Porazom Milana, Tabaku meč lopta protiv cedevite

Caja je pobjedom u Turskoj prolongirala odluku u četvrtom kvalifikantu Top 16 iz skupine C. Efes je već osigurao prolaz, no naravno da su željeli pobjediti i približiti se Olympiacosu te im eventualno u zadnjem kolu preoteti drugo mjesto.

Milano je pak domaćim porazom protiv Žalgirisa servis pred meč-loptu dao u ruke Caji koja će proći dalje ukoliko u posljednjem kolu pobijedi Cedevitu, jer ima bolji omjer s talijanskom momčadi.

Anadolu Efes – Caja Laboral 76:91

Početak je bio nervozan, prve dvije minute bila su svega dva koša gostiju, dok su domaći u utakmicu krenuli 0/6 za dva. Trebale su im gotovo tri i pol minute da postignu prvi koš, što je učinio Vujačić i tako se iskupio za ranije promašeni zicer, slično se na drugoj strani dogodilo i Lampeu, no  je bio najbolji igrač svoje momčadi cijelo prvo poluvrijeme, a utakmicu je završio s 17 koševa i 7 skokova. Efes se nije mogao odvojiti na više od +3, a to su vodstvo gost svaki put anulirali tricom, jednom je precizan bio Oleson, a drugi put Causeur.

Gosti početkom druge polovice druge četvrtine, vode 26:33, imali su priliku otići i na + 9, no umjesto toga, padom koncentracije u završnoj minuti, što je najbolje iskoristio Savanović, na poluvrijeme su otišli s 34:38, a razlika je mogla biti i samo pola koša da su suci priznali njegovu tricu koju je zabio kada je  dvije i pol sekunde do isteka drugih 10 minuta presjekao izvađanje lopte i brzinski se postavio u poziciji za šut te ispalio tricu.

Iznenađujuće, domaćini nisu preuzeli inicijativu i vodstvo u trećoj četvrtini unatoč solidnoj igri Vujačića, koji je osim što je bio najbolji strijelac svoje momčad s 21 košem, (Farmar je zabio 2 za 21 minutu na parketu), u par  navrata sjajno pronašao Erdena  (drugi strijelac, 17 koševa)  pod košem što je ovaj iskoristio za zakucavanje. S druge strane, poeni su uglavnom dolazili preko Lampea, dakle blizu koša, nakon žestokih bitki s Erdenom, a pomogla je i jedna trica Olesona te Heurtela sredinom za odvajanje na +10. Efes nije mogao pronaći ritam za potpuni povratak, za kraj četvrtine, Erden je bijesno zakucao, no njegova momčad svejedno odlazi na predah s -7, 59:65 je rezultat uoči zadnjih 10 minuta.

Show je u posljednjoj četvrtini potpuno ukrao Thomas Heurtel, igrač koji je u Euroligi na prosjeku od 5 koševa, zavvršio je utakmicu sa 22 koša, od 5/6 za 2, a trica 4/6. Sredinom četvrtine, zabio je dvije trice za ponovno odvajanje na dvoznamenkastu prednost, uz njega, dobro su igrali i Lampe te Nocioni i San Emeterio iako se to nije toliko osjetilo na njihovoj statistici. Točku na i, stavio je  naravno Heurtel svojom posljednjom tricom za 72:86 minutu i pol prije kraja utakmice koja je završila 76:91.

EA7 Emporio Armani Milano – Žalgiris Kaunas 65:67

Milanovi košarkaši, zasigurno su u glavi imali utakmicu u Turskoj koja se na kraju nije riješila u njihovu korist. Sergio Scariolo je u najavi utakmice spomeuo kako će morati igrati intenzivno svih 40 minuta protiv momčadi kao što je Žalgiris te kako neće smjeti biti padova u koncentraciji. Na kraju, intenziteta u utakmici nije falilo, no koncentracije je. Iako su vodili više-manje cijelu utakmicu, njegovi igrači  nisu ju uspjeli prelomiti, uglavnom jer su debelo  izgubili bitku izgubljenih lopti. Svaki uhvaćeni skok u obrani, Bourousisova blokada Kšištofu Lavrinoviču, koji je ostao na 6 koševa za 32 minute na terenu (Darjuš nije igrao), nije puno značila, kad nisu uspjeli doći koševa na drugoj strani, a sjajni Langford koji je još jednom pokazao da pripada euroligaškoj eliti, ipak nije mogao gotovo sam nositi svoju momčad do pobjede ili barem produžetaka.

Osim njega,  raspoložen je još bio grčki duo BourousisFotsis, a legenda Gianluca Basile je odradio svoj dio posla ubacivši dvije trice u trećoj četvrtini te presjekavši gdjekoju loptu. Cook je  dobro razigravao, no trebao je u 28 minuta ostvariti više od 5 koševa i 4 asistencije,  kad je trebalo dojam je dodatno pokvario lošim izvođenjem slobodnih bacanja u zadnjoj minuti kad je fulao dva od četiri, taman koliko bi trebalo za produžetak.  Rok Stipčević je u 11 minuta na parketu zabio jednu tricu, a Marko Popović je kao prva opcija  Joana Plaze na poziciji razigravača u 28 minuta zabio 14 koševa, doduše,  najpoznatije oružje, tricu, nije do kraja iskoristio (1/5), no u drugim segmentima igre je odigrao dobro.

Da momčadi nisu mogle naći duži, konzistentniji ritam igre, potvrđuje i promjena rezultata po četvrtinama. Gosti su vodil +2 nakon prvih 10 minuta (16:18) da bi se na odmor otišlo s 37:32, a uoči zadnjih 10 minuta na semaforu je stajalo 53:51 za domaće.

Kroz posljednju četvrtinu, vodili su uglavnom domaći, no nije išlo više od +2 ili 3, kad bi gosti i poveli, imali su spreman odgovor, uglavnom u obliku Langorda, no jednom je brzinski vodstvo vratio i Stipčević svojom jedinom tricom.

Uglavnom, činilo se da će bti gusto, ali da će pobjeda pripasti domaćima, a evo kako je izgledalo možda zadnjih 60 sekundi košarkaške Eurolige u Milanu ove sezone:

Igra se zadnja minuta,  Žalgiris ulazi sa 2 koša prednosti, Langford promašuje šut s poludistance koji je kreirao,  gosti uzimaju loptu da bi ju Cook ukrao loptu  Popoviću koji onda radi faul na njemu. Promašuje prvo slobodno bacanje, drugo pogađa, do kraja je 21 sekunda. Langford faulira Jaabara koji zabija oba za 64:67.  Zatim ponovno odlazi Cook na liniju, i ponovno zabija samo drugo za 65:67, kako je na kraju i ostalo, Jaabar je  još promašio oba slobodna na drugom kraju,  da se pobrine za što zanimljivije zadnje sekunde, u kojima je Langford propustio zabiti za izjednačenje i produžetak.