena i tada se činilo da igrači Juana Orenge uzimaju stvar u svoje ruke, a pogotovo nakon što je Llull jednim pogođenim slobodnim bacanjem postavio 34:20 za kraj druge četvrtine.

Međutim, Francuzi odlično otvaraju drugo poluvrijeme i tricom Antoinea Diota nakon pet minuta treće četvrtine zaključuju seriju 9:1 za smanjenje na 35:29. Gasol i Fernandez drže Španjolce u prednosti, a Parker s devet i Mikael Gelabale s četiri poena dovode Tricolore na samo -6(49:42) prije odlaska na posljednji odmor.

I početkom posljednje dionice Španjolci su držali prednost u svojim rukama, ali najviše na što stigli je sedam koševa prednosti u dva navrata. Tada na scenu stupa Parker i najprije izjednačuje na 61:61 tri i pol minute prije kraja susreta, te potom tricom dovodi Francuze u prvo vodstvo nakon prve četvrtine (63:64). Do kraja prvih 40 minuta Gasol zabija za prednost Španjolaca, a Alexis Ajinca zabija jedno od dva slobodna bacanja za produžetak u koji se odlazi s rezultatom 65:65.

Produžetak otvara Gasol ubačajem za dva, odgovaraju na drugoj strani Ajinca dvicom i Parker s četiri pogođena slobodna bacanja, a na dva ubačaja Sergia Rodrigueza odgovara Diot s crte slobodnih bacanja za pobjedu Francuza 72:75, unatoč zadnjem španjolskom napadu kojeg nisu iskoristili Rodriguez i Gasol.

Parker je s 32 poena i šest skokova bio uvjerljivo najbolji pojedinac susreta, a s deset poena jedini je drugi dvoznamenkasti u redovima Francuza bio Diot. Kod Španjolaca je 19 poena ubacio Gasol uz devet skokova, 17 koševa dodao je Fernandez, a 11 Rodriguez uz čak devet asistencija.

U finalu će se u nedjelju od 21 sat tako sastati Francuska i Litva, dok će Hrvatska protiv Španjolske od 17.30 odmjeriti snage za treće mjesto.