Pregled četvrtog dana Svjetskog U-19 prvenstva

Danas je počeo drugi krug Svjetskog prvenstva, a najveće iznenađenje priredila je Kina pobjedom nad Australcima. Blizu iznenađenja bila je i Kanada protiv Litve, ali minus od 10 koševa, Litva je preokrenula uvjerljivom igrom u drugom poluvremenu.

Grupa E: Hrvatska uvjerljiva

Naši su košarkaši očekivano razbili Argentinu, na kraju je završilo s 22 poena razlike, a da su naši košarkaši igrali angažirano kao i u prvom poluvremenu, razlika bi bila i puno veća. Dario Šarić je opet odigrao odličnu utakmicu s 19 poena, 18 skokova, pet asistencija, tri blokade, ali i osam izgubljenih lopti, što bi značilo da je u posljednje dvije utakmice izgubio čak 18 lopti.

Španjolska se mučila s Iranom koji je prvu četvrtinu dobio s 18:15. Uozbiljili su se španjolci u drugoj četvrtini i dobili je s visokih 23:7 i na poluvrijeme odlaze s 13 pogodaka razlike. Još su malo povećali tu prednost nakon treće četvrtine, ali uporni iranci se ne predaju, a razliku uspijevaju smanjiti na devet koševa minusa u posljednjem periodu, ali bliže nisu mogli.  Mohhamad Yusef Vand 17 poena i pet skokova kod Irana, a Edgar Vicedo 21 poen i 11 skokova kod Španjolske.

Litva je u drugoj četvrtini zaostajala 26:10 protiv Kanade, ali su do poluvremena prednost uspjeli smanjiti na podnošljivih 10 koševa razlike. Susret su preokrenuli u trećoj četvrtini koju dobivaju s 20:8 i u posljednji period ulaze s dva poena viška. Velika borba vodila se u posljednjih 10 minuta, a Litvanci su par minuta prije kraja otišli na devet koševa prednosti, ali uspjeli su se kanađani vratiti na minus tri, ali bliže nisu mogli. Tomas Dimsa predvodio je Litvu do pobjede s 22 poena dok je kod Kanade najbolji bio Tyler Ennis Mcintyre s 28 koševa i sedam skokova.

Zanimljiv bi mogao biti rasplet ove naše skupine jer moglo bi se desiti da Litva, Španjolska i Hrvatska na kraju završe svi s po jednim porazom, a u tom bi slučaju o prvom mjestu u skupini odlučivali naši međusobni ogledi. Ipak, više je vjerojatno da će sutrašnji dvoboj naših i Litve odlučiti o drugom mjestu skupine i izbjegavanje Amerikanaca ili Srbije u četvrtfinalu.

Grupa F: SAD se mučile protiv Brazila u prvom poluvremenu

Odličan otpor pružio je Brazil favoriziranim amerikancima u prvom poluvremenu utakmice nakon kojeg je zaostajao samo šest koševa razlike. Drugo poluvrijeme, druga priča. Amerikanci su se uozbiljili i dodali gas te na kraju pobjeđuju s uvjerljivih 91:66. Aaron Gordon s 14 poena, 11 skokova i tri asista, te Marcus Smart s 10 poena i isto toliko skokova najbolji kod pobjednika, a kod poraženog Brazila Leonardo Demetrio 15 koševa i šest skokova.

Australiju je izbananirao najbolji bloker prvenstva Qi Zhou koji je opet odigrao odličnu svestranu utakmicu s 13 poena, 17 skokova, 7 blokada i tri asistencije. Iako je nakon prve četvrtine koju je dobila Australija 18:8 izgledalo da će “klokani“ lagano do pobjede, preostale tri četvrtine Kina puno bolja i na kraju zasluženo slavi na krilima ranije spomenutog Zhoua, ali i napadački raspoloženih Shuai Yuana koji je zabio 27 koševa i uhvatio šest skokova, te Shang Gaa koji se zaustavio na 22 ubačena koša. Kod Australije Emmet Naar 20 poena, četiri skoka, tri asistencije, Dante Exum je također dodao 20 koševa , a Dane Pineau je uz 12 koševa uspješno skočio 15 puta.

Srbija je protiv slabe Rusije odigrala onoliko koliko je bilo potrebno za pobjedu bez da dozvole Rusima da ozbiljnije zaprijete. Nakon prve četvrtine već je bilo +11, dok drugu i treću dionicu srbi dobivaju s po dva poena razlike i u posljednji period ulaze s 15 koševa razlike. Rusija je uspjela dobiti posljednji period s minimalnih 11:10. Kod Srbije, Nikola Milutinov 14 poena i osam skokova, a kod poražene Rusije Stanyslav Ilnitskiy 17 poena i tri skoka.

Spomenimo za kraj i dva susreta za plasmane od 13. do 16. mjesta. Obala Bjelokosti dobila je Senegal s 53:51, dok Češkoj ni 16 poena prednosti na poluvremenu nije bilo dovoljno da dobiju Koreju. Na kraju se igrao produžetak, a Koreja je slavila rezultatom 96:95.