Pregled 22. kola ABA lige

Cedevita je još jednom pobjedom učvrstila svoju poziciju za doigravanje, a Cibona pak kompromitirala izglede za doigravanje porazom u Višnjiku. Zadrani zato lakše dišu jer su novom pobjedom napredovali jedno mjesto i sada više nisu na dnu. Široki je taj koji drži posljednju poziciju, koja znači ispadanje, zaostajući za Zadrom jednu pobjedu. U nastavku donosimo nešto više o ostalim utakmicama.

Igokea – MZT 65:79 (19:15; 38:30 54:52)

Gordić 18 p, Bunić 12 p ; Cvetković 13p, Marinković 11 p

Košarkaši Igokee izgubili su treću utakmicu na svom terenu ove sezone. Aleksandrovčani su ovim neuspjehom, drugim u nizu, izgubili gotovo sve šanse da se plasiraju na završni turnir. Susret je odlučen u posljednjih deset minuta u kojima su gosti pokazali više želje za trijumfom i na kraju došli do njega.

Odlično su domaćini odradili prvi dio i vrlo brzo stekli osjetniju prednost. Činilo se da otpor Makedonaca polako popušta i da će Aleksandrovčani na odmor otići sa dvocifrenom prednošću. Deset poena viška Igokea je imala u 17. minuti (33:23), a nekoliko trenutaka kasnije, tricom Dozeta, prvak Bosne i Hercegovine je vodio i sa maksimalnih plus 11 (36:25).

No, u drugom dijelu dolazi do velikog preokreta. Uporni Makedonci nisu ni pomišljali na laku predaju. Do kraja treće dionice uspjeli su smanjiti na minus dva (52:54) i tako vratiti utakmicu na početak. MZT je poveo u 33. minuti (56:60) i uslijedio je muk u dvorani. Do kraja meča gosti su iskoristili sve greške domaćina i zasluženo slavili.

Mega Vizura- Crvena zvezda 86:98 (21:22; 43:46; 66:71)

Jokić 22 p, Micić 17 p ; Lazić 22p, Nelson 15 p

Crvena zvezda Telekom je trijumfalno prošla kroz Smederevo i osigurala plasman na završni turnir ABA lige. Početni dio susreta, odnosno tempo igre odgovarao je domaćinu. Napadačka, košarka američkog stila, odgovarala je Mega Vizuri, no lider prvenstva je pokazao da se i oni jako dobro snalaze u takvim okolnostima. Domaćini su se pokazali kao tvrd orah, no Zvezda ih je ipak na kraju u završnici uspjela slomiti.

Sjajni bek, Lazić, je na početku trećeg perioda vezao još dve trice i gosti su poveli sa 54:48. Domaćin je uzvratio sa četiri poena Micića i borba se rasplamsala. Branko Lazić je odličnim prodorima omogućio Zvezdi blagu prednost, ali Mega Vizura je uspešno držala korak pa je u 29. minuti na semaforu stajalo 65:65.

Onda se pojavio Tadija Dragićević. Krilni centar gostiju je do tog trenutka imao indeks minus sedam. A, zatim vezao osam poena, skakao, ukrao loptu, istrčao kontru i gosti su bili u strahovitom naletu.

Branko Lazić je igrao utakmicu sezone i u 34. minutu crveno-beli su ponovo imali plus 10 (83:73). Pokušajima Mega Vizure da se vrati odgovorili su Nelson i Katić, pa su gosti imali otvoren put ka pobjedi.

Budućnost Voli- Szolnoki Olaj 86:77 (22:17; 40:43; 75:55)

Ivanović 27p, Vitkovac 16 p ; Holiday 16p, Bader 11p

Drugom vezanom pobjedom košarkaši Budućnost Voli nastavili su
potjeru za Partizanom i Cibonom u borbi za plasman na finalni turnir ABA lige. Domaćini su se mučili u prvom poluvremenu. Mađari su zonom 3-2 stvarali probleme Podgoričanima, što je dalo rezultat. Na odmor su otišli s vodstvom od 43:40.

Sa nešto nižom petorkom, s Bojan Subotićem i Čedomirom Vitkovcem na centrima, Jovović je pronašao željenu petorku. Szolnoki je teško pronalazio put do koša i od rezultata 49:49, Budućnost Voli
je napravila seriju 26:4, koja je donijela maksimalnih plus 22(75:53) na isteku 30. minute.To je ujedno riješilo pitanje pobjednika. Do kraja nije bilo značajnih rezultatskih promjena.

Krka- Široki 94:67 (19:15; 48:38; 71:53)

Buljan 20 p, Klobučar 17 p ; Buva 22p, Opačak 12 p

Prva četvrtina je jedina protekla u rezultatskoj neizvjesnosti. Nakon toga, sve je bilo u jednosmjernoj ulici koja vodi Krku do nove pobjede. Čak pet igrača Krke je ostvarilo dvoznamenkast broj koševa, tako da ne treba previše govoriti o njihovoj raspoloženosti.

Ubrzali su ritam domaćini i već do poluvremena došli do dvoznamenkaste prednosti koju nisu ispuštali, nego su je čak i povećavali. Sjajnom igrom i u nastavku su čak došli u do plus 27 što je bila i konačna razlika. Još jedna loša predstava Širokog samo je potvrdila kako će ove sezone voditi bitku za opstanak sa Zadranima.

Partizan- Radnički 80:68 (19:17; 39:36; 59:51)

Kinsey 17 p, Tepić 17 p ; Lešić 14p, Marinović 12 p

Partizan je upisao novu pobjedu i tako se uspio, barem nakratko, odvojiti od Cibone. Pred 5500 gledatelja u Pioniru Partizan je uspio slomiti žilavi Radnički. Prva četvrtine je protekla vrlo izjednačeno, igralo se koš za košem uz malo nervoze s obje strane. No, uslijedio je zatim buđenje domaćina koji su preko Tepića došli do osjetnije dvoznamenkaste prednosti koju su uspjeli zadržati i koja se kasnije pokazala ključnom.

Nakon toga uzvratili su i gosti iz Kragujevca. No, nedovoljno da bi se potpuno vratili u egal, a momčad Partizana ima dovoljno kvalitete i iskustva, što je i pokazala, da svako malo opuštanje kazni. U drugom dijelu susreta domaćini su vrlo uspješno održavali rezultatsku prednost koja nije dolazila u pitanje. Važna pobjeda domaćina kojom su došli na korak do doigravanja.