Povijesni uspjeh: Hrvatice po prvi puta na OI!

Hrvatske košarkašice napravile su povijesan uspjeh kada su u petak poslijepodne, pobjedom nad reprezentacijom Kanade 59-56, izborile prvi nastup na Olimpijskim igrama.

Iako se na poluvremenu kvalifikacijskog turnira u turskoj Ankari činilo da će naše košarkašice mirno izboriti kartu za Olimpijske igre u Londonu, susret se na kraju pretvorio u pravu dramu. Naime, povele su izabranice Stipe Bralića 33-26 nakon prvih 20 minuta, a dojam je da je to vodstvo trebalo biti i puno veće.

Međutim, nakon povratka s predaha Hrvatice su pokazale sasvim drugo lice u trećoj četvrtini i sveukupnim rezultatom 8-20 zapale u zaostatak od pet koševa (41-46). No serijom 7-0 u posljednjoj dionici naše se košarkašice vraćaju u rezultatsku prednost (48-46), koju do kraja utakmice nisu ispuštale.

Kanada je još jednom stigla do izjednačenja (50-50), ali bolje od toga nije mogla. Naša obrana bila je ključ četvrte četvrtine u kojoj je dopustila svega 10 koševa.

Najefikasnija u našim redovima bila je Ivezić s 12 koševa, pet skokova i pet ukradenih lopti, Vrsaljko je dodala 10 uz četiri skoka, a kapetanica Mandir osam.

Hrvatska će na Olimpijskim igrama igrati u skupini B zajedno s Australijom, Brazilom, Velikom Britanijom, Rusijom i još jednim kvalifikantom. Prvi susret je na rasporedu 28. srpnja.