Poraz Olympiacosa, pobjeda Bešiktaša

Bešiktaš je došao do prve pobjede protiv Montepaschija iz Siene u uzbudljivoj završnici, a Olympiacos je u Pireju poražen od Maccabija. Prvaci nisu uspjeli preokrenuti veliki deficit od -18 na poluvremenu.

Bešiktaš JK: Montepaschi Siena 72:70 (18:16, 35:35, 48:53)

Gosti iz Italije su uoči utakmice bili favoriti, no ne zbog svoje igre, već zbog slabih utakmica momčadi iz Istambula, koja je do sad izgubila svih 11 u Top 16.Prošli tjedan, u Barceloni su bili svladani s 25 razlike.
Petu utakmicu Top 16, igrali su u Sieni, i izgubili 6 razlike, to je bila možda rijetka naznaka da će ovdje biti zanimljivo.

Slavlje je moglo početi s polaganjem Tutku Acika za 72:70 sekundu prije kraja. Bobby Brown pokušao je zabiti, no promašio je šut iz očaja.

U posljednju četvrtinu, domaćini su ušli s 5 koševa zaostatka, nakon pola sata igre, rezultat je bio 48:53. Nakon 90 sekundi, gosti se pogođenim slobodnim bacanjima Matthewa Janniga odvajaju na +6. S 4 uzastopna koša domaćeg Cemala Nalge, Bešiktaš je u dometu izjednačenja, no David Moss svojom tricom opet odvaja goste na komfornijih +5. Za njih možda i prekomfornih, u idućih gotovo dvije i pol minute, nisu zabili, a Ricky Minard i večerašnji igrač odluke, Tutku, dovode domaćine u egal. Gosti se ipak još drže, nisu učinkoviti u napadu, no uspijevaju uloviti ofenzivni skok i ukrasti koju loptu te tako izboriti nove napade ili doći do laganog koša.

Obzirom na dosadašnje utakmice domaćina, +5 gostiju 3 minute do kraja, zaista se činilo kao gotovo siguran znak da će doći do pobjede, no njihov previše pasivan pristup im se počeo obijati u glavu. Tricama Cetina Serhata i Damira Markote, domaćini konačno imaju vodstvo, 67:66.

U posljednju minutu se ulazi sa 68:70. Tutku prvo polaže za izjednačenje, Kristjan Kangur promašuje za goste i Tutku onda ponovno polaže za pobjedu.

Utakmicu su obje momčadi otvorile podjednako, Gasper Vidmar kao i inače, energično je zakucao i time se prvi upisao na listu strijelaca. Za goste je pak prvi zabio njihov centar, Benjamin Eze.

Nakon još jednog Vidmarovog ubačaja, rezultat je opet u egalu, 8:8, a onda je uslijedio mali tricaški obračun, opet bez pobjednika. Za domaćine su iza 6,75 precizni bili Patrick Christopher i Minard, a za goste Brown i Moss. Domaćini do 18:16 nakon 10 minuta, dolaze košem Tutkua.

Drugu četvrtinu mogli bi opisati kao nastava izjednačenosti, često su se izmjenjivala vodstva, s time da su domaćini pred poluvrijeme imali prednost 33:29, a planove su im malo pokvarili Brown, Eze i Kangur, tako da je nakon 20 minuta rezultat 35:35.

Drugo poluvrijeme, puno bolje otvaraju gosti. Prvo Vidmar pogađa jedno bacanje pa Moss zabija tricu. Kratko uzvraća Minard, ali onda Brown zabija tricu pa Benjamin Ortner zakucava da bi Kangur završio 8-0 seriju gostiju i postavio rezultat na 39:46. Tada je utakmica mogla biti prelomljena, no domaćini su i na ovo našli odgovor, Fikret Can Akin zabija tricu, Cetin polaže, no Ortner zabija 4 koša iz reketa za održanje vodstva gostiju, a Eze pogađa oba bacanja za 48:53.

Kod Siene, najuspješniji strijelac bio je Brown s 19 koševa, čemu je pridodao i 8 asistencija. Moss je zabio 16, od čega 3 trice, a Kangur je ubilježio 9 poena i 5 skokova, gdje je bio najuspješniji u svojoj momčadi. Siena je u utakmici imala samo 4 ofenzivna skoka, srećom pa su u obrani bili angažiraniji u tom segmentu s 20 skokova. Momčad domaćina, imala je 34 skoka, od čega 9 napadačkih i 25 obrambenih, dakle tu je Siena poražena s obje strane parketa, a takva prevlast je možda i ključni faktor koji je pridonio pobjedi u jednoj ovako napetoj završnici.

Junak pobjednika Tutku, ujedno je bio i najbolji strijelac sa 17 koševa, Cetin i Minard su zabili po 14 i time zaključili igrače domaćina s dvoznamenkastim brojem koševa. Markota je ostao na onoj jednoj, ali vrijednoj trici, uz koju je imao i 4 skoka.

Olympiacos B.C. : Maccabi Electra 67:73 (13:21, 23:41, 49:56)

Domaćini nisu vodili ni trenutka u ovoj utakmici. Od prvog ubačaja Devina Smitha pa do isteka

40.minuta, Maccabi je bio u prednosti i time pokazao u kakvoj je formi. Prvih 5 minuta, Olympiacos je bio gotovo u egalu, zadnje izjednačenje bilo je ono zakucavanjem Pere Antića za 6:6. Uglavnom zahvaljujući Yogevu Ohayonu, Maccabi odlazi do prve ozbiljnije prednosti, 8:15.

Domaćini se vraćaju u utakmicu 5-0 mini-serijom, a za goste do sirene dvije trice zabija David Logan dok Giorgio Shermadini na konto domaćina stavlja još jedan koš za 13:21 nakon prvih 10 minuta. U njima je Darko Planinić igrao malo manje od 3 minute, no nije uspio zabiti, izgubio je jednu loptu nakon čega ga je David Blatt izvadio iz igre.

Druga dionica, pokazala se odlučujućom. U tih 10 crnih minuta za grčku momčad, Maccabi je ostao konstantan što se tiče zabijanja, gosti su na poluvrijeme otišli s ukupno 43 koša, dok su domaćini zabili svega 10 koševa. Teško da su ove sezone odigrali mnogo lošijih četvrtina.

Dominantni Shawn James otvara drugu četvrtinu zakucavanjem, a Logan polaže za 13:25. Papanikolau uzvraća svojim polaganjem, a onda slijede dvije minute bez koševa. Igrači obje momčadi iskazali su se u obrani, s time da su James i Logan upisali blokove. Tricom Vassilisa Spanoulisa koji je uz to dotad zabio još dva koša, rezultat je 19:30.

Nakon toga, počinje značajnije rasti prednost gostiju. Ricky Hickman i Logan zabijaju, opet ulazi Planinić, uskoro zabija svoj prvi koš iz slobodnog bacanja. Još jednom Loganovom tricom, razlika se popela na 15 koševa (23:38). Bilo je to devedeset sekundi prije poluvremena, a domaćini su i tih minutu i pol do odlaska u svlačionice bili jalovi u napadu dok je Logan u posljednjoj minuti pridodao još jednu tricu za 23:41, i podigao svoj napadački učinak na 16 koševa u 20 minuta.

Bilo je očito da će domaćini morati žestoko potegnuti u drugom dijelu ukoliko žele imati mogućnost velikog preokreta. Dobro su počeli, Kostas Sloukas prvi napad drugog dijela završava tricom. Spanoulis zabija svoju drugu tricu, no još uvijek je prednost velika, 30:43.  Njegovim polaganjem, Olympiacos stiže i na -10. Gosti ipak ne dopuštaju da im utakmica krene u sasvim neželjenom smjeru, nakon zakucavanja Shermadinija za 38:46, Hickman zabija sljedećih 6 koševa Maccabija. Ponovno pred kraj četvrtine Blatt ubacuje Planinića u igru, no ovaj u posljednjoj minuti četvrtine gubi još jednu loptu te biva promptno zamijenjen Shawnom.

Nadu domaćina u preokret u zadnjoj četvrtini raspiruje Acie Law svojom tricom, čime je zaključeno prvih pola sata u smislu promjena na semaforu. Rezultat je 49:56,  uloge su promijenjene u odnosu na prethodnih 10 minuta.

Košem Shermadinija iz reketa i skok-šutom Stratosa Perpergolua, Olympiacos je priveo kraju svoju 14-2 seriju i prebacio psihološki momentum na svoju stranu. Nakon -18 na poluvremenu, sad su bili na -3. Ipak, na scenu tu stupa odlična izbalansiranost izraelske momčadi, njena duga klupa i vrijednost svakog člana početne petorke koji je izrazito potentan napadač koji se ne libi preuzeti odgovornost kad vidi da suigračima ne ide. Nakon Hickmana u prošloj četvrtini, sad je Smith postao “vruć”, prvo je zabio tricu pa položio.

Nakon onakve serije, domaćini su uzeli kratku kreativnu pauzu, gotovo dvije i pol minute nisu zabili. Točno na polovici posljednje četvrtine, Kyle Hines polaže za 57:63, a nakon dva neuspješna napada Maccabija, Sloukas zabija tricu za ponovnih -3. Opet, Maccabi ima odgovor, opet je drugi igrač realizator, ovog puta James polaže a Papanikolau pogađa oba slobodna bacanja za 62:65. I tad se događa još jedno duže razdoblje bez koša, pune dvije minute u završnici utakmice, nijedna lopta ne prolazi kroz obruč.

Domaćini su itekako imali šansu za izjednačenjem, a Hines je isforsirao nekoliko napada bez da je išta zabio, još je izgubio loptu, nakon čega sa sirenom u sljedećem napadu, Smith zabija tricu. Spanoulis ju promašuje, a Hickman polaže za 62:70 na ulasku u posljednju minutu.

Činilo se da je sve riješeno, no u 40 sekundi, domaćini rade 5-0 seriju, tricom Lawa dolaze na 67:70. Nedoumice otklanjaju Hickman pogođenim slobodnim bacanjem i James krađom lopte Spanoulisu čime se Loganu otvara lagano polaganje za konačnih 67:73.

Kod pobjednika je najbolji bio Logan s 20 koševa, Hickman je zabio 16, a Smith 13. James je bio na rubu double-doublea 9 koševa, 10 skokova i 4 blokade. Za aktualne prvake, iako se relativno kasno “probudio”, Spanoulis je bio najbolji strijelac s 19 koševa, a vrijedi spomenuti još Lawovih 10.