Skupina E: Grci bolji u Madridu, CSKA osigurao prolaz

Tri dvoboja 12. kola skupine E Eurolige odigrana su večeras, a jedan sinoć. U njemu je u njemačkom dvoboju ALBA slavila kod Brose Basketsa, a večeras su pobjede upisali Žalgiris protiv Anadolu Efesa, CSKA koji je slavio u Malagi te Panathinaikos koji je Realu nanio drugi uzastopni domaći euroligaški poraz.

Žalgiris Kaunas – Anadolu Efes Istanbul 79:71(25:27, 44:42, 63:56)

U utakmici u kojoj oba suparnika nisu imala što izgubiti igrači Zalgirisa su u prepunoj Zalgirio Areni svladali Anadolu Efes sa 79:71 i tako stigli do pete pobjede u drugom krugu Eurolige.

Vrlo efikasno igralo se u prvih deset minuta (25:27), a većina koševa u tom je djelu stigla preko visokih igrača obje momčadi. Domaćine su predvodili blizanci Ksistof i Darjus Lavrinovic, dok je kod gostiju do dvoznamenkastog broja poena već nakon sedam minuta igre stigao startni centar Semih Erden. U nastavak se ušlo s dosta slabijim napadačkim učinkom, a rezultat poluvremena 44:42 postavio je tricom hrvatski košarkaš Mario Delaš.

Delaševa trica bila je dio velike serije košarkaša Zalgirisa, koju je krajem druge četvrtine započeo Jeff Foote, a na 20:1 prekinuo Jordan Farmar nakon dosuđene nesportske pogreške Rimantasu Kaukenasu. Tom serijom domaći su košarkaši otišli na dvoznamenkastu prednost (57:43), a do kraja se susreta turski igrači nisu uspjeli približiti na manje od sedam koševa zaostatka.

Najbolji u redovima Zelene šume bio je Darjus Lavrinovic koji je susret završio s 24 poena za samo 21 minutu na parketu, a 15 je koševa pridodao Mindaugas Kuzminskas. Kod gostiju je najviših 14 ubacio Jamon Gordon.

Hrvatski košarkaši nisu odigrali veoma pamtljivu utakmicu. Delaš je kod domaćina odigrao 17 minuta i susret završio s četiri poena, tri skoka i jednim dodavanjem, dok je Stanko Barać u sastavu Anadolu Efesa proveo na parketu minutu više od Delaša, za učinak od po šest koševa i skokova  te jednom blokadom.

Unicaja Malaga – CSKA Moskva 66:70(17:16, 34:30, 52:52)

Početak utakmice pripao je gostima koji su već nakon polovice igre u prvoj četvrtini otišli na 6:12, ali tada bivši razigravač Cibone Earl Calloway započinje seriju domaćina koji na prvi odmor odlaze s prednošću 17:16. Do poluvremena su se momčadi gotovo svaki drugi napad izmjenjivale u vodstvu, ali novim ubačajima Callowaya i Krune Simona domaćini odlaze na desetominutni predah s dotad njihovim najvećim vodstvom 34:30.

Ubačajem Cesara Augusta Lime domaćini odlaze na najvećih +6 odmah nakon odmora (38:32), ali tada Sasha Kaun pokreće seriju 14:3 kojom gosti odlaze na 41:46, a u koju je on ugradio devet, a Zoran Erceg pet koševa. Ruska momčad nije uspjela prednost zadržati do kraja četvrtine, jer je raspoloženi Zoran Dragič izjednačio rezultat dvije sekunde prije oglašavanja sirene.

Do kraja se susreta odvijala teška borba pod oba obruča, a tu su se bolje snašli kvalitetniji igrači CSKA, koji su nakon Simonove izgubljene lopte sedam sekundi prije kraja mogli početi sa slavljem.

Ovom je pobjedom ruski sastav i matematički osigurao prolazak u četvrtfinale, dok momčad Jasmina Repeše u igri još uvijek drži teorija i činjenica da s Panathinaikosom imaju bolji međusobni omjer.

Kaun je sa 16 poena bio najučinkovitiji igrač u pobjedničkoj momčadi, dok je kod domaćih to bio Marcus Williams s 12 ubačaja. Od hrvatskih košarkaša u redovima Unicaje, Simon je susret završio s 10 ubačenih koševa uz dva skoka i jedan asist, a Luka Žorić je na šest poena nadodao sedam skokova, jedno dodavanje i dvije blokade.

Real Madrid – Panathinaikos Atena 73:74(14:17, 33:38, 53:49)

Real Madrid zadnjih je šest utakmica odigrao s vrlo neizvjesnom završnicom. Iako su doma obično slavili, zadnja dva puta dogodilo se upravo suprotno. Nakon poraza od Unicaje, u još jednom napetom dvoboju Real je izgubio i od Panathinaikosa i tako pao na drugo mjesto u skupini. S druge strane, Grci su s dvije uzastopne pobjede došli na četvrto mjesto u skupini.

Utakmica je započela u brzom tempu. U redove domaćina vratio se Rudy Fernandez i zabio prve koševe za Real u četvrtini, a potom i asistirao Mirzi Begiću za vodstvo. Pri rezultatu 12:8, košem Roka Ukića gosti ulaze u seriju od 9 uzastopnih koševa te prelaze u vodstvo. Nakon prvih deset minuta, semafor je pokazivao 14:17.

Zeleni su nastavili gdje su stali. Marcus Banks zabio je tricu, ali s druge strane odgovorio je Jaycee Carrol. Nakon koša Diamantidisa, rezultat je bio 19:23 u korist gostiju. Nakon toga probudio se i Tsartsaris koji zabija u nekoliko navrata zajedno s Diamantidisom i povećavaju vodstvo na 29:36. Pred sam kraj četvrtine odgovorio je i Fernandez, koji s dvije brze ukradene lopte, u samo 10 sekundi postiže dva koša. Košem Ukića uz zvuk sirene odlazi se na predah rezultatom 33:38.

Nakon odmora domaćini su preuzeli inicijativu. Sergio Lull pogaća tricu, a nakon njega koš postiže Carlos Suarez i rezultat je izjednačen. Fernandez je zabio tricu za minimalno vodstvo, no s druge strane odgovorio je Schortsanikis faul-košem. Nakon toga domaćini rade seriju 8:0, koju je prekinuo Ukić još jednim košem uz zvuk sirene. U zadnju četvrtinu ušlo se rezultatom 53:49.

Zadnji period tricom je otvorio Jonas Maciulis, a pogotkom Gista gosti opet dolaze u prednost. Koševi su padali naizmjenično na obje strane, ali serijom 0:8 gosti uzimaju prednost od tri poena razlike. U zadnjoj minuti najbolji igrači večeri, Diamantidis i Tsartsaris, u kombinaciji zabijaju samo 3 od 8 slobodnih bacanja i još uvijek daju nadu domaćinima za pobjedu. Rodriguez je imao priliku za pobjednički koš, ali nije realizirao. Rezultatom 73:74 slavio je Panathinaikos.

U redovima Reala najbolji su bili Mirotić i Fernandez sa 17 koševa, koji su sa Rodriguezovih 10 poena bili jedini dvoznamenkasti u momčadi. Kod Grka najbolji su bili Tsartsaris i Diamantidis sa 16, odnosno 14 koševa, a slijedio ih je Ukić s 12.