PROam: Poznati polufinalisti

Nakon završetka regularnog dijela, u posljednja tri tjedna odigrana su i tri četvrtfinalna kola. Prema pravilima PROam lige, pobjednik četvrtfinala jest momčad koja prva ostvari dvije pobjede, a zanimljivo je kako su sva četiri susreta otišla u treću, odlučujuću utakmicu. Uloge favorita iskoristile su momčadi Sitnih Kriminalaca te Antitalenata, osmoplasirana momčad Pravo Badgersa napravila je pravu senzaciju „izbacivši“ prvake regularnog dijela,a FSB je bio uspješniji od Tropicsa.

(1) Indukcija – (8) Pravo Badgers 1:2

U prvoj utakmici, favorizirana momčad Indukcije krenula je furiozno od samog početka. Prednost od pet poena nakon prvih deset minuta povećali kroz sljedećih deset na +14 te cijelo vrijeme održavali prednost. Nezaustavljiv je za obranu Badgersa bio Ivo Vukojević koji je uspio ubaciti 27 poena, a Ratkaj je dodao 16. Mikašek je sa samo 11 poena bio prvo ime gubitničke momčadi.
Drugu utakmicu je, iako bez prvog centra Salopeka, Indukcija ušla još bolje. Prednost od +9 nakon prve četvrtine, ponajviše zahvaljući Vukojeviću koji je u tih deset minuta postigao 11 poena, nagoviještalo je još jednu mirnu i uvjerljivu pobjedu te nastavak dominacije prve momčadi lige. Međutim, Vukojević ulazi u probleme s osobnim greškama, a Badgersi odlično iskorištavaju prednost u reketu te na ulazu u posljednju četvrtinu okreću utakmicu u svoje ruke. Pravnici su izdržali napade Indukcije te pobjedom 50:44 vratili seriju na početak. Zvonimir Ćutuk bio je najučinkovitiji kod pobjednika s 17 poena uz 14 skokova, dok je mlađi Vukojević s 19 poena predvodio Indukciju.
Treća, odlučujuća utakmica krenula je veoma burno. Pravnici su opet iskorištavali svoje centre (Ćutuk, Hrkač), a kada oni nisu uspjevali, Mikašek je svojim dalekometnim ubačajima „trpao“ koš Indukcije. Šuterski neraspoložena Indukcija na odmor je otišla s minusom od pet poena razlike te nadom da će ih šut služiti u drugom poluvremenu. Međutim, to se nije dogodilo, ali Pravnici su svojim greškama vratili Indukciju u igru. Ratkaj je odlično odrađivao posao na obje strane terena, a 30 sekundi do kraje utakmice imali smo neriješen rezultat. Dobra obrana Indukcije navela je Mikašeka na gubitak lopte, ali Ćutuk se sp(r)etno našao na pravom mjestu u pravo vrijeme te posprema loptu za prednost od dva razlike. Brzi napad Indukcije otišao je u ruke Vukojevića, a njegov šut iz dosta teške pozicije „iskliznuo“ je iz obruča te tako omogućio Jazavcima prvo polufinale u povijesti franšize. Mikašek je s 19 poena bio prvo ime novog polufinalista, a Bruno Ratkaj upisao je 26 poena i tome dodao 13 skokova za poražene, dok je ostatak njegovih suigrača potpuno zakazao.

1. utakmica: Indukcija – Badgers 60:43
2. utakmica: Indukcija – Badgers 44:50
3. utakmica: Indukcija – Badgers 59:61

(2) Sitni Kriminalci – (7) Slam Drunk 2:1

Prva utakmica između ove dvije momčadi bila je kroz gotovo cijelu utakmicu na strani Drunkera. Dobra timska igra, predvođena Karlom Krčelićem nagoviještala je pobjedu mlađe momčadi. Ipak, šut ih napušta u zadnjem periodu, a Kriminalci lagano smanjivaju vodstvo te ga na kraju preuzimaju i pobjedom od dva poena razlike uzimaju vodstvo od 1:0 u ovom duelu. Bandić je s 15 poena uz osam skokova bio najbolji strijelca pobjednika, a Kozlović je dodao 14 poena i 13 skokova. Prvi strijelac susreta bio je Krčelić iz poraženih s 18 postignutih poena.
U drugu utakmicu, momčad Slam Drunka krenula je još bolje. +14 nakon prvih deset minuta dalo im je veliku prednost u početku susreta, međutim iskusniji Kriminalci, predvođeni sjajnim Antolićem, do poluvremena smanjuju na samo dva poena zaostatka. Ipak, bekovski par Drunkera, Krčelić-Ćirić pokazuje svoju kvalitetu te vraćaju svoju momčad u igru. Sjajna igra Brčine u posljednjoj četvrtini nije bila dovoljna za novu pobjedu Kriminalaca, pa je tako nakon dvije utakmice, rezultat izjednačen. Ivan Ćirić bio je prvo ime susreta s 29 poena i devet skokova, a Krčelić je dodao 16. Goran Antolić je s 15 poena bio najistaknutiji kod Kriminalaca.
Odlučujuću utakmicu, igrači Sitnih Kriminalaca odlučili su uzeti u svoje ruke. Od samog početka utakmice, pokazali su se kao kvalitetnija i raspoloženija momčad. Budući da su Sitni napadali sa svih strana te imali mnogo raspoloženih pojedinaca, Drunkeri nisu imali pravi odgovor te nisu uspjeli doći do pobjede koja bi ih lansirala u polufinale. U mnoštvu dobrih partija, Siniša Brčina se s 16 poena i 11 skokova istaknuo u protivničkoj momčadi, dok je Gvozdić s isto toliko poena bio prvo ime Slam Drunka.

1.utakmica: Sitni – Slam Drunk 52:50
2.utakmica: Sitni – Slam Drunk 63:65
3.utakmica: Sitni – Slam Drunk 58:52

(3)Antitalenti – (6) Asseco JSK 2:1

Prošlogodišnji prvaci ušli su u prvu utakmicu kao favoriti te obranili tu ulogu. Nakon stvaranja dvoznamenkaste prednosti u prvoj četvrtini (+13), kontroliraju igru te dolaze do prve pobjede. Luka Cindrić ponovno je predvodio svoju momčad. Ovaj put postigao je 19 poena (6 sk,4as), a Štirjan je dodao 16. Daren Vukobratović je s 14 poena bio jedini dvoznamenkasti kod neraspložene momčadi JSK-a.
Druga utakmica bila je preslika prve, a razlika je u tome što su momčadi zamijenile uloge. JSK je stvorio prednost na početku utakmice te ga održavao do kraja kako bi izjednačio rezultat u četvrtfinalnom duelu. Lin Herenčić s 17 poena vodio je JSK do pobjede, a odličnu pomoć imao je u Pajdeku (14 poena, 12 sk) te Vukobratoviću i Mijiću. Poraženi su imali trojicu dvoznamenkastih (Markusi, Cindrić, Štirjan), ali im ni to nije pomoglo da nakon dvije utakmice dođu do polufinala.
Treća utakmica je, za razliku od prve dvije, protekla u egal tonu tijekom cijelog susreta. Nakon prvih deset minuta, rezultat je bio izjednačen, a na veliki odmor, momčad JSK-a odlazi s prednošću od četiri poena razlike, ponajviše zahvaljujući raspoloženom dvojcu, Mijiću i Vukobratoviću. Prvaci su ipak pokazali svoju moć u drugom poluvremenu te došli do ključne pobjede. Budući da igrači JSK-a nisu imali lijeka protiv raspoloženog Markusija, ove godine ostali su bez plasmana u polufinale. Markusi se zaustavio na 27 poena, a važnu ulogu u pobjedi imao je i Štirjan s 15 poena i osam skokova. Mijić s 18 te Vukobratović s 14 bili su najraspoloženiji pojedinci kod poraženih.

1.utakmica: Antitalenti – JSK 68:58
2.utakmica: Antitalenti – JSK 55:64
3.utakmica: Antitalenti – JSK 65:71

(4)PMF Tropics powered by Asseco SEE – FSB (5) 1:2

Najizjednačeniji dvoboj četvrtfinala krenuo je turbulento. Tropicsi su kroz većinu utakmici imali malenu prednost. Pred kraj treće četvrtine, momčad FSB-a preuzima prednost i ulazi u posljednju minutu susreta s +6. Tropicsi preko Grilja i Nemeca smanjuju prednost, a nemirne ruke Strojara s linije slobodnih bacanja dovode Tropicse u vodstvo. Tropicsi su počeli prerano slaviti pa su „zaradili“ tehničku pogrešku kojom na plus dva tri sekunde prije kraja susreta vraćaju protivnike u igru. Roko Budić je iskoristio bacanje, a nakon toga mu je šut za pobjedu iscurio iz obruča te donio Tropicsima prednost nakon prve utakmice. Marko Nemec je predvodio pobjednike s 33 poena, a Grilj je dodao 19. Budić je bio najraspoloženiji kod poraženih s 26 poena.
Tropicsi su dobro krenuli i u drugu utakmicu. Predvođeni Griljem, stvorili su prednost od +8 nakon prvog perioda. Strojari su već poznatom obranom i odličnom timskom igrom preokrenuli susret u svoje ruke. Iako je gotovo cijela momčad odigrala na visokom nivou te uvelike pomogla pobjedi, kod FSB-a se ključnim šutevima istaknuo Luka Župan. Susret je završio s 16 poena, od čega je čak osam poena postignuto u posljednjem periodu. S druge strane, Grilj je odigrao odličnu utakmicu. Postigao je 27 poena uz što je dodao osam skokova.
Egal utakmica je odigrana i u trećem kolu ovog četvrtfinalnog dvoboja. Strojari opet nisu mogli spriječiti raspoloženog Nemeca, ali su ponovili odličnu timsku igru kojom su došli do prednosti. Na ulasku u posljednju četvrtinu odlučujuće utakmice, krenuli su od nule. Zadnjih deset minuta odlučivalo je o posljednjem polufinalstu, a sam Nemec nije ipak mogao protiv cijele momčadi FSB-a, koja je na kraju upisala pobjedu od četiri poena prednosti. Župan i Stošić bili su najefikasniji kod pobjednika, a Nemec je predvodio Tropicse s 19 poena.

1.utakmica: Tropics – FSB 69:68
2.utakmica: Tropics – FSB 54:70
3.utakmica: Tropics – FSB 50:54